'Erdogan maakt de spanning met elk woord groter' Autoriteiten Jemen: Vermist Nederlands stel lijkt ontvoerd BUITENLAND 7 té Het was oorlog hier. Ik We zullen ze heb zoveel gewonden verantwoordelijk houden, gezien wees daar zeker van! m is r Dokter Volkan Premier Erdogan door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Het was oorlog hier. Ik heb zoveel gewonden gezien. Zelfs collega's werden geraakt. Ik voel niets meer. Geen woede, geen ver driet." De 41-jarige dokter Volkan heeft de hele nacht gewerkt in een eerstehulppost in het Divan Hotel, net naast het Gezipark. Honderden mensen zochten hier in de nacht van zaterdag op zondag hun toe vlucht. „Is het nu voorbij? Ik durf niets meer te voorspellen. Erdogan maakt de spanning met elk woord groter." De paniek zaterdagavond was enorm, zegt de dokter. Voor de deur van het hotel schoot de poli tie traangas af. Minstens één gra naat belandde in de lobby van het hotel. Een paar uur nadat premier Erdo gan in Ankara zaterdagavond zijn aanhangers had beloofd dat het 'Gezipark' snel voorbij zou zijn, begon een enorme politiemacht het Taksimplein en Gezipark schoon te vegen. De operatie kwam op een moment dat het er vol stond met betogers, toeristen en winkelend publiek. Ze vlucht ten voor het traangas alle kanten op. Met bulldozers werd het park 'opgeruimd'. Volgens leden van de demonstrantenorganisatie Tak sim Solidariteit Platform raakten daarbij honderden mensen ge wond. Ze noemen de actie van de oproerpolitie een 'misdaad tegen de menselijkheid'. De politie gebruikte bij de schoon veegactie traangas, pepergas en waterkanonnen. Volgens de gou verneur van Istanbul, Huseyin Av- ni Mutlu, bevatte het water waar mee werd gespoten een ongevaar lijke oplossing als kleurstof Beto gers hebben echter geklaagd over een brandende 'sensatie' op de huid die twee uur kan duren. Tij dens de ontruiming kwam het ook op andere plaatsen in de stad tot ongeregeldheden. Uit protest tegen het politieoptre den heeft een aantal Uirkse vak bonden voor vandaag een staking aangekondigd. Minister Frans Timmermans (Buitenlandse Za ken) riep op tot een snel en 'gede gen onderzoek' naar het politieop treden. Hij was 'erg geschrokken van het excessieve geweld'. Ook de Duitse Groenenvoorzitter Clau dia Roth, getuige van het politie optreden, was geschokt. „Het is als in een oorlog", zei Roth. „Ze ja gen de mensen door de straten en vuren met traangasgranaten ge richt op de mensen." Betogers lieten zich door de hard handige ontruiming niet afschrik ken en gingen gisteren weer de straat op. Opnieuw moesten de ve le betogers die het centrum pro beerden te bereiken, rennen voor het traangas. In de tuin van het Nederlands consulaat, gelegen aan de drukke winkelstraat Isti- klal Cadessi, belandde een traan gasgranaat. Later op de dag doken er berichten op van gevechten tus sen demonstranten en aanhan gers van premier Erdogan. Dat was nadat de premier tien kilome ter verder op een groot veld een toespraak voor honderdduizen den aanhangers had gehouden. Hij ging tekeer tegen 'buitenland se media' die volgens hem een verkeerd beeld van het land schep pen. „Taksim is geen TUrkije", al dus de premier voor de joelende menigte. Hij stelde dat het 'zijn taak als premier' was om het park schoon te vegen. Erdogan haalde ook uit naar de hotels die de demonstranten hel pen. „We zullen ze verantwoorde lijk houden, wees daar zeker van!" MAANDAG 17 JUNI 2013 zege Rohani mand die onderdeel uitmaakt van het systeem. Hij mocht immers van de Raad van Hoeders mee doen aan deze verkiezingen en die raad laat geen kandidaten toe die het islamitische regeringssys teem niet ten volle onderschrij ven. Iraniërs vieren op het Vanakplein in Teheran de verkiezing van Has san Rohani tot president van hun land. foto Atta Kenari/AFP door onze correspondent Sarah Rijziger SANA'A - Het vermiste Nederlandse echtpaar Judith Spiegel en Boude- 4 wijn Berendsen is waarschijnlijk ontvoerd in Jemen, aldus de Jeme- nitische autoriteiten. Spiegel is sinds enkele jaren correspondent in Jemen voor onder meer de NOS en NRC Handelsblad. Berendsen werkt als docent aan een privé-uni- versiteit in de hoofdstad Sana'a. De lokale krant Yemen Post meld de dat de politie telefonisch werd getipt over de dagenlange afwezig heid van het Nederlands stel. In hun woning in de wijk Hadda werd alleen hun hond aangetrof fen. De Nederlandse ambassade te Sana'a bevestigt de vermissing, maar wil verder geen details kwijt. Ontvoeringen zijn geen vreemd verschijnsel in Jemen. Een Zwitserse lerares zat onge veer een jaar vast tot ze in februa ri bevrijd werd, en een Oostenrij ker en twee Finnen konden vori ge maand terug naar huis na onge veer vijf maanden te zijn vastge houden. Eerder deze maand wer den twee Zuid-Afrikanen ont voerd. In 2009 werd ook een Ne derlands echtpaar ontvoerd en la ter vrijgelaten. Al jarenlang wor den met enige regelmaat buiten landers ontvoerd door opstandige stammen. Zij worden gebruikt om concessies af te dwingen van de overheid of om losgeld te krij gen. De afgelegen stamgebieden waar deze (meestal) westerlingen worden vastgehouden zijn moei lijk toegankelijk voor de Jemeniti- sche overheid, die er vaak geen en kele autoriteit heeft. Doorgaans brengen de slachtoffers het er le vend en wel van af. De afgelopen jaren lijken ontvoer ders weer actiever, zowel in als buiten de hoofdstad Sana'a. Som migen zouden ook banden met al-Qaeda onderhouden. Vertrek: 20, 23, 26, 29 juli, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak per touringcar een ontdekkingstocht langs verschillende bezienswaardig heden in Londen. Zie onder andere Big Ben, Buckingham Palace en Picadilly Circus. Maak ook een boottocht over de Theems en ontdek de Tower of London. ÏO'oif©f Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www. of bel 0529 46 96 effcweg.n, effeWeg.„l Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18, - reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7