Neymar en Brazilië snoeren critici de mond 30 SPORT Verschillende voetballers Jong Oranje zullen zich het komende seizoen moeten bewijzen. JONG ORANJE M WK lijkt voor veel spelers brug te ver door Barry van der Hooft PETACH TIKVA - De komst van Louis van Gaal naar Israël ging bijna gepaard met tromgeroffel. De bondscoach wilde een stimu lans zijn voor de spelers van Jong Oranje en hoopte twee wedstrij den van veel van 'zijn pupillen' te kunnen bekijken. Het bleef bij één duel, dat Van Gaal en diens as sistent Danny Blind wel nieuwe inzichten moet hebben gegeven. Met de dvd's van de drie groeps- duels erbij, kan de bondscoach straks tot de conclusie komen dat het WK van volgend jaar in Brazi lië voor veel spelers ver weg is. Bondscoach Louis van Gaal ziet met lede ogen toe hoe Jong Oranje wordt uitgeschakeld op het EK. foto Koen van Weel/ANP De doelstelling voor Jong Oranje was om minimaal de finale te ha len. En eigenlijk, vond Van Gaal, moest dit ervaren team het EK ook kunnen winnen. Dat lukte niet, ook doordat een aantal spe lers niet het niveau haalde dat van een A-international verwacht mag worden. Eigenlijk waren er in Israël zeven spelers die over de gehele lijn lieten zien een rol van betekenis te kunnen spelen in het grote Oranje. De rest, onder wie zeven spelers die al eens deel uit maakten van de A-selectie, begint straks aan een cruciaal seizoen. Jeroen Zoet is een talentvolle keeper, die zich de afgelopen sei zoen bij RKC sterk heeft ontwik keld. Komend seizoen krijgt hij een kans bij het ongetwijfeld flink verbouwde PSV. Toch moet niemand er vreemd van opkijken als de komende weken al een bod voor Zoet binnenkomt in Eindho ven. Bijvoorbeeld uit Engeland, waar keepers als Tim Krul en Mi chel Vorm reclame hebben ge maakt voor de Nederlandse school. Van de vier verdedigers bleven Stefan de Vrij, Bruno Martins In- di en Daley Blind (sterk tegen Rusland) op de been. Ricardo van Rhijn kon niet overtuigen. De rechtsback kiest te vaak voor de ri sicoloze oplossing en leed ook te vaak balverlies. De drie midden velders vormden het kloppende hart van de ploeg. Kevin Stroot- man begon wat moeizaam, maar liet tegen Italië zien al zóveel ver der te zijn dan zijn ploeggenoten. Marco van Ginkel was de revelatie bij Jong Oranje, Adam Maher kan nog veel beter worden. De negen tienjarige regisseur moet nog do minanter spelen en vaker beslis send zijn. Het hielp echter niet mee dat hij drie wisselvallige aanvallers voor zich had staan. Georginio Wijnal- dum scoorde in de eerste twee duels, maar was te vaak onzicht baar. Veelzeggend was het dat hij zaterdagavond tegen Italië niet één keer op doel schoot. Hetzelfde gold voor Ola John, bij wie na een zwaar eerste seizoen bij Benfica (42 duels) de tank leeg leek. Luuk de Jong werkte zich een slag in de rondte, maar was misschien juist daardoor te vaak niet scherp genoeg voor het doel. Waar Klaas-Jan Huntelaar en Ma- ceo Rigters hun ploeg in 2006 en 2007 over een dood punt heen konden helpen, lukte dat de spits van Borussia Mönchengladbach niet. Op de bank zaten met Jordy Clasie, Leroy Fer en Tonny Vilhe- na drie middenvelders die al in Oranje speelden of bij de selectie zaten. Vilhena is pas achttien en heeft nog tijd om zich te ontwik kelen. Clasie en Fer zijn het stem pel talent nu kwijt en staan voor een cruciaal seizoen. Vinden ze hun topvorm terug en blijven ze in beeld bij Van Gaal? Of verlie zen ze