Bauke Mollema maakt indruk in Zwitserland Etappezege glipt Geslaagde rentree voor Krajicek na privéproblemen en blessureleed 32 SPORT Brabander maakt succes van Blanco-ploeg compleet door eindzege Ster ZLM Toer te pakken. door Patrick Delait FLUMSERBERG - De stralende hemel boven de Flumselberg kleurde gis teren na de afsluitende klimtijdrit in de Ronde van Zwitserland extra blauw voor Bauke Mollema. Dank zij een derde plaats in de 26,8 kilo meter race tegen de klok klom de Groninger van Team Blanco naar een fraaie tweede plaats in het eindklassement op 1.02 minuut van eindwinnaar Rui Costa. De 26-jarige Portugees, die zich zelf opvolgt op de erelijst van de Tour de Suisse, was op de Flum- serberg ook de beste tijdrijder. Costa reed 21 seconden sneller dan seizoensrevelatie Tanel Kan- gert (Astana). Mollema volgde als nummer drie op 29 seconden. BMC-renner Mathias Frank, die voor eigen publiek als leider aan de tijdrit was begonnen, verloor 1.56 minuut en daarmee ook zijn gele leiderstrui. Terwijl Frank wegzakte in het eindklassement, maakte Mollema de omgekeerde beweging. Door dat hij zowel Frank, Roman Kreu- ziger (Saxo Bank) als Thibaut Pi- not (FDJ) nog bij de lurven vatte, sprong de Nederlander van de vijf de naar de tweede plaats. „We hadden de tijdrit heel goed voorbereid. Het klopte tot in de puntjes", refereerde Mollema on der meer aan een geslaagde fiets- wissel onderweg. Omdat de eerste zestien kilome ter vlak waren, koos het meren deel van de klassementsrenners ervoor om van fiets te wisselen aan de voet van de tien kilometer lange Flumselberg. Op de lastige klim (gemiddeld stijgingspercen tage tien procent) was het echter niet zozeer de techniek die het verschil maakte, maar wel de be nen van Mollema. Bergop reed niemand sneller dan de Blan co-renner. „Tijdens het klimmen kon in het tempo goed vasthou den. Ik denk dat ik nooit beter bergop heb gereden dan in deze ronde", zei Mollema in afwach ting van de podiumceremonie. Voorafgaand aan de Ronde van Zwitserland trainde Mollema drie weken op hoogte in de Sierra Ne vada. Was hij in het verleden nooit een aanhanger van dit soort stages, inmiddels gelooft Mollema in een heilzaam effect. „In de Sier- re Nevada heb ik veel bergop gere den met goede wattages. Dat is me hier blijkbaar ten goede geko men." Mollema prees zich gelukkig dat het tijdsverschil in het algemeen klassement met winnaar Costa groter was dan twintig seconden, precies de tijdstraf die de Gronin ger na de tweede rit kreeg aange smeerd voor het ongeoorloofd aannemen van een bidon. Molle ma: „Rui Costa was over heel de week duidelijk de sterkste. De tweede plaats was voor mij het maximaal haalbare." Door zijn sterke optreden in de Tour de Suisse is het kopman schap van Mollema in de komen de Tour onomstreden. Ploegleider Jan Boven twijfelt er niet aan dat de klimmer zijn nieuwe rol zal aankunnen. Niet alleen fysiek, maar ook mentaal is Mollema dit seizoen volwassener geworden, meent Boven. „We hebben Bauke moeten leren dat hij binnen de ploeg ook een leider moet zijn. Hij moet andere renners durven aansturen. Dat is in Zwitserland prima gegaan." Thomas Voeckler won het eind klassement van de Route du Sud. De leidende positie van de cou reur van Europcar, die zaterdag de koninginnenrit had gewonnen, kwam zondag in de bijna 150 kilo meter lange slotrit naar L'Is- le-Jourdain niet in gevaar. In het klassement werd Franco Pellizotti uit Italië tweede. De