Het wantrouwen van demonstranten in Gezipark zit diep BUITENLAND 7 Nederlanders mijden Istanbul Het bezoek van Obama aan het huis van zijn voorouders heeft Iers dorpje tot een trekpleister gemaakt. Het presidentiële paar heeft ervoor gezorgd dat we een doel hebben ZATERDAG 15 JUNI 2013 Moneygall hoopt op Michelle Barack en Michelle Obama begroeten inwoners van Moneygall. Dat was in 2011. De bevolking hoopt dat dit tafereel zich volgende week herhaalt, foto EPA REPORTAGE VOOROUDERS OBAMA door onze correspondent Mario Danneels MONEYGALL - Terwijl Barack Oba ma maandag en dinsdag in Noord-Ierland met de G8 verga dert, verkent echtgenote Michelle met hun dochters het zuiden van het eiland. De first lady wil dat Malia en Sasha hun Ierse roots ont dekken. Het onooglijke dorpje van waaruit Obama's betover grootvader naar de VS emigreer de, hoopt op hoog bezoek. 'President Obama's voorouderlij ke dorp.' Het enorme bord langs de M7-snelweg door de Ierse Mid lands doet veel toeristen verbaasd opkijken. Het oranje gevaarte wijst de weg naar Moneygall, één straat met 350 zielen in het lande lijke graafschap OfFaly. In wat nu een onopvallend rijtjeshuis langs die straat is, woonde ooit Falmouth Kearney. Tot in 1850, toen de grote hongersnood, die een miljoen Ieren de dood injoeg, deze schoenmakerszoon, samen met ontelbare landgenoten rich ting Amerika dreef. Maandagmorgen landt Kearneys achterachterkleinzoon Barack Obama in Belfast voor de G8-top, het jaarlijkse overleg tussen acht Henry Healy, verre neef van Barack Obama vooraanstaande industriële sta ten. De first lady en hun dochters reizen naar Dublin, waar ze het sjieke Shelbourne Hotel hebben afgehuurd. Moneygall houdt de adem in: de planning van de Oba- ma-dames wordt niet vrijgege ven, maar twee jaar geleden brach ten de president en Michelle al een bezoek aan het dorpje van zijn voorvader. Het leven in Mo neygall is sindsdien nooit meer het oude geweest. Het bezoek van de president in mei 2011, waarbij hij zich voorstel de als 'Barack Obama van de Mo neygall O'Bama's', heeft de plek echter geen windeieren gelegd. Henry Healy, een neefin de acht ste graad, en de andere bewoners werden als oude familieleden be groet met stevige knuffels en sindsdien kan Moneygall als Ier- lands nieuwste trekpleister de har de recessie moeiteloos overleven. „Terwijl de economie hier in el kaar zakte, bereikte de eerste zwarte Amerikaan de belangrijk ste positie ter wereld en het gaf ons iets positiefs om over te pra ten. In Moneygall hebben we het niet over depressies en banken; we zijn heel druk met alle tou ringcars en duizenden dagjesmen sen die hier stoppen", vertelt Healy. De gemeenschapszin die tijdens de economische boom weg was, is helemaal hersteld. „We werken met z'n allen samen om het dorp keurig en de plaatselijke zaken draaiende te houden, waar dat elders op het platteland van Ierland moeilijk is. Het presiden tiële paar heeft ervoor gezorgd dat we een doel hebben." Finse parlementsleden, de ambas sadeur van Polen, de burgemees ter van Shanghai: ze zijn allemaal langsgeweest. Pubuitbater Ollie Hayes, die de Obama's voor de ca mera's een guinness tapte, vaart er wel bij. „Binnen een uur arriveert er een touringcar uit Engeland", zegt hij tevreden. „We kunnen het ons nu veroorloven de hele dag open te blijven, een hapje te serveren en een paar halftijdse ba nen te scheppen." Amerikanen zijn vaak verrast wanneer ze de wegwijzer zien. „En ze moéten stoppen om te we ten wat er gaande is. Een dame uit Philadelphia barstte onlangs in tranen uit in het voorouderlij ke huis", zegt Healy. „Ze was zo trots op de achtergrond van de president. Zijzelf was nog op zoek naar de hare. In Ierland doen we vaak lacherig over het belang dat Iers-Amerikanen daaraan hech ten, maar voor hen is het erg krachtig." Dat lijkt voor de Obama's niet an ders. Sinds hun bezoek zijn zowel Healy als Hayes met St. Patrick's Day al tweemaal uitgenodigd op het Witte Huis. De delegatie uit