PZC 2 3 loonwerker moet machine altijd goed aanvoelen Het idee dat een dochter loon krijgt om haar moeder te verzorgen, is voor velen even wennen Mantelzorgers kunnen zelf ook wel wat hulp gebruiken. De overheid heeft enkele zaken geregeld die enige verlichting kunnen geven. We danken er nieuwe woorden aan als calamiteitenverlof, respijtzorg en mantelzorgcompliment. factor die niet te veronachtzamen is. En dan is er nog het mantelzorgcompli ment: een bedrag van 200 euro per jaar dat puur bedoeld is als een blijk van waarde ring van de overheid. Iedereen die een indi catie heeft voor langdurige zorg, kan het compliment aanvragen. Waar sommige mantelzorgers zich onge makkelijk bij voelen, is het inzetten van een persoonsgebonden budget (pgb). Het idee dat er loon uit het pgb betaald wordt aan bijvoorbeeld een dochter die haar moe der verzorgt, is voor velen even wennen. Hier kruisen emotie en zakelijkheid elkaar. Toch is het de moeite waard het aanvragen van een persoonsgebonden budget rustig te laten bezinken en de voor- en nadelen af te wegen. reageren? geld@depersdienst.nl Steuntje in de rug voor mantelzorgers Geld&werk Kortdurend zorgverlof kan worden opgeno men als partner, kinderen of ouders zorg nodig hebben die alleen de werknemer zelf kan verlenen. Een ziek kind een paar dagen thuis opvangen bijvoorbeeld. Kortdu rend zorgverlof kan maximaal twee weken per jaar duren, het hoeft niet in één keer opgenomen te worden. De werkgever be taalt minimaal 70 procent van het loon door. Langdurig zorgverlof is mogelijk als ouder, partner of kind levensbedreigend ziek is. Het gaat om onbetaald verlof. Wel loopt de opbouw van vakantiedagen door. Deze vorm van verlof moet per week worden op genomen, in een aaneengesloten periode van maximaal twaalf weken per jaar. Er ligt een wetsvoorstel in Den Haag om de criteria voor zorgverlof wat op te rek ken, zodat niet alleen voor familieleden, maar ook voor huisgenoten zorgverlof mo gelijk is. Hoe liefdevol en trouw mantelzorgers ook zijn, soms moeten ze er even tussenuit. Dan kan tijdelijk een beroepskracht, be taald uit de AWBZ, of iemand van een vrij- willigersnetwerk ingeschakeld worden. De ze respijtzorg regelen, is een lastig traject. Mantelzorgmakelaars en -steunpunten kun nen behulpzaam zijn. Nog vrij onbekend is de vrijstelling van erf- belasting voor mantelzorg in ouder-kind- verband. Beiden moeten alleenstaand zijn en onder één dak wonen. Aan deze vrijstel ling zijn strenge voorwaarden verbonden. Gezien de grote bedragen die ermee ge moeid kunnen zijn, is misbruik helaas een Van de mantelzorgers onder de 65 jaar heeft 71 procent een baan. Daarom is het goed voor te stellen dat zij het mentaal en fysiek moeilijk hebben. Gelukkig zijn er een paar overheidsmaatregelen die deze mantelzorgers te hulp schieten. Maar ver wacht daar niet te veel van. Zodra het geld kost, is de overheid uiterst terughoudend bij het ondersteunen van mantelzorg. Op de eerste plaats kan zorgverlof de zwaarbelaste mantelzorger de mogelijk heid bieden even op adem te komen. Ver der is er het calamiteitenverlof, bedoeld voor spoedeisende zaken, bijvoorbeeld als je een ziek kind van school moet halen of plotseling een begrafenis moet regelen. Tij dens dit calamiteitenverlof wordt het sala ris doorbetaald. door Robert Dölle illustratie Ruben L. Oppenheimer Dat het aantal mantelzorgers zal toenemen, is geen ge durfde voorspelling. De be volking vergrijst en de over heid zet het mes steeds die per in basispakketten en AWBZ-voorzieningen. Waar de overheid zich terugtrekt, ver schijnt mantelzorg in beeld. Nu al zorgen 1,1 miljoen mensen in Nederland meer dan 8 uur per week voor een ander. Soms gaat het alleen om af en toe boodschappen doen. Maar velen zijn dagelijks aan de slag voor een gehandicapt familielid, een hoog bejaarde ouder of ernstig zieke partner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 93