concert acSEA 26 CULTUUR Concert at Sea heeft dit jaar een grote internationale act weten vast te leggen: James Morrison. De Britse zanger ziet uit naar het optreden op de Brouwersdam. Het heeft me flink wat tijd gekost om mentaal goed met het succes om te leren gaan hecht aan open blik Morrison door Rolf Bosboom SCHARENDIJKE - Zijn muziek klinkt inmiddels in alle wereldde len, maar de genegenheid die la- mes Morrison voelt voor Neder land blijft speciaal. „Ik heb er een flinke schare fans en de optredens die ik er heb gedaan, waren naar mijn gevoel echt goed. De Neder landers snappen het, blijkbaar. Ik weet niet precies wat het is. Het heeft misschien te maken met het klimaat of de cultuur." Hij was pas 21 jaar, toen - in de zo mer van 2006 - You Give Me Some thing als single werd uitgebracht. Het nummer werd een enorme hit. Ook Nederland viel voor zijn De achtste editie van Concert at Sea wordt vrijdag 28 en zaterdag 29 juni gehouden op de Brouwers- dam. James Morrison treedt vrijdag 28 juni om 21.00 uur op. De rest van het vrijdagprogram ma: 17.30 uur Cover at Sea (cover show Blof met o.a. Glennis Grace, Miss Montreal en Bertolf), 18.30 uur Sabrina Starke, 19.15 uur: Miss Montreal, 20.15 uur Rigby, 22.00 uur Splendid, 22.45 uur Ka ne, 00.15 uur: Memphis Maniacs. Programma zaterdag: 13.00 uur. karakteristieke stem, die gekleurd is door de kinkhoest waarmee hij als kind kampte. Het succes bete kende een ommekeer in het leven van James Morrison, die een wei nig gelukkige jeugd in een aller minst welvarend milieu had door gemaakt. „Het was allemaal nogal ingrij pend", zegt Morrison. „Ik beland de in een wereld met een levens stijl die compleet tegengesteld is aan waar ik vandaan kwam. Ik was het ook niet gewend om vol op in de belangstelling te staan. Maar tegelijk was dat misschien ook wel de drijfveer om dit te gaan doen." De zegetocht stokte niet bij die Steady New Sounds, 13.30 uur: Moke, 14.30 uur The New Shi ning, 15.15 uur: Guus Meeuwis, 16.30 uur Kensington, 17.15 uur: Handsome Poets, 18.15 uur: Nielson, 19.00 uur: Will And The People, 20.00 uur The Kik, 20.45 uur: Racoon, 22.00 uur: 90's Now, 22.45 uur Blof, 00.15 uur: 90's Now. Dagkaarten voor zaterdag zijn uit verkocht. Dagkaarten voor vrijdag en weekendkaarten zijn nog wel beschikbaar. Zie ook: www.concertatsea.nl. ene hit. Ook de tweede single, Wonderful World, sloeg aan en de buutalbum Undiscovered bivak keerde meer dan een jaar in de hit lijsten. In 2008 volgde een tweede album: Songs For You, Truths For Me, met onder meer de hits You Make It Real en - samen met Nel ly Furtado - Broken Strings. Grote zalen krijgt de singer-songwriter moeiteloos vol. „Het succes heeft me destijds nog al overvallen", zegt de inmiddels 28-jarige Morrison. „Het was mooi om te merken dat mijn de buutalbum toegang gaf tot een groot publiek, maar het heeft me ook flink wat tijd gekost om daar mentaal goed mee om te leren gaan. Je wordt ineens geconfron teerd met allemaal schreeuwende meisjes bij concerten, terwijl ik helemaal niet uit was op schreeu wende meisjes, maar op mensen die van mijn muziek houden. Ik wilde dat het niet om mij zou gaan maar echt om mijn muziek. Ik ben slechts de boodschapper daarvan." Na een roerige periode in zijn le ven, waarin hij zijn vader verloor en zelf vader werd van een doch ter, nam hij zijn derde album op: The Awakening, dat twee jaar gele den verscheen. Daarop wilde hij zichzelf opnieuw uitvinden, een frisse start maken. „Nadat mijn va der was overleden, moest ik de draad van het leven weer zien op te pakken. Voor mij was The Awa kening een heel persoonlijke plaat en dat maakte het anders dan de vorige twee albums. Muzikaal ge zien is het echter een minder radi cale ommezwaai dan ik op dat mo ment dacht. Ik was te zeer emotio neel uitgeput om echt iets gloed nieuws te maken." De intensieve wereldtournee die volgde, duurde anderhalfjaar. „Ik hou van toeren en het was zeker de beste tijd die ik ooit heb ge had. Ik ben op geweldige plekken geweest - Korea, Singapore, Au stralië, Amerika - maar tegen het eind werd het echt zwaar, zwaar der dan ik het ooit heb gehad. Ik was het gevoel met de realiteit aan het kwijtraken. Ik móest naar huis." De afgelopen maanden heeft hij de batterij weer kunnen opladen. „Ik ben gaan snowboarden, heb al mijn vrienden weer opgezocht, maar vooral heb ik zo veel moge lijk tijd doorgebracht met mijn dochter en de dingen gedaan die ik mis als ik onderweg ben. Ik heb zelfs thuis wat in de tuin ge werkt. Het is fijn om weer met beide benen in de werkelijkheid te staan. Dat is, gek genoeg, pre cies het tegenovergestelde van wat ik vroeger wilde. Maar nu ik 28 jaar ben, hoefik niet elke avond meer naar een nachtclub James Morrison en vind ik het heerlijk om thuis te zijn." 2013 is voor hem, muzikaal ge zien, dan ook een overgangsjaar, met weinig optredens. Toch on derneemt hij een kleine zomer- tour langs dertien festivals in Eu ropa, met Concert at Sea als twee de in de rij. „Aangezien het al even geleden is dat er een album uitkwam, is het goed om in de pic ture te blijven en te kijken of ik het nog steeds kan." Een nieuwe plaat is nog niet in aantocht. Hij werkt wel aan num mers in de studio die hij recent in zijn huis heeft gebouwd. Mor rison heeft nog geen idee welke kant het volgende album op gaat. „Ik ben nog volstrekt dolende. Maar dat vind ik in een bepaald opzicht wel prettig. Naarmate je meer ervaring hebt, ben je ge neigd in bepaalde routines te ver vallen. Het is de kunst om een open blik te houden en op zoek te gaan naar nieuwe wegen." Hij verheugt zich op Concert at Sea, zeker na de goede berichten over de locatie en het feit dat het festival door collega-muzikanten (Blof) wordt georganiseerd. „Dat is heel goed. Zo zou het vaker moeten zijn." Het is niet uitgesloten dat hij op de Brouwersdam ook wat nieuw werk laat horen. „Ik hoop het, maar ik moet me er wel comforta bel bij voelen. Verder kan ik in middels terugvallen op drie al bums, dus ik heb genoeg om uit te kiezen. Ik zal ook nummers spe len die ik al lange tijd niet heb ge daan. Ik doe mijn best om er iets bijzonders van te maken. Ik hoop dat het een mooie zomerse dag wordt waarop we met z'n allen de zon zien ondergaan en van goede muziek kunnen genieten." JAMES MORRISON TOPPER OP CONCERT AT SEA 2013 James Morrison: „Ik was helemaal niet uit op schreeuwende meisjes, maar op mensen die van mijn muziek houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26