Banners te gevaarlijk Verdachte moord 'weet het niet' 90 Ondernemers stadje Veere ijveren voor behoud meer parkeerplaatsen 20 WALCHEREN BRANDSTICHTINGEN Vrijwel ieder weekend worden in de nachtelijke uren schuren, auto's of andere objecten in brand gestoken. KORTING POLITIE HOOPT OP TIPS VAN DE BEVOLKING BETAALBARE BRILMODE door Jelle Kempe vlissingen - De zeventien ban ners in de binnenstad van Vlissin gen zijn afgelopen weekend door de gemeente verwijderd. Door de harde wind werd de situatie te on veilig. Een bevestigingspunt aan de Vrouwestraat schoot zelfs los. Voorzitter van de Vlissingse On dernemers Centrale (VOC), Jan Janse: „We zijn teleurgesteld dat we de banners moeten laten ver wijderen. Maar we konden het niet riskeren dat er gewonden zouden vallen." Volgens Janse wapperden de banners aan de dra den. Komende week gaat de tech- nische dienst van de VOC kijken of de constructie verbeterd kan worden. Mogelijk wordt het fra me verlicht. Het is nog niet bekend of en wan neer de banners terugkeren. De banners werden een maand gele den op initiatief van de VOC door de gemeente opgehangen, om de samenhang in het winkelgebied te verbeteren. Zo hingen er tek sten als 'Nog een klein stukje en u bent in de St. Jacobsstraat'. Een eventueel alternatief is voor alsnog niet aan de orde. Janse: „Daarvoor zitten we nog te diep in het rouwproces, want dit komt hard aan." Bijna wekelijks brandstichting op Walcheren Klaus Müller (links) en Ad Vuijk hingen vorige maand de banners op. middelburg - De Vlissinger die verdacht wordt van moord of doodslag op zijn echtgenote, weet volgens advocaat Jos Wouters niet wat hij die 10e maart van dit jaar heeft gedaan. De raadsman stelde gisteren tijdens een tussentijdse behandeling van de strafzaak te gen de man (53) dat die bewuste dag 'voor hem een zwart gat is'. De verdachte weet volgens de raadsman niet wat er precies is voorgevallen noch wat hij alle maal heeft gedaan. Die 10e maart werd door de poli tie in een woning aan de Paul Kru- gerstraat in Vlissingen een zwaar gewonde man en een overleden vrouw (54) aangetroffen nadat een ongerust familielid alarm had geslagen. Die politie liet toen al vrij snel weten dat er mogelijk sprake was van een gezinsmoord. Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk maakte gisteren bekend dat de man nu wordt verdacht van moord of doodslag. Het on derzoek is nog niet afgerond. Zo moet er nog een toxicologisch on derzoek worden uitgevoerd. Zulk onderzoek is volgens de officier standaard en wijst niet of een eventuele poging tot vergiftiging. Pas na dat onderzoek kan de pa tholoog haar definitief rapport op stellen. Het is nog niet bekend wanneer hij daadwerkelijk terecht moet staan. In 9 september volgt weer een tussentijdse zitting. door Henk Postma VEERE/KOUDEKERKE - Op Walche ren zijn de laatste maanden opval lend veel branden en brandjes ge sticht. Vrijwel ieder weekend zijn wel ergens schuren, gebouwtjes, vracht- of bestelauto's in de as ge legd. Ook kleinere objecten, zoals containers en coniferen, zijn doel wit. Alleen dit jaar al rukten brand weerlieden negentig keer uit om dergelijke branden en brandjes te blussen, zo blijkt uit een inventa risatie van de politie. De daders slaan meestal toe in de nachtelij ke uren, begin dit jaar vooral in Koudekerke/Vlissingen, daarna vooral in Zanddijk/Veere. Middel burg wordt het vaakst getroffen, maar daar gaat het veelal om klei nere berm-, container- of conife- renbrandjes. De afgelopen weken was het even rustig, maar in het voorbije week end was Zanddijk opnieuw aan de beurt. Daar brandde zondag bij de be graafplaats, in het holst van de nacht, het wachthuisje uit. Eerder in de nacht was daar in de buurt een bouwkeet doelwit. Maar daar bleef het bij een mislukte poging. De politie trof er een fles met brandbare vloeistof aan. In Vlis singen is dit jaar, bij een berm brand, ook al eens zo'n vondst ge daan. De