der de plaats op het podium was voor de Fransman John Gadret. Paul Martens schreef zondag de Ronde van Luxemburg op zijn naam. De Duitse Blanco-renner nam in de vierde en laatste etap pe de leiderstrui over van de Fransman Jonathan Hivert. De Luxemburger Bob Jungels greep voor eigen publiek de dagzege, door Martens en de Belg Jan Bake- lants op de streep te verslaan. Voor Martens was het de grootste zege uit zijn loopbaan. In 2010 won hij de Grote Prijs van Wallo nië. generale Boom door Jan Martens BOXTEL - Meteen na zijn geslaag de machtsgreep in de zaterdag etappe plaatste Lars Boom zijn eindzege in de Ster ZLM Toer, die gisteren definitief vorm kreeg, in perspectief. „Natuurlijk had ik er voor kunnen kiezen om de Dau- phiné of de Ronde van Zwitser land te rijden als voorbereiding op de Tour de France. Daar wordt wellicht harder gefietst, maar hier kan ik tenminste winnen." Dat deed Boom ook. En dat in een wedstrijd waarin naast het eind klassement ook alle etappes weg gekaapt werden door.de door gaans toch niet zo verwende Ne derlandse ploegen. Booms eigen Blanco was spekko- per met de proloogzege van Ro bert Wagner in Goes, de spurtze ge van Theo Bos in Breda en de winst van Boom zelf zaterdag op La Gileppe. Argos-Shimano lever de vrijdag een perfecte sprint af met Marcel Kittel in Buchten en Vacansoleil-DCM haalde gisteren in Boxtel met Pim Ligthart op de valreep ook nog een dagsucces. Pim Ligthart: „Ik had niet gedacht hier voor de overwinning te kun nen spurten. Ik was meegegaan om de benen te testen en om de vijfde plek van Maurits Lammer- tink in het klassement te bescher men." De concurrentie zal niet wakker liggen van die Nederlandse over heersing. Ook de topsprinters Mark Cavendish (Omega-Pharma Quickstep) en André Greipel (Lot- to-Belisol) niet, die naar naar de Ster ZLM Toer gekomen waren om zichzelf te testen voor de Tour, maar met lege handen ble ven. In de door Bos en Kittel ge wonnen massaspurts werd Grei pel twee keer tweede en Caven dish twee keer derde. De Brit had het zaterdagavond in het renners hotel echter zichtbaar naar zijn zin, zonder te lijden onder het uit blijven van een ritzege, voor het tweede jaar op rij in de Ster ZLM Toer. Kittel sprak vrijdag na zijn spurt- zege nog over psychologische spel letjes, die het vertrouwen beïn vloeden bij winnen of verliezen zo vlak voor de Tour. Meer is het echter niet, weten ook Cav en Greipel. In de Tour kan over twee weken alles weer an ders zijn. Ook voor Lars Boom, die uit zijn eindzege moed putte voor het komende NK en de Tour. „Is het al 2900 dagen geleden dat een Nederlander een rit won in de Tour? Nee, dat houdt me niet bezig. Ik hoop dat ik dit jaar ge woon een keer mijn kans kan gaan. Maar eerst het NK. Ik zou voor het eerst sinds 2008 wel weer eens een roodwitblauwe trui willen." Boom toonde zijn vorm zaterdag door in de laatste stijgende kilo meter op de stuwdam van La Gil eppe in Wallonië onweerstaan baar weg te rijden. De onverslijtbare ex-dopingzon- daar Davide Rebellin (41 inmid dels) en Maurits Lammertink (Va cansoleil-DCM) strandden op drie seconden. De rest van het veld finishte op meer dan zes. Dat was voor Boom ruim voldoende om de gele trui over te nemen van Kittel en giste ren veilig naar finishplaats Boxtel te loodsen. door Koen de Vries BOXTEL - Even dacht Brian van Goethem zondag dat hij zijn stu dieproject 'Een weekje fietsen tus sen de profs' kon voorzien van een gouden randje. De