EHBZ heeft het druk met dode bruinvissen S KRAS.NL SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Dorpsraad pleit voor veiliger doorsteek strand De leukste BUSVAKANTIES... Met de om het jaar gehouden open dag wil Waterschap Scheldestromen onzichtbaar werk zichtbaar maken. ...boekt u bij KRAS.NL! We trekken met de open dagen door de provincie. Alles komt aan bod. ZUIVERINGEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND WM de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding gegarandeerde opstapplaatsen door heel Nederland altijd compleet verzorgd op vakantie: verblijf in goede hotels, ontbijt, diner en excursies l/ vele data met 100% vertrekgarantie Leipzig, Dresden en Saksen '3791 Praag Bohemen 1399 Odenwald Neckartal Kastelen van Duitsland Oostenrijk Normandië en de invasiestranden 479i Bretagne Normandië Kroatische Bloemenrivièra Toscane, Elba Cinque Terre De Cöte d'Azur op zijn best 1689 Bratislava, Hoge Tatra Praag 2391 Bernina en Glacier Express 799 Engeland, Ierland en Wales 10951 I waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ;5c 9 P. MAANDAG 17 JUNI 2013 niets in de wc' door Esme Soesman BRUINISSE - Ria Hoeymakers tij dens haar voorlichtingswerk voor het waterschap al in het filter van de rioolwaterzuivering (rwzi) de idiootste dingen tegengekomen. Condooms, een plastic badeendje en - natuurlijk - mobiele tele foons. Standaard present: van die vochti ge doekjes waarvan op de verpak king staat dat ze door het toilet ge spoeld mogen worden. „Heel kwa lijk. Dat levert één grote papier zooi op. Het wordt er allemaal wel weer uitgefilterd, maar dat kost heel veel energie." De mensen die zaterdag rioolwa terzuivering Mastgat in Bruinisse bezochten, lieten zich met smaak informeren over de weg die het water aflegt nadat zij thuis de wc hebben doorgetrokken of hun tan den hebben gepoetst. Dat is pre cies wat Waterschap Scheldestro men beoogt met de om de twee jaar gehouden open dag „Men sen op een laagdrempelige ma nier kennis laten maken met het vele onzichtbare werk wat we doen", zegt projectleider Danielle Steijn. Waterzuivering, wegenbe- heer, dijkversterking: noem maar op. „Zo lang alles goed gaat, zie je ons niet. Mensen gaven dat tij dens de vorige open dag ook aan: ze wisten echt niet dat we zoveel deden." Zoals water zuiveren dus. Op Schouwen-Duiveland alleen al gaat er jaarlijks meer dan 5,7 miljoen kuub water door de fil ters en de open waterbakken van het schap. Via rioolgemalen wordt het vervuilde water naar één van de drie zuiveringen op het eiland gepompt. Naast Mast gat zijn Verseput in Kerkwerve en Westerschouwen in Haamstede in bedrijf. Het aangevoerde water wordt .gefilterd en achtereenvol- Daniëlle Steijn, projectleider o rioolgemaal persleidingen vrijvervalleidingen rwzi Westerschouwen 2.210.373 m3 per jaar Q rwzi De Verseput 2.227.850 m3 per jaar rwzi Mastgat 1.359.306 m3 per jaar rwzi rioolwaterzuiveringsinstallatie infographic Willem Adriaansens bron Scheldestromen ELLEMEET - De dorpsraad Ellemeet pleit voor een veiliger oversteek van het dorp naar het strand, nu de aanleg van de tweede fase van de recreatieverdeelweg vertraging heeft opgelopen. Zowel voor kin deren uit het eigen dorp als voor toeristen vormt de bouwput van het nog niet voltooide fietstunnel- tje een potentieel gevaar. Het dorpsraadbestuur is van plan de provincie te benaderen. Wethou der Gilles Houtekamer van de ge meente Schouwen-Duiveland zeg de vrijdag, tijdens een vergade ring van de dorpsraad, toe de kwestie ook aan te zwengelen via de eigen organisatie. WESTENSCHOUWEN - EHBZ (Eerste Hulp bij Zeezoogdieren) ZuidWest heeft het druk met het opruimen van aangespoelde dode bruinvis sen. Sinds begin dit jaar heeft Jaap van der Hiele van de organisatie