politie heeft inmiddels een rechercheteam op de zaak ge zet. Dat concentreert zich vooral op de branden bij Zanddijk. „Want zo veel branden in een klein dorp, dat kan geen toeval zijn", zegt politiewoordvoerder Al- win Don. Eerder dit jaar is in Zanddijk tot twee keer toe een oplegger met dakplaten in brand gestoken. In het nabijgelegen stadje Veere werd drie weken terug nog een auto in de as gelegd. Eind vorig Op Walcheren zijn dit jaar al 90 branden en brandjes gesticht, blijkt uit een inventari satie varr de politie. jaar woedden daar in één nacht drie branden, waarbij op het Oranjeplein de patatkraam verlo ren ging. Desgevraagd sluit politiewoord voerder Don niet uit dat er een link is naar andere branden op Walcheren, hoewel daar tot dus ver geen aanwijzingen voor zijn gevonden. Wel wordt volgens hem extra gesurveilleerd door de wijkteams in de gemeenten Veere en Middelburg. Vorig jaar brandden bij Veere in het buitengebied opvallend veel leegstaande gebouwen uit, onder meer bij Gapinge, Vrouwenpolder en bij de Veerse Kreek. Ook in die gevallen waren er bewijzen, dan wel sterke vermoedens van brand stichting. Maar ook hier ziet de politie vooralsnog geen verban den. De branden en brandjes zijn vrij wel steeds laat in de avond of diep in de nacht, op afgelegen of beschutte plekken. In de eerste maanden van dit jaar zijn vooral in Vlissingen nogal wat bestelbus jes in brand gestoken, waarbij ook ernaast geparkeerde auto's schade opliepen. Sinds oktober vorig jaar woedden in de kleine woonkern Veere, voor al in de buurtschap Zanddijk, al ze ventien branden en brandjes die vermoedelijk zijn aangestoken. Reden voor de politie om er een rechercheteam op te zetten. De politie sluit een verband niet uit met veel gevallen van brand stichting in Middelburg, Koudeker- ke en Vlissingen-Noord, maar heeft daarvoor geen bewijzen. Hulp van inwoners is zeer wel kom, zegt politiewoordvoerder Don. Wie iets verdachts ziet of aanwij zingen heeft kan dit melden via 0900-8844 of (buiten kantoor uren) 112. Wie anoniem wil blij ven belt 0800-7000. door Henk Postma VEERE - Ondernemers in het stadje Veere zijn 'zwaar teleurgesteld' over het plan de historische stads kern vrijwel volledig af te sluiten voor toeristisch autoverkeer. Met drie man sterk keerden verte genwoordigers van de onderne mers zich maandagavond tegen het schrappen van alle toeris tische parkeerplaatsen in het stad je, uitgezonderd vijftig op het Oranjeplein, die toeristen ook nog met inwoners moeten delen. Met hun klacht vonden de onder nemers gehoor bij de gemeente raadscommissie voor Ruimtelijke Ontwikkeling. Die neigt er nu toe de parkeerruimte voor bezoekers van het stadje minder drastisch te beperken. Met name WD, SGP/CU, DTV en ook CDA voer den tal van argumenten aan voor zo'n soepeler opstelling, waarbij het aantal parkeerplaatsen op het Oranjeplein niet wordt vermin derd tot vijftig, maar tot zeventig. Daarmee zou tegemoet worden gekomen aan pleidooien van de Veerse middenstandsvereniging. Er bleek ook steun voor onderne mer Jan Mosmans die stelde de huidige 140 parkeerplaatsen op het Oranjeplein gewoon te hand haven tot - wellicht over een aan tal jaren - het plein deels wordt bebouwd. Of de fracties zich later deze maand, tijdens de beslissen de raadsvergadering, nog zo soe pel opstellen, moet nog blijken. Wethouder René Molenaar waar schuwde hen dat het aantal auto's op het Oranjeplein per 1 april 2015 fors zal moeten zijn terugge bracht, wil de gemeente de Euro pese subsidie voor Veere niet in de waagschaal stellen. Daar zit na melijk de voorwaarde aan dat het stadje dan 'autoluw' moet zijn. Auto's worden dan verwezen naar de grote parkeerplaatsen aan de rand van het stadje. w»j kunnen declareren bij vele verzekeraars OP DE COMPLETE BRIL _kl/ walstraatBl vlissingen UirOeOptieK 0118.412370 „„w.^oeni Btilroeopticien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20