Moneygall wordt dan zelfs een kwartiertje apart genomen in de woonkamer om bij te praten. In ja nuari woonden ze de inhuldiging van de president bij; receptie bij kaarslicht en inauguratiebal in cluis. Bij het laatste bezoek nodig de Obama hen zowaar uit om sa men een pint te gaan pakken in The Dubliner-pub in Washing ton. „Hij heeft me verteld dat hij iets heel bijzonders voelde toen hij Falmouth Kearneys huis be trad", vertelt zijn verre neef. „Hij heeft toen beseft dat zijn roots echt hier liggen en dat hij net zo Iers is als miljoenen Iers-Amerika nen. Dat heeft indruk gemaakt." Er wordt dus gehoopt op de na kende visite van de first lady en haar dochters, maar er zal geen te leurstelling heersen als ze dit keer geen dag komen zeggen. „Dan ko men ze terug als zijn ambt erop zit. Daar ben ik zeker van", weet de man die heel Ierland kent als Obama's cousin. En ach, volgend weekend is Caro line Kennedy alweer in het land om de thuisstee van haar vader te bezoeken. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Ze peinzen er niet over te vertrekken. Het feit dat premier Erdogan tot donderdag tot diep in de nacht met een aan tal activisten om tafel zat, veran dert daar niets aan. Dat de rege ring heeft besloten de plannen met het Gezipark te bevriezen tot er een uitspraak van de rechter is en bereid is een referendum te houden, evenmin. De 1\irkse studenten Serhat (19) en Onur (19), zittend voor hun tent in het park in het centrum van Istanbul, schudden hun hoofd. Ze vertrouwen de premier voor geen meter. Dit is dezelfde Erdogan die een dag eerder de de monstranten 'voor het laatst' waarschuwde en dreigde het park schoon te laten vegen, klinkt het. „Dit alles begint, zeer tegen zijn zin, een groot probleem te wor den. Maar echt naar ons luisteren doet hij nog steeds niet." Serhat en Onur zijn geen uitzon dering. Gezipark is nog niet aan het pakken. In het wonderlijke dorp dat naast het Taksimplein is ontstaan, gaat het leven zijn gang. Een oude man brengt koffie rond Demonstranten zijn ondanks toezeggingen van premier Erdogan niet van plan te vertrekken en voor het open buffet staat een lange rij geduldig te wachten. Volgens Ali Can van het Taksim Platform, waarvan twee vertegen woordigers donderdagnacht met Erdogan spraken, moet nu de me ning van alle 'Geziparkers' wor den gepeild. „Hoe we dat gaan doen, dat zijn we aan het bespre ken. Maar het ziet er naar uit dat we blijven, met name om de pre mier aan zijn woord te houden. Hij heeft de afgelopen tien jaar al zo veel beloftes gebroken." De 22-jarige Dogukan, al vanaf het begin in het park, is teleurge steld in het Taksim Platform. „On ze zogenoemde vertegenwoordi gers hadden nooit met Erdogan moeten gaan praten. Dit gaat niet meer over de bomen, maar over de mensenrechten. Deze regering is zo schijnheilig." Hij wijst op de harde uitspraken van Erdogan, op de arrestaties van advocaten en dokters. De Turkse Medische As sociatie maakte gisteren bekend dat de overheid een onderzoek heeft ingesteld naar de medici die gewonde demonstranten hebben geholpen. Een verzoek om namen heeft de associatie geweigerd in te willigen. Erdogan zelf noemde het park een 'openluchttheater', met goed bedoelende jongeren op de voor grond, maar achter de schermen illegale organisaties die een groot spel spelen. De premier riep de de monstranten opnieuw op het park te verlaten. „Jullie boodschap is ontvangen. Ga nu naar huis." DEN HAAG - Het aantal vakantie boekingen vanuit Nederland naar Istanbul is vorige week met 52 pro cent gedaald, vergeleken met de zelfde week een jaar eerder. Het is voor het eerst dit jaar dat de boe kingen naar de Turkse metropool een daling laten zien. Dat heeft de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisondernemingen (ANVR) gisteren bekendgemaakt. Reizigers schrikken kennelijk te rug voor de rellen die de grote ste den in Turkije al enige tijd in de ban houden, aldus de ANVR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7