SPORT Ook Nederlandse profs schoven massaal aan aan het dopingbuffet, blijkt uit onderzoek commissie-Sorgdrager. www.pzc.nl/familieloop sport Basis voor EK-goud in 1988 werd gelegd in hotel Gut Höhne sport Van der Meet ronde verder in dubbelspel toernooi Rosmalen Boomstra houdt zicht op de titel Terpstra start in Tour de France Spanje verslaat Uruguay: 2-1 Korfbalbondscoach na veertien jaar weg 'ledereen zat aan de epo' door Ad Pertijs DEN HAAG - Nog geen drie maan den nadat alle tweehonderd ren ners en medewerkers van de drie Nederlandse profploegen verklaar den nooit iets van dopinggebruik binnen de sport te hebben meege kregen, concludeert de commis sie-Sorgdrager na gesprekken met tientallen betrokkenen dat het 'overgrote gedeelte' van het vader landse wielerpeloton in het epo-tijdperk (1995-2005) doping gebruikte. In het rapport 'Meedoen of stop pen' staat dat een percentage van 95 procent dicht bij de waarheid komt. Sorgdrager spreekt van structureel dopinggebruik en een cultuur waarbinnen de ploegen 'al dan niet met tegenzin' aan do- pingmanagement deden. De team leiding dwong de renners niet om verboden middelen te nemen, maar zorgde er wel voor dat het gebruikt kon worden. Het hoge percentage, de rol van de ploegleiding en het contrast met de eerdere bevindingen uit het onderzoek van de drie Neder landse profwielerploegen (Blan co, Vacansoleil en Argos), zijn de opvallendste nieuwe aspecten in het rapport. Voor het overige schetst de commissie het beeld van een cultuur die voor velen binnen de sport als herkenbaar zal overkomen. „Toch is het goed dat het nu een keer is opgeschre ven", zegt KNWU-voorzitter Mar cel Wintels. Voorzitter Winnie Sorgdrager en haar medecommissieleden Edwin Goedhart en Maarten van Botten- burg spraken met tientallen men sen uit de sport. Van (oud-)ren- ners tot journalisten. Namen van de geïnterviewden worden ner gens genoemd. Heel bewust, al dus Sorgdrager. Zelfs het aantal gesproken renners en oud-ren ners moet geheim blijven. De nul-score van de eerder aangehaal de enquête bij de teams toont vol gens haar aan dat alleen strikt ge waarborgde anonimiteit renners en ploegleiders kan overhalen om een eerlijk verhaal te vertellen. „Daarbij kwam soms veel emotie vrij", aldus Sorgdrager. De frustratie zit wat dat betreft diep bij zich schuldig voelende do- pinggebruikers, maar ook bij de kleine minderheid die niet ge bruikte en daardoor kansloos was als het ging om het winnen van wedstrijden. Het is de rode draad door een verhaal dat al vaker is verteld: met epo kwam vanaf de jaren negentig voor het eerst een middel in het peloton dat echt van invloed was op de prestaties. Het betekende dat renners en ploegen voor de keuze kwamen te staan van meedoen of stoppen. Sponsors, media en fans hadden ook beter moeten weten als het aankwam op het eisen van top prestaties. Ze creëerden daardoor volgens Sorgdrager mede het spannings veld waarbinnen het voor renners lastig werken was. „Maar daarmee blijven ze wel schuldig aan het overtreden van de regels", stelt ze. Het rapport kan door vaststellin gen als dat Nederland bepaald niet vooropliep in het gebruik van doping, immers ook gelezen worden als een roep om mededo gen voor alle mannen die zich ge dwongen voelden om aan te schui ven aan het dopingbuffet. Neder landse renners mogen dan niet de grootste valsspelers zijn geweest op het door Lance Armstrong als gelijkwaardig aangeduide speel veld, maar ze als de slachtoffers zien van het systeem, gaat Sorg drager en co ook weer te ver. De oud-minister van Justitie stelt vast dat er na 2008 binnen het pe loton een andere houding ten op zichte van doping is gekomen. Het begin van deze cultuurveran dering is volgens haar echter nog uiterst broos. DINSDAG 18 juni 2013 Bij de finish van elke etappe staan de medewerkers van de 'Anti Doping Controle' klaar om een aantal renners te controleren op doping. Toch wordt er maar zelden een renner gepakt, terwijl er in het verleden wel volop werd gebruikt, archieffoto Valerie Kuypers/ANP OEFA Met nog twee ronden te gaan is de spanning op het WK dammen in Oefa enorm toegenomen. Het aantal kanshebbers op de eindzege nam toe tot zeven. Onder hen Roel Boomstra, die in zijn zevende finalepartij re mise speelde. Boomstra heeft nu elf punten, even veel als Alexander Georgiev. Die heeft een plusremise meer en staat eerste. RIJSWIJK Niki Terpstra begint eind de ze maand aan de 100e editie van de Ronde van Frankrijk. De renner van Omega Phar- ma - Quick-Step kreeg maan dag te horen dat hij deel uit maakt van de selectie. De ploeg bestaat verder uit Mark Cavendish, Sylvain Chavanel, Michal Kwiat- kowski, Tony Martin, Jéróme Pineau, Gert Steeg- mans, Matteo Trentin en Peter Velits. RECIFE Het Spaanse elftal heeft zijn eerste wedstrijd om de Con federations Cup gewonnen. De regerend Europees en wereldkampioen versloeg Uruguay in Recife zondag met 2-1. Pedro en Soldado scoorden voor Spanje. Oud-speler van Ajax en FC Groningen Suarez maakte het in de slotfase toch nog spannend door vanuit een vrije trap 2-1 te maken. DORDRECHT Jan Sjouke van den Bos treedt per 1 januari terug als bondscoach van het Neder landse korfbalteam. Na veer tien jaar gaat het KNKV tot zijn eigen teleurstelling niet met hem verder. Hij wordt opgevolgd door Wim Scholt- meijer, de huidige trainer van Jong Oranje. Van den Bos bereidt zich momenteel met Oranje voor op de World Games in Co lombia. Twee maanden gele den speelde hij met het Ne derlands team nog een oe fenduel in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27