PZC 6 7 COLUMN FYRIEUS 6 7 De personal trainer houdt je bij de les V I T A A L Kalmpjes aan doen terwijl je op een operatie wacht? Welnee, je moet juist trainen om in goede conditie te zijn. Want een operatie is topsport voor het lichaam. Je moet juist trainen om in conditie te zijn, want een operatie is topsport ezo door Eva Wassenburg foto Thinkstock Met name ouderen pres teren een stuk beter na een operatie als ze voorafgaand daaraan een goede conditie heb ben. Dat zegt dr. Jaap Dronkers, die onlangs op het onderwerp promoveerde aan de VU in Amsterdam. Fitte mensen herstellen be ter van de stressreactie van het lichaam op een operatie dan mensen in een slechte conditie. Toch is er weinig aandacht voor conditieverbetering vóór een zware in greep. Dronkers onderzocht het effect en de haalbaarheid van zulke trainingen bij de zwakste groep: oudere risicopatiënten. Wat blijkt: ze zijn prima te trainen en in een korte periode in een veel betere conditie te brengen voor hun operatie. Dronkers is fysiotherapeut en bewegings wetenschapper en werkt in ziekenhuis Gel derse Vallei in Ede. Hij toonde in zijn on derzoek aan dat zwakke ouderen met een goede conditie eerder naar huis kunnen na een operatie, sneller zelfstandig kunnen wonen en minder complicaties hebben. Dat levert niet alleen de patiënt en zijn naasten veel op, het scheelt ook miljoenen aan zorgkosten. Hij legt uit waarom juist ouderen moeten trainen. „Mensen kunnen 30 procent aan conditie inboeten voor ze daar last van krij gen in hun dagelijks functioneren. Daarna gaat het ineens snel achteruit, omdat de spierkracht onvoldoende wordt om de ge wone dingen te doen. Door een operatie kan een kwetsbare oudere wel 20 procent van zijn conditie kwijtraken en als hij al niet fit was, belandt hij onder die cruciale grens. Ineens kan hij niet meer traplopen, douchen en boodschappen doen. Mensen zeggen het ook vaak: 'ik ga zo hard achter uit de laatste tijd'. Alsof er iets met hun lichaam gebeurt. Maar ze gaan niet harder achteruit, ze zijn alleen door de onder grens gezakt. Dat willen we voorkomen." Jaap Dronkers Jaarlijks worden in Nederland 1,3 miljoen operaties uitgevoerd. Van alle patiënten is 10 procent gebaat bij een betere conditie voor de operatie. Volgens Dronkers krijgt maar een heel klein deel van hen een trai ning aangeboden. Terwijl ouderen veel be ter te trainen zijn dan we allemaal denken. „Het is helemaal niet erg te zweten en moe te worden van bewegen. Ook niet voor ouderen. Als de inspanning maar goed wordt opgebouwd." Een intensieve training van een paar we ken lijkt aan de korte kant voor een echte conditieverbetering. „Beenspieren zijn heel belangrijk bij het dagelijks functione ren en die spieren verdwijnen het snelst. Als je nu gaat trainen, zijn je benen in twee weken tijd 30 procent sterker. Dat komt omdat kracht wordt bepaald door de aansturing van de zenuwen en door de om- 'vang van de spieren zelf. De winst zit in de eerste weken vooral in betere aansturing van de zenuwen. Voor meer spiermassa moet je langer trainen." De korte, intensieve training voor een ope ratie is eigenlijk en noodmiddel. „Het liefst zou je willen dat iedere oudere er rekening mee houdt dat hij ooit ziek wordt en zorgt dat zijn conditie voor die tijd al op peil is." Daarvoor is het helemaal niet nodig je in de sportschool zwaar in het zweet te wer ken. „Loop een half uurtje, neem de trap en flets als je kunt. Het is bekend dat dage lijks een paar uur lichte tot matige lichame lijke inspanning al genoeg is. En daaronder vallen ook huishoudelijke klusjes als afwas sen." Bewegen is het goedkoopste, maar ook het beste medicijn dat er bestaat, zegt hij. „Als er morgen een pil zou worden uitgevon den met alle effecten van beweging, zou ie dereen die willen. Ga maar na: het is bewe zen effectief bij het voorkomen van allerlei fysieke narigheid, zoals bijvoorbeeld tegen diabetes en hart- en vaatziekten. Daarnaast weten we dat bewegen goed is voor het denkvermogen en hoewel het alzheimer niet voorkomt, zijn er bewijzen van positie ve effecten op het verloop van die ziekte. Ook het immuunsysteem verbetert door bewegen en beweging heeft positieve psy chische effecten. Ik snap niet dat er zo weinig aandacht voor is in de gezondheidszorg. De zorg in het ziekenhuis is medisch georiënteerd, chirur gen kijken heel technisch. Het succes van een operatie wordt vooral bepaald door de vraag of de tumor weg is en de snijvlakken schoon zijn. Maar als de patiënt vervolgens thuis niet zelfstandig kan functioneren, is de operatie eigenlijk niet succesvol." reageren? gezondheid@depersdienst.nl Trainen voor de operatie NEEM DE TRAP Een van de beste trainingsadviezen die dr. Jaap Dronkers ouderen kan geven, is: traplopen. „Daarmee spreek je de longen, het hart en die belangrijke beenspieren aan." Ouderen die drie trappen op kunnen, zijn fit genoeg na een operatie hun dagelijks leven doorgaans weer op te kunnen pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33