G8 leidt tot ongekende veiligheidsoperatie Aan de Staatsloterij meegedaan? Loterijverlies Eis uw inleg nu terug! Koning Marokko weer terecht 6 BUITENLAND VERKIEZINGEN IRAN Winnaar moet nu zijn imago als gematigd hervormer nu waar zien te maken. UITSLAG STICHTING Amfibiebus zinkt Duitsland: 25 miljoen 27 doden bij aanslagen Peuter maakt brokken Overheid VS verzocht 17.000 keer om info Sprankje hoop door onze correspondent Mario Danneels BELFAST - Dertig jaar burgeroorlog heeft Noord-lerland nooit een gro tere veiligheidsoperatie gebracht dan de bescherming van G8-leiders vandaag en morgen. Niet alleen anarchisten en andere antikapitalis tische betogers, ook de plaatselijke bevolking is een risicofactor. Het is vijftien jaar geleden sinds het Goede-Vrijdagvredesakkoord werd getekend, en David Came ron is 'trots' op de vooruitgang die Noord-lerland heeft geboekt. De Britse premier heeft daarom besloten de G8-top, de jaarlijkse vergadering van 's werelds rijkste industriële staten, te houden in het Lough Erne-resort nabij het stadje Enniskillen, ooit de scène van een gruwelijke IRA-bomaan- slag. „Ik denk dat we zover zijn dat we de wereld kunnen tonen dat dit een modern en dynamisch deel van het Verenigd Koninkrijk is", loofde hij Noord-lerland vori ge week. Ironisch genoeg kreeg de regio de afgelopen dagen een déja-vu- gevoel: de checkpoints die tijdens The Troubles een vertrouwd zicht waren, zijn terug, net als de con trole van wagens die de grens met de Ierse Republiek overste ken. De grootste veiligheidsopera tie uit de Noord-Ierse geschiede nis kost vier miljoen pond. Zo'n 4.400 plaatselijke agenten krijgen versterking van het leger. En 3.600 agenten uit Engeland, Schot land en Wales houden samen met 900 manschappen uit het zui den van het eiland het grensge bied nauw in het oog. Rond Lough Erne is een 'steriele' zone opgetrokken en acht kilometer van het meer is ontoegankelijk ge maakt. Hoe lang of hoe hoog deze 'ring van staal' precies is, wil de overheid zelfs niet kwijt. Ondanks het feit dat de toe stroom op de lucht- en zeehavens rondom het eiland al een week streng in de gaten wordt gehou den, vermoedt de Ierse politie dat er de afgelopen dagen al circa twintig bekende relschoppers zijn binnengeglipt. Het Londense korps verrichtte vorige week al ar restaties. Een betoging tegen de G8 in Belfast zaterdag verliep vreedzaam, maar toonde hoezeer de schrik erin zit: er waren hon derden agenten op de been en er hingen verschillende politieheli- kopters boven de stad. Veel win kels in het centrum van Belfast bleven dicht. De eigenaren had den de etalages dichtgetimmerd uit voorzorg tegen vandalisme. Want Noord-lerland blijft Noord-lerland: het jaarlijkse sei zoen van de protestantse Oranje marsen komt net nu weer op gang, met de traditionele spannin gen met de katholieke gemeen schap tot gevolg. De afgelopen ja ren zorgt het marsseizoen steeds meer voor zware en dagenlange rellen, en de kans is reëel dat an- ti-G8-betogingen worden aange grepen door die 'professionele' herrieschoppers om de lokale spanning te doen escaleren. Toen een meerderheid van over wegend katholieke politici in de cember besloot dat de Britse vlag enkel nog een beperkt aantal da gen op het stadhuis van Belfast mag wapperen, leidde dat tot twee maanden van protestants ge weld waarbij tientallen mensen gewond raakten. De veiligheids diensten langs beide zijden van de Ierse grens houden ook reke ning met een mogelijke aanslag van dissidente terreurgroepen zo als het Real IRA, die tegen het vre- desproces.gekant zijn. RABAT - De Marokkaanse koning Mohammed VI is in het weekein de na een lange afwezigheid uit het openbare leven weer opgedo ken. Hij verscheen op de school van het koninklijk paleis in Rabat samen met zijn echtgenote, prin ses Lalla Salma Bennani, ter gele genheid van het einde van het schooljaar. De tv verspreidde beel den van de ceremonie, waarbij de koning zaterdag zijn kinderen feli citeerde en kuste. Mohammed VI 'verdween' in mei. Het is niet be kendgemaakt waar hij is geweest. Het leidde tot geruchten over de mogelijk zwakke gezondheid van de koning. BESCHOUWING NIEUWE PRESIDENT door Joost Sijtsma TEHERAN - De presidentsverkie zingen in Iran zijn toch nog ver rassend verlopen. Dit weekeinde werd bekend dat de kiezers vrij dag Hassan Rohani (64) al in de eerste ronde naar het presiden tiële paleis hebben gestuurd met meer dan de helft van de stem men. Van de zes kandidaten was Roha ni de enige gematigd hervormer. Zijn rivalen stonden als ronduit conservatief te boek. Het is opval lend dat de nucleaire toponder handelaar Saeed Jalili slechts der de werd, achter de burgemeester van Teheran, Mohammed Kalibaf. Jalili werd gezien als de favoriet van Opperste Leider ayatollah Ali