de slag en gaat het WK straks aan hun neus voorbij. Ze weten nu hoe het is om een toer nooi te spelen, wat het vraagt om weken op eikaars lip te zitten. Ze hebben allemaal fouten mogen maken, die ze de komende tijd uit hun spel moeten krijgen. „Ze moeten vooral volwassen zijn in het hoofd", zei Cor Pot. „Daar gaat het om in de toekomst. Als een professional denken. Ze we ten nu ook hoe het er op een EK of WK aan toegaat. Eén moment kan fataal zijn." Dat zag ook Van Gaal, vanaf het ereterras. Tijdens een persconferentie met kinderen verkondigde hij onlangs dat Ne derland geen wereldkampioen zal worden. Maar Van Gaal zou Van Gaal niet zijn als hij er niet alles aan zal doen om in Brazilië zo ver door Jan Willem Zeldenrust BRASILIA - Het Braziliaanse elftal boekte bij de opening van de Con federations Cup een overtuigende 3-0-zege op WK-ganger Japan. Ster speler Neymar maakte een wereld goal en voor even is het Brazilië bo ven. De druk van de natie lag op de schouders van Neymar. De nieuw bakken speler van FC Barcelona moest Brazilië bij de hand ne men. Weinig Brazilianen echter die geloofden dat hij dat ook echt kon. Na drie minuten in de eerste wedstrijd van het toernooi snoer de Neymar zijn critici echter de mond met een weergaloze goal. Na afloop bleef de 21-jarige ster speler met tientallen microfoons en camera's voor zijn neus be scheiden: „Ik ben blij met wat we hebben bereikt. Niet zozeer voor mij, maar voor het hele team. Sa men hebben we ons verbeterd. Natuurlijk was het individueel een geweldig moment. Hij zat er lekker in." Veel vertrouwen in goe de prestaties van de Sele^ao is er niet bij de Braziliaanse fans en de media. Dieptepunt van de negati- viteit rond de Goddelijke Kana ries kwam een dag voor het duel met Japan, toen een journalist zich hardop afvroeg of bonds coach Felipe Scolari zich zou scha men voor een nederlaag tegen het zwakke Japan. Scolari trok zijn wenkbrauwen op, schudde met zijn hoofd, hief de handen ten he mel en zuchtte diep. De eenvoudige winst op Japan geeft het Braziliaanse team wat rust in de aanloop naar het duel van woensdag met Mexico, waar in Brazilië zich wil revancheren voor de onverwachtse nederlaag in de finale van de Olympische I Neymar viert zijn treffer voor Brazilië tegen Japan. foto Sebastiao Moreira/EPA Spelen afgelopen augustus. Scola ri: „We hebben een manier van spelen gevonden die ons goed ligt. Nu moeten we details aanpas sen en dan gaan we de komende wedstrijden alleen maar beter spe len." Voetbaltechnisch heeft Brazi lië het toernooi weliswaar uitste kend geopend, op de organisatie is er na het eerste weekeinde al het nodige aan te merken. „Het veld was slecht, het internet werk te niet en het openbaar vervoer om het stadion te bereiken was verre van optimaal", stelde Tiago Gentile, journalist van Jornal de Brasilia. Tijdens de opening in hoofdstad Brasilia waren er bui ten het stadion grote protesten te gen het vele publieksgeld dat is geïnvesteerd in de Confedera tions Cup en het WK. In het sta dion werden om die reden Fi- fa-president Joseph Blatter en pre sident Dilma getrakteerd op boe-geroep en fluitconcerten. De Confederations Cup is een grote generale repetitie voor het WK voetbal van volgend jaar, maar na het eerste weekeinde is al duide lijk dat Brazilië deze test hoogno dig heeft om forse verbeteringen aan te brengen in de organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30