al 157 dode bruinvissen geregis treerd. EHBZ ZuidWest is werkzaam in het gebied vanaf Maasvlakte 2 tot aan de Belgische kust. „In het he le gebied zijn zo'n twintig men sen actief', zegt Van der Hiele. Vrijdag moesten er voor de Zeeuwse kust drie bruinvissen worden geruimd: in de buurt van Westenschouwen en bij Westka- w 'mmmm e»- WPM *ïpp -w*-' 'TIC 1 «ÊR H 'C gens door verschillende bakken gevoerd. Daarbij is een hoofdrol weggelegd voor bacteriën, die zich te goed doen aan allerlei stof fen en op die wijze het water zui veren. De hoofdrolspelertjes wor den onderweg met meer of min der zuurstof gevoed, al naar ge lang de rol die zij op een bepaald moment in het zuiveringsproces vervullen. De bacteriën vermenig vuldigen zich razendsnel. Toen een keer op Mastgat, na een pro ductiefoutje, de bacteriën alle maal het loodje legden kon de boel eenvoudig worden hersteld met een emmertje water uit een andere rwzi. De minstens drieduizend kuub water die dagelijks door de zuive ring wordt gevoerd, komt er aan het einde van de dag weer schoon uit. Althans schoon genoeg om de Oosterschelde in gepompt te wor den. Drinkwater is het niet. Het is hygiënisch onbetrouwbaar, meldt een passerende waterschapsman. Er zitten bijvoorbeeld nog medi ci jnresten in. Hoeymakers hecht veel waarde aan voorlichting, die ze doorgaans vooral aan leerlingen geeft. „Het is nuttig als kinderen al vroeg le ren niet van alles in de wc te gooien. Als je je bewust bent van wat het alleen al aan energie kost, dan gooi je echt je frietpan niet meer leeg in de wc of een restje smeerolie in een putje." SS&éf» -4U pelle. Zaterdagavond kon Van der Hiele op pad voor een bruinvis die was aangespoeld tussen Dis hoek en Zoutelande. „Ik verwacht er met deze wind nog wel meer." Dat gebeurde inderdaad zondag. Toen spoelden twee bruinvissen aan langs de Brouwersdam. Volgens Van der Hiele is het aan tal bruinvissen voor de Zeeuwse kust enorm toegenomen. Grote aantallen bruinvissen voor de kust zijn volgens hem niets nieuws. Dat kwam in het verle den vaker voor. Onlangs is wel onderzoek opge start naar de sterfte onder bruin vissen. v.a I Vertrek: 29/6 t/m 19/10 - ontbijt en diner Een reis met culturele hoogtepunten zoals Meissen Weimar. Zie www.kras.nl/39357 jLfgnv.a j Vertrek: 20/7 en 17/8 - ontbijt, lx lunch en 6x diner Reis naar de Gouden Stad Praag, Melnik, Mariënbad en Pilsen. Zie www.kras.nl/39354 Vertrek: 22/6 en 24/8 - ontbijt en diner Met rivierdalen, talloze burchten en het eeuwenoude Heidelberg. Zie www.kras.nl/39387 Vertrek: 24/8 en 7/9 - ontbijt en diner Met o.a. Schloss Neuschwanstein, het Kleinwalsertal en Füssen. Zie www.kras.nl/39355 Vertrek: 13/7 t/m 14/9 - ontbijt en diner Met Juno en Gold Beach, de cöte Fleurie en Mont St.-Michel. Zie www.kras.nl/39342 Vertrek: 3/8 en 7/9 - ontbijt en diner Bezoek o.a. de piratenstad St. Malo en de bekende invasiestranden. Zie www.kras.nl/39349 Vertrek: 5/7 t/m 20/9 - ontbijt en diner Hotel aan het strand, met o.a. Opatija, Porep en NP Plitvice. Zie www.kras.nl/39395 Vertrek: 13/9 en 20/9 - ontbijt en diner Ontdek Pisa, Lucca, Florence en Siena met verblijf aan het strand. Zie www.kras.nl/39399 Vertrek: 19/7 t/m 11/10 - ontbijt en diner Geniet van natuur en badplaatsen zoals Monaco St. Tropez. Zie www.kras.nl/39350 Zie www.kras.nl/39362 Vertrek: 22/7 en 16/9 - ontbijt en diner Combinatie van prachtige natuurgebieden en mooie steden rLd*" v-a.i /idj Vertrek: 12/7, 16/8 en 30/8 - ontbijt en diner Bewonder Zwitserse natuurpracht tijdens inbegrepen treinritten. Zie www.kras.nl/39353 Vertrek: 15/7, 5/8 en 26/8 - lOx ontbijt en diner Zeer complete reis, met o.a. Ring of Kerry, Dublin en Oxford. Zie www.kras.nl/39358

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43