Khamenei, die de werkelijke macht in handen heeft. Kha menei heeft Jalili echter nooit offi cieel gesteund. Door de afnemen-, de populariteit van de ayatollah zou Jalili beschadigd worden als hij diens steun zou krijgen. De verkiezingsuitslag geeft echter aan dat Jalili zich op geheel eigen kracht uit de race heeft weten te werken. Iran en het Westen krijgen nu niet te maken met de rechtlijnige conservatief Jalili, die niet tot eni ge concessie bereid is. Dat is het Er werden vrijdag 36.704.156 stemmen uitgebracht. De opkomst bedroeg 72,2 procent van de kiesgerechtigde iraniërs. Hassan Rohani kreeg 18.613.329 stemmen (50,7 procent), Moham med Kalibaf 6.077.292 (16,6 pro cent) en 4.168.946 mensen (11,4 procent) stemden op Saeed Jalili. goede nieuws, maar afgewacht moet worden of Rohani zijn ge matigde opvattingen kan waarma ken als president. Als enige kandi daat waagde hij het Khamenei te bekritiseren door te stellen dat het regime rechten van burgers schendt. Rohani had kritiek op de regering omdat die na de vorige verkiezingen demonstraties ver bood. Ook wordt volgens Rohani de economie grote schade toege bracht door steeds de confronta tie met het Westen te zoeken, waardoor Iran sancties krijgt opge legd. Tijdens het bewind van de even eens gematigde Mohammed Kha tami (1997-2005) was Rohani als diplomaat betrokken bij de onder handelingen over het omstreden Iraanse atoomprogramma. Hij kreeg de reputatie dat hij verschil len wil overbruggen, maar dat laat onverlet dat het kernprogram ma nog steeds normale relaties van Iran met het Westen blok keert. Ook als Rohani soepeler is over het atoomprogramma, dan is het nog de vraag hoeveel speel ruimte hij van de almachtige Kha menei krijgt. De Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu heeft gisteren gewaarschuwd voor al te hoge verwachtingen omdat het de ayatollah is die over het atoom programma beslist en niet de pre sident. Rohani krijgt binnenkort zijn eer ste test als gematigd hervormer. Hij heeft gezegd dat hij als presi dent het huisarrest van Mir-Hos- sein Mousavi en Mehdi Karroubi wil opheffen, de leiders van de Groene Beweging die na de vori ge presidentsverkiezingen in 2009 met geweld werd onder drukt. Als Mousavi en Karroubi vrijkomen is dat een opsteker voor de hervormingsgezinde krachten in Iran. Maar bij alle voorzichtige hoop die het Westen heeft na de verkie zing van deze 'verlichte' geeste lijke mag niet worden vergeten dat Rohani ook een insider is, ie- De Staatsloterij heeft haar miljoenen deelnemers jarenlang beduveld door prijzen te trekken uit niet-verkochte loten. Loterijverlies heeft deze zaak nu gewonnen. Het gerechtshof heeft geoordeeld dat de Staatsloterij misleidende mede delingen heeft gedaan over de prijzen. En misleiding is wettelijk verboden. Hebt u tussen januari 2000 en december 2007 (wel eens) meegespeeld in de Staatsloterij, ga dan naar www.loterijverlies.nl. En hoe eerder u zich aanmeldt, des te groter de kans om uw inleg terug te krijgen. Bereikbaar op werkdagen van 8.30 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur Tel 0224 224264 Jan Duikerweg 5 1703 DH Heerhugowaard www.loterijverlies.nl info@loterijverlies.nl LIVERPOOL Dertig mensen in Liverpool zijn zaterdag met de schrik vrij gekomen toen de amfibiebus waar ze in zaten zonk op de ri vier de Mersey. Het is de twee de keer in drie maanden dat in de Britse stad een bus zinkt. De eerste keer was de bus leeg. NIZIP Duitsland trekt 25 miljoen euro uit voor de opvang van vluchte lingen uit Syrië in de omrin gende landen. Dat zei de minis ter van Ontwikkelingssamen werking Niebel gisteren tij dens een bezoek aan een op vangkamp in het Turkse Nizip. BAGDAD Zeker 27 mensen zijn gisteren om het leven gekomen door een serie bomaanslagen en aanvallen op vooral sjiitische moslims in Irak. In onder andere Basra, Najaf, Hilla en Bagdad ontploften bommen. Bij Mosul doodden gewapende mannen zes politiemensen. NEURENBERG Een 2-jarige peuter is de etalage van een meubelzaak ingereden. De moeder had het kind samen met een tante in haar auto achter gelaten. Het jongetje draaide aan de contactsleutels waarna de mo tor aansloeg en de auto begon te rijden. Niemand raakte gewond. SAN FRANCISCO Amerikaanse overheidsdien sten hebben in de tweede helft van 2012 tussen de 15.000 en 17.000 keer informatie over ge bruikers ingewonnen bij soft warefabrikant Microsoft en net werksite Facebook. Dat maak ten beide bedrijven afgelopen weekeinde bekend. De gege vens hadden betrekking op on geveer 52.000 mensen. Beide bedrijven willen openheid van zaken geven nu blijkt dat de Amerikaanse veiligheidsdienst NSA het internet- en telefoon gedrag van veel Amerikanen en buitenlanders in de gaten blijkt te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6