Sluiskillen- aar plaatste in de laatste vijfhon derd meters van de Ster ZLM Toer een demarrage waarmee hij zijn vier medevluchters leek te verras sen. Het bleek net niet zo te zijn. Dertig meter voor de eindstreep reden Pim Ligthart (Vacanso leil-DCM, eerste) en Sven Van- dousselaere (Topsport Vlaande ren, tweede) hem nog voorbij. „Dat was balen. Ik was er redelijk dichtbij. Gegokt en verloren", treurde Van Goethem na. Om er M Michaëlla Krajicek boekte zondag haar eerste zege in de WTA Tour sinds maart 2012. foto Guus Schoonewille/ANP ROSMALEN - Ze was in 2009 voor het laatst te bewonderen op het gras van Rosmalen. Zondag maak te Michaëlla Krajicek voor eigen pu bliek een geslaagde rentree. Tegen de Spaanse Silvia Soler-Espinosa (7-5 6-4) boekte ze haar eerste overwinning op de WTA Tour sinds maart 2012. „Dit toernooi voelde als een soort Olympische Spelen voor mij", be kende ze na afloop. „Ik ben er zo lang uit geweest. Alle focus lag de afgelopen tijd hierop. Het is heel mooi om dan ook te kunnen win nen." In 2006 pakte Krajicek in Brabant op pas zeventienjarige leeftijd de titel. Maar na een fraaie start van haar loopbaan werd ze de laatste jaren vooral gehinderd door privéproblemen en blessure leed. Vorig seizoen beleefde ze een dieptepunt toen het niet goed ging met haar hart. Ze was over vermoeid en had veel tijd nodig om fit te worden. In april maakte Krajicek haar ren tree bij een klein ITF-toernooi in Griekenland. Ze pakte meteen de titel in Heraklion. Met behulp van haar nieuwe Tsjechische coach Jaroslav Jandus hoopt ze nu weer de weg omhoog te vinden. „Ik ben heel blij met de mensen die mij nu begeleiden. Ik voel me goed." Ze zakte door alle tegenslag af naar de 817e plek van de wereld ranglijst. Maar ze heeft acht toer nooien waar ze haar beschermde ranking, die speelsters krijgen bij langdurige blessures, kan inzet ten. Ze gebruikt de ranking straks bij Wimbledon, waar ze in 2007 nog de kwartfinales haalde. „De ze zege is in ieder geval goed voor mijn vertrouwen en mijn ran king. Het zou mooi zijn als ik hier zoveel mogelijk partijen kan spe len." Kiki Bertens streefde Krajicek de afgelopen jaren op de ranglijst voorbij. De Wateringse kon haar status als beste speelster van Ne derland echter geen moment waarmaken. Ze pakte slechts drie games tegen de Spaanse Anabel Medina Garrigues. „Ik had een to tale off-day. Alles ging mis", zei ze terwijl ze vocht tegen de tra nen. Bertens trainde sinds dins dag al op de banen op het Autot- ron. „In de trainingen ging het juist hartstikke goed. Het is heel frustrerend dat het er in de wed strijden niet uitkomt." Robin Haase kende ook een lasti ge start. Hij wist zich tegen de Ar gentijn Leonardo Mayer echter te herstellen na het verlies van de eerst set. De Hagenaar was vooral opgelucht na zijn zege. „Ik begon toch niet zo lekker aan de wed strijd, dan is het toch wel erg fijn als je zo'n potje toch nog wint." Roger Federer heeft zijn eerste toernooizege van 2013 binnen. De Zwitserse tennisser had in de fina le van het grastoernooi van Halle de nodige moeite met Michael Joezjni uit Rusland maar won in 3 sets: 6-7 (5) 6-3 6-4. Andy Murray vierde zijn ren tree met een zege op het gras van Queen's. Murray was in de finale in drie sets te sterk voor de Kroaat Marin Cilic: 5-7 7-5 6-3. Murray boekte zijn derde eindzege op Queen's, eerder won de Schot de titel in 2009 en 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32