linkse oplossingen voor crisis Kamerlid dat fractie trotseert, gaat een zware tijd tegemoet IN HET NIEUWS 3 U li MAANDAG 17 JUNI 2013 blij ft hopen op recht van landbouworganisatie ZLTO, belooft dat dit jaar alle geitenhou ders aan hun verplichtingen zul len voldoen. „Dus niet 97 procent, maar 100 procent. Vorig jaar was een aantal zaken nogal onduide lijk. En veel geitenhouders wach ten zo lang mogelijk tot 1 augus tus, omdat ze dan de meeste die ren in één keer kunnen laten inen ten." Na het zomerreces houdt de Ka mer een groot debat over de inten sieve veehouderij. Thieme zal daarbij de aandacht opnieuw ves tigen op de Qjkoorts, omdat die in haar ogen het 'meest schrijnen de voorbeeld' van de laatste jaren is. Minister Schippers hoopt het dossier snel te kunnen sluiten, maar zeker op het platteland zit de schrik er nog altijd goed in, ge tuige ook het felle verzet tegen de komst van een omstreden geiten stal in Schaijk (gemeente Lan- derd). Het kabinet weigerde de vergunning hiervoor te vernieti gen. In Herpen, het dorp waar in 2007 de ziekte voor het eerst de kop op stak, worden in oktober 3000 mensen getest op chronische Qjkoorts, de meest ernstige va- Waarom de oplopende werkloos heid in Nederland en Europa nog niet alle alarmbellen doet rinke len, begrijpt hij niet. „Tekort, schuld, rente en inflatie; je moet het allemaal in het oog houden. Maar er is één cijfer dat stelselma tig ontbreekt: werkloosheid." Ook met het 'snoeien om te groeien' van premier Mark Rutte heeft Melkert weinig. Dat het in de Europese Unie vooral bij woor den blijft wat betreft de bestrij-* ding van de werkloosheid is een doorn in het oog van de minister die in 1994 de Melkertbaan be dacht. „In Spanje en Griekenland zit meer dan de helft van de jon geren thuis. In Nederland stijgt het aantal ook. Dat is onaanvaard baar." Wat te doen? Investeren. In banen bijvoorbeeld. In meer wer- kervaringsplekken, of zelfs door de Melkertbaan opnieuw in te voeren? „We moeten eens ophou den etiketten te plakken op dat soort dingen." Daarmee schrijft hij het middel van gesubsidieer de arbeid overigens niet af. Het zou zomaar een van de 'linkse op lossingen' kunnen zijn die hij voor de PvdA nu zoekt. „Dat plan is straks niet bedoeld voor een diepe la", waarschuwt de ex-frac tievoorzitter. Wel voor een goede discussie in de partij. De term linkse oplossingen is niet per se de zijne. „Ik wil vooral oplossin gen." Toch is bij deze crisis sprake van een rechtse oorzaak. „We ko men uit een periode, begonnen in de jaren '80 met Reagan en Thatcher als boegbeelden, van een economische politiek die een veel kleinere rol voor de overheid voor stond en een veel grotere rol voor de markt. Dat was niet allemaal verkeerd, het heeft ook voor door braken gezorgd. De verhouding tussen loon en productiviteit is in evenwicht gebracht. Maar als je ziet waar we nu zijn beland: de pensioenen worden gekort, werk loosheid neemt toe, het vertrou wen is weg. Het recept heeft heel opzichtig gefaald.Rechts moet nu even pas op de plaats maken." Désirée Bonis foto ANP door Laurens Kok Geiten in een stal in het Brabantse Vinkei werden eind 2009 geruimd om verspreiding van het Q-koorts- virus te voorkomen. archieffoto Ed Oudenaarden/ANP riant. Dezelfde 3000 mensen wer den in 2007 ook al getest. Het on derzoek wordt uitgevoerd door de Radboud Universiteit in Nijme gen. Ex-PvdA-minister Ad Melkert DEN HAAG - Kamerleden worden ge kozen 'zonder last'. Maar wie in gaat tegen de fractiediscipline heeft een zware tijd, blijkt uit het vertrek van PvdA-Kamerlid Désirée Bonis. In het mediageweld over de nieuwste CPB-cijfers en de geval len senaatsvoorzitter Fred de Graaf sneeuwde het vertrek van Désirée Bonis onder. Haar over stap van de diplomatie naar de Tweede Kamer had niet gebracht wat ze ervan had verwacht, meld de ze donderdag. Bijna geruisloos verdwijnt de PvdA-politica na ne gen maanden uit het parlement. Toch is haar vertrek opmerkelijk. Het komt zelden voor dat Kamer leden niet kunnen aarden en hun zetel ter beschikking stellen. Va ker gaat vertrek gepaard met een hoop kabaal. Bonis zwijgt over de precieze aard van haar vertrek. Maar haar moeizame optredens in de Kamer lijken erop te wijzen dat ze grote moeite had met de fractiediscipline die de PvdA ver langde. Dat werd voor het eerst duidelijk bij het debat over de zo geheten 'Vaticaanstatus' voor de Palestijnse Autoriteit bij de Vere nigde Naties. De PvdA was hier al tijd voorstander van geweest en dus dacht Bonis dit punt als bui tenlandwoordvoerder te mogen uitdragen. Maar daar bleek haar voorganger, de tot minister gepro moveerde Frans Timmermans, het niet mee eens. Na de nodige druk, Timmermans en partijlei der Samsom praatten op haar in, ging ze knarsetandend overstag. Wie tegen zijn fractie ingaat, moet stevig in zijn schoenen staan. Ex-PvdA-Kamerlid Paul Kalma deed vorig jaar een boekje open over zijn periode tijdens het kabinet-Balkenende IV. 'Fractiele den werden, zo nodig, onder forse druk gezet om geen afwijkende standpunten in te nemen. Gebeur de dat wel, dan werd daar vanuit fractie- en partijbestuur briesend op gereageerd ('Je steekt ons een mes in de rug')', blikte hij terug in zijn boek Makke schapen. Ook oud-CDA'er Jacques de Milli- ano besloot in 1998 al na een half jaar zijn zetel op te geven. Oor zaak: onmin over de koers van de fractie, die Bosnische vluchtelin gen de A-status wilde ontnemen. De oud-voorzitter van Artsen Zonder Grenzen kwam in gewe tensnood. Nadien werd De Millia- no naar eigen zeggen 'kaltgestellt'. „Er werd een geruchtenstroom ge creëerd; ik zou al bij mijn sollicita tie met deuren hebben geslagen." Hij kijkt met enig cynisme terug op zijn Haagse periode. „Juridisch mag je als Kamerlid een ander standpunt innemen. Dit is geen democratie, maar partijcratie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3