Vervelende vogels CONSUMENT 23 KOOPWAAR Wouter Klootwijk Snel een bedragje lenen voor die mooie tas of welverdiende va kantie? Let op de voorwaarden. Voor je het weet, komen er veel extra kosten bij. Vaak zijn er signalen als het niet klopt Dan wordt het te mooi voorgeschoteld MAANDAG 17 JUNI 2013 Standpunt: waar je last van hebt, eet je op. Maar eerst de vraag: hoe vervelend zijn vo gels? Kak op autolak. De bijtende werking zou gaten maken in het pantser. Er is al leen nog nooit een auto aan on derzoek gewaagd. De kak laten zitten en kijken of het waar is. Jawel, nu je het zegt, toch on derzoek. Ik deed het zelf. Nooit van mijn leven zal ik een au to wassen. Als de vlierbessen rijp zijn, kleurt de auto paars. Dat doen spreeuwen. Duiven kakken er een mengeling van kleuren overheen. Het blijft zitten tot het regent. Soms duurt het lang. Maar nog nooit is een bescheten dak doorgeroest. Het meest wordt geklaagd over duiven. In de steden. Maar meeu wen rukken op. Maastricht heeft er nog geen last van. Enschede ook niet. Maar ze kunnen komen, de vogels van de zee. Als de meeu wen het aan zee niet meer naar hun zin hebben. En als ze ontdek ken dat ook in Drenthe, Twente, in Limburg en tot in Winterswijk patatjes op de stoepen liggen en korstjes brood. Over meeuwen wordt geroddeld dat ze mensen aanvallen en ie mand een gat in zijn of haar sche del kunnen pikken. Is het waar? Op het machtig grote internet is maar één gat in iemands kop te vinden. Niet eens een overtui gend plaatje, maar 'een toerist hoog in Noorwegen zou door een meeuw zijn aangevallen en liep een bloedende hoofdwond op'. Het is van horen zeggen. Het wordt als waar en vanzelfspre kend opgesomd in de lijst van klachten over meeuwen. Eerst poepen. Dan maken ze vuilniszak ken open en ze vallen argeloze kinderen aan. Leiden heeft er last van, Haarlem, Alkmaar. Niet pal aan zee, toch meeuwen. Om te voorkomen dat de burge meester gearresteerd wordt, zeg ik niet waar het was. Ik klom met een ambtenaar van de dierenbe- strijding een groot plat dak op. Ongeveer vierhonderd meeuwen woonden er en tweehonderd daarvan hadden eieren gelegd of waren aan de leg begonnen. Drie eieren per nest Er zouden zeshon derd jonkies uit komen en dat wil de de gemeente voorkomen. Veel manieren ter vermindering van de meeuwenstand mogen niet. Een paar jaar geleden is iets nieuws bedacht en de burgemees ter wist niet beter dan dat hij van de regering ontheffing had om de nieuwe methode toe te passen. De man van de bestrijding haalde eieren uit de meeuwennesten en legde er plastic eieren voor in de plaats. Zo zouden de meeuwen verder broeden tot ze een ons zou den wegen; jonkies krijgen ze niet. Maar wat doet u met de ech te eieren, vroeg ik de man van de bestrijding. Gooi ik weg, zei hij, in een container. Kun je ze niet eten dan? Nooit geprobeerd. Ik vroeg hem wat van de geroof de eieren mee. Er waren er bij met het begin van een nieuw vo geltje erin, maar ik had ook onbe- broede. Die bakte ik tot de dooier was gestold. En? Nee. Een kip legt beter spul. Weer wijzer. En de vol gende dag kreeg ik van gemeente wege het verzoek dit stil te hou den. Want de burgemeester had zo net van de regering te horen ge kregen dat het helemaal niet mag met die plastic eieren. door Sandra van Maanen Nog niet zo lang geleden wa ren ze in elk reclameblok te zien of te horen; com mercials voor een flits- of minikrediet. Snel even een paar honderd euro lenen, via één sms'je binnen een halfuur op je rekening, dus ter beschik king. Er was slechts één maar: er moest worden terugbetaald binnen twee weken of hoogstens een paar maanden. En precies dat lukte heel veel mensen niet. Inmiddels is het grootste aantal aanbieders (het wa ren er negentien) gedwongen gestopt. Dankzij aanpassing in wetgeving vallen de minileningen tegenwoordig onder dezelfde regelgeving als normale kredieten. Dat be tekent dat aanbieders zonder vergunning geen torenhoge kosten in rekening mogen brengen voor de afhandeling van het kre diet, maar slechts een zeer beperkt bedrag. Voor aanbieders die wel over een vergun ning beschikken, mogen verplichte kosten, omgerekend naar een rentepercentage, niet meer bedragen dan 15 procent per jaar. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Nationaal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud) waarschuwden consumen ten voor het afsluiten van dergelijke kredie ten. Missie voltooid na de opschoonactie? „Een handjevol aanbieders is nog actief', weet Marcel Proos, voorlichter van de AFM. Bemiddelaars bedenken nog steeds trucs om klanten te verleiden tot het afsluiten van leningen. Eén van de manieren waar mee klanten over de streep worden getrok ken, is een belletje via een callcenter. Een vriendelijke medewerker polst je interesse voor een lening en weet je al snel te over tuigen dat oversluiting van de bestaande le ning fiks voordeel oplevert, te beginnen met bijvoorbeeld lagere maandlasten. Soms bieden ze ook aan de bestaande le ning te verhogen tegen gelijkblijvende las ten. „Over de beloning voor de bemidde laar zelf wordt nogal vaag gedaan. Er zijn gevallen bekend van advieskosten voor bij verzekeringen of bemiddelingskosten tus sen de 4.000 en 5.000 euro", zegt Proos. „Inmiddels heeft de Nederlandse Vereni ging van Financieringsadviseurs bepaald dat aangesloten bedrijven maximaal 500 eu ro in rekening mogen brengen voor advies over bijverzekeringen." Goed om te weten, is dat het in rekening brengen van bemiddelingskosten voor kre diet verboden is en bijkomend verzeke ringsadvies niet verplicht. Op de consu mentenpagina van de website van de AFM staat dat de adviseur voor de bemiddeling bij de lening namelijk al door de bank is be taald. Zijn fee zit versleuteld in de rente. Het in rekening brengen van extra kosten voor het (over)sluiten van de lening mag niet. Voor een advies over verzekeringen (bijvoorbeeld een overlijdensrisicoverzeke- ring, arbeidsongeschiktheidsverzekering of werkloosheidsverzekering) mogen wel re delijke kosten in rekening worden ge bracht. Vaak worden deze meegefinancierd en geïncasseerd wanneer de lening is uitbe taald. Verzekeringsadvies is niet verplicht. Een manier om klanten te strikken, is een bezoek aan huis, een 'extra service' van de adviseur. „Pas daarmee op, het hoeft niet", waarschuwt AFM op haar site. „Een advies over een lening kan ook gewoon bij de ad- Marcel Proos (AFM) viseur op kantoor, per post of telefoon wor den gegeven. Een adviseur mag alleen bij thuis langskomen als de klant nadrukkelijk zelf om het huisbezoek vraagt. Ligt het ini tiatief bij de adviseur, dan is er sprake van colportage. Dat is bij krediet een overtre ding van de wet. Overweeg dus of een huis bezoek echt noodzakelijk is." Hoe bescherm je jezelf tegen het afsluiten van foute leningen? Proos: „Begin met de vraag óf en zo ja: waarvóór je een lening no dig hebt. Sparen is altijd goedkoper dan le nen. Ook adviseren we consumenten altijd eerst een offerte op te vragen als zij overwe gen een lening af te sluiten. Ook een even tuele bemiddelaar zou eerst een overzicht van dienstverlening en kosten moeten op sturen. Vaak zijn er voldoende signalen als het niet klopt. Dan wordt alles te mooi voorgeschoteld. Wanneer kredietverstrek kers je verzoeken eerst geld over te maken om daarmee in aanmerking te komen voor een lening, moet er een belletje gaan rinke len." Eind vorig jaar waarschuwde de AFM con sumenten niet in te gaan op aanbiedingen van krediet van Ping Financieringen, dat ook handelt onder de naam Ping Capital SDB. Deze partij biedt krediet aan zonder de verplichte vergunning van de AFM. Bo vendien vraagt deze aanbieder consumen ten geld te betalen, zonder vervolgens de le ning te verstrekken. reageren? consument@depersdienst.nl Oppassen met 'kle ne lening illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23