Geen tijd te verliezen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE SPECTRUM 15 tussen neus en lippen Marjan Berk j ét ZATERDAG 15 JUNI 2013 Wacht niet te lang!' en 'Geen tijd te verliezen!' Twee prikkelende kran tenkoppen, die dwingen tot dóórle zen. Het gaat over de leeftijd waarop vrouwen hun kinderen krijgen. Om maar weer een koekje uit eigen doos te knabbelen: op mijn zesen twintigste had ik drie kinderen, alle drie 'per onge luk' geconcipieerd. Maar ook alle drie in vreugde ont vangen, en ziedaar: op mijn ouwe dag ben ik, mede dank zij deze kinderoogst in de jaren dat ik nog rond ploeterde, hard werkte zonder de ondersteu ning van crèches, kinderopvang en na-schoolse op vang, nu een happy opoe van acht kleinkinderen. Ook mijn vriendinnen kregen jong kinderen, ter wijl ze tegelijkertijd studeerden en werkten voor een toekomst. Maar de tijden zijn veranderd en ook door de komst van de pil en andere manieren van anticonceptie zijn vrouwen in staat eerst hun studie af te ronden, en nog wat jaren te besteden om te genieten van de verworven kennis, waarbij ze hun kinderwens voor zich uitschuiven. En zoals fertiliteitsarts Paul Flierman in Het Parool If Uinttbnaqso&muinaq* iléér ri5Zi.ii} van 12 juni zegt: „Vrouwen wachten daardoor lang, denken rond hun veertigste dat de medische weten schap er wel voor zorgt dat ze toch zwanger raken!" En socioloog Christien Brinkgreve zegt: „Er worden te hoge verwachtingen gesteld aan de partner met wie we uiteindelijk kinderen krijgen. Mensen zoe ken te lang dóór. Dat begrijp ik best en ik weet ook niet hoe het anders moet, maar het zorgt er wel voor dat het soms te laat is." In mijn tweede huwelijk kreeg ik nog twee kinde ren, door de uitvinding van de pil waren we in staat deze twee te plannen. Mijn vijfde kind kreeg ik in de tijd dat het rapport van Rome grote indruk maak te, waardoor er nogal eens verwijtend naar mijn dik ke buik werd gekeken en er in tram en trein niet meer vanzelfsprekend werd opgestaan. Ook in de rij bij het postkantoor mocht ik niet meer vanzelfspre kend vóórgaan. Op partijtjes werd ik bestraffend toegesproken door dertigjarige vriendinnen zonder kinderen: „Asociaal hoor! In deze tijd vijf kinderen!" Ze vergaten dat door de ontwikkeling van de anticonceptiemidde len veel vrouwen in staat waren zonder schuldge- ixwijv j'ji'i {in Jnöüj. iJi&övJ .ü{ii ^DiDü'iD voel te kiezen voor een kinderloos bestaan, waar door anderen hun verlangen naar een groter gezin dan de obligate twee kindertjes konden vervullen! Mijn jongste zoon en zijn vrouw beslisten relatief laat in hun leven kinderen te verwekken, zodat ze nu rond hun veertigste jaar in de jonge kinderen zit ten. Weliswaar gesteund door de professionele kin deropvang, zitten ze in het brandpunt van hun loop banen, en ik roep af en toe: „Jullie zijn gewoon ouwe ouders! Dat vreet energie!" Want ze moeten heel vaak toch schipperen met oma's en andere vrij willigers om werk en kinderverzorging op elkaar af te stemmen. Zo zie je, wanneer je zoals ik gezegend bent met een aardige leeftijd, de wereld veranderen. En moet de dokter waarschuwen: „Wacht niet te lang! Geen tijd te verliezen!" Waarmee hij weer gaat lijken op de pastoor, die bij jonggehuwden regelmatig langskwam met stevige aanmoediging tot gezinsuitbreiding! Er bestaat dan nu de gezegende mogelijkheid tot per soonlijke beheersing van je kindertal... en moet je weer oppassen, dat je de vruchtbaarheidsboot niet mist....!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91