Een trend leidt tot een klinisch onderzoek Zijn Nederlanders zulke koukleumen? Taalstrijd op de grens Uitkijkpunt op kop van Gasdam bij Saeftinghe 24 ZEEUWS-VLAANDEREN nk «Cl Lappenmand DETAILHANDEL Inloopavond in Axel over nieuwe Tractaatweg door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes wekelijks een kijk je achter de schermen van Dieren- ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Het is nou niet echt een blaadje dat je zomaar even doorbladert om de tijd in de wachtka mer te doden. Geen foto's, geen aantrekkelijke opmaak... Nee, het Journal of Veterinary Internal Me dicine is geen magazine voor in de kappersstoel. Voor dierenartsen is het echter een van de toonaangevende we tenschappelijke tijdschriften. Wat hier in staat, is waar. Alle informa tie is gewogen, gecheckt en nog eens nagekeken. Jarenlange onder zoeken worden met publicaties in dit tijdschrift afgerond. In het Die- renziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren lopen jaarlijks twee tot drie klinische onderzoeken, die uit monden in publicaties en presen taties op congressen in Europa of de Verenigde Staten. Dierenartsen Johan de Vos en Lot te van Kuijk zijn net terug uit Lis sabon, waar Lotte op een congres haar bevindingen toelichtte over de behandeling van lymfeklierkan ker bij Bordeaux Doggen. „Er ko men zoveel dieren met kanker in onze praktijk, dat je op een gege ven moment trends gaat signale ren", vertelt Johan. „Zo zagen wij dat Bordeaux Dog gen veel vaker dan andere rassen een speciale vorm van lymfeklier kanker krijgen. Bij behandeling volgens het standaardprotocol heeft deze vorm een erg slechte prognose. In het Dierenzieken- huis is ontdekt dat door een extra medicijn aan de behandeling toe te voegen, deze honden veel lan ger blijven leven. Om dat te kun nen beoordelen, moet je de die ren hun hele leven blijven vol gen." Het bespeuren van een trend kan aanleiding zijn voor het starten van een onderzoek binnen de Sa menwerkende Diergeneeskundi ge Kankercentra. Daarin wisselen tien dierenartsenpraktijken in Ne derland en België gegevens uit. „We zoeken dan naar gelijkenis sen. Blijkt weer dat onze conclu sie juist is, dan proberen we de medicatie aan te passen. Alleen bij dieren uit onze eigen praktijk. Daarna, en dat is dus echt na een lange periode, vergelijk je weer. Is er dan een verschil in bijvoor beeld overlevingstijd, dan kun nen we het klinisch onderzoek af ronden." Daarom vlogen Lotte en Johan twee weken geleden naar Portu gal, om internationale collega's op hun bevindingen te attenderen. Ondertussen lopen er alweer nieuwe onderzoeken in Terneu zen. Stagiaire Ada houdt zich be zig met lymfeklierkanker bij kat ten en Johan richt zich in samen werking met de Universiteit van Wageningen op schildklierkanker bij het hondenras Duitse Staande Langhaar. 00#*? SP gtffiBSSSS** "8 eede - In totaal zo'n dertig Neder landse en Vlaamse taalgenoten kruisten woensdag in café De Tol in Eede de degens in het tweede grensdictee. Ze kregen zestig (lief hebbers) tot zeventig (specialis ten) moeilijke woorden of uit drukkingen voorgeschoteld. Varië rend van 'fransozen' en 'in de kij- kerd lopen' tot 'enkele pousse-ca- fés' en 'meerdere crêpes suzette'. Bij de specialisten bleek Robert Joosen uit Kalmthout met twee fouten het taalvaardigst. Met I Anna Roeder in haar eenmanszaak Beauville Fashion in Sluis, foto Peter Nicolai I Lotte hield twee weken geleden in Lissabon een presentatie over de behan deling van lymfelklierkanker bij Bordeaux Dogs. Huib Boogert uit Goes (zes fou ten) op de vijfde stek als beste Zeeuw. Bij de liefhebbers won de hier vakantievierende Herman Vuijsje uit Amsterdam (negen fou ten) voor Marie Bakx uit Sluis (tien fouten) en Frank Gijsel (14 fouten) uit Sluis. Marie Bakx en Guido Paridaen zorgden voor een puike organisatie. Er waren bloe men voor Hanneke Leentfaar (voorlezer) en een boekenbon voor Rein Leentfaar (auteur). Vol gende editie: 5 juni 2014. terneuzen - Onderzoeksbureau Locatus volgt het consumptiege drag op voet. Het doet dat op een bijzondere manier. Locatus stuurt tellers winkelgebieden in, zowel in Nederland als in België. Ze klokken hoeveel bezoekers er ko men. En wat bleek dit voorjaar? Het verschil tussen Nederlandse en Belgische winkelgebieden was verbluffend. In België was het zeker zo koud als in Nederland. Toch lieten Bel- axel - De provincie Zeeland en de gemeente Terneuzen houden maan dag 17 juni een inloopavond over het bestemmingsplan voor de ver brede Tractaatweg. 1\issen 19.00 en 21.00 uur is infor matie te verkrijgen in de raads zaal van het voormalige stadhuis aan de Markt in Axel. Het ont- werpbestemmingsplan Verdubbe ling Tractaatweg en de Milieuef fectrapportage (MER) liggen tot en met woensdag 17 juli ter inza ge bij de publieksbalies van de ge meente in Terneuzen (Stadhuis plein 1), Axel (Markt 1) en Sas van Gent (Westkade 107). Ze zijn digi taal te zien op www.terneu- zen.nl/bestemmingsplannen. Tot en met 17 juli kan er formeel worden gereageerd. Medio 2016 moet de verbrede Tractaatweg ge reed zijn. gen het veel minder afweten dan Nederlanders. Het aantal bezoe kers in de 44 Nederlandse winkel gebieden waar Locatus telt, daal de met niet minder dan tien pro cent. Ook in België was er sprake van een daling, maar die was wel heel wat minder dramatisch dan in Nederland; die bedroeg slechts drie procent. Zijn Nederlanders zulke koukleu men, is de crisis er zoveel erger of wordt het economische ontij de mensen in Nederland veel meer aangepraat? Joost mag het weten. Een feit is dat het bezuinigings monster in Nederland veelkoppi ger lijkt dan in België. De rege- ring-Di Rupo in België wordt net zo goed als het kabinet-Rutte op de vingers getikt door de Europe se Commissie, maar lijkt zich er minder van aan te trekken. En die houding zie je simpelweg terug in het consumptiegedrag van de gewone Belgen. door Harmen van der Werf nieuw namen - Een uitkijkpunt met terras zou mooi passen op de kop van de Gasdam tussen het Ver dronken Land van Saeftinghe en het (nog aan te leggen) Hedwige- Prosper-natuurgebied. Medewer ker Gert-Jan Buth van Het Zeeuw se Landschap oppert dit als idee voor 'recreatief medegebruik' van de te ontpolderen Hedwigepolder. „Van de Gasdam die ver de Wes- terschelde insteekt, kun je een na- tuurboulevard maken met een wandel- en fietspad" gaat Buth verder. „Rij je richting het uitkijk punt, dan zie je de schepen als het ware de Antwerpse haven in varen. Ga je terug, dan waan je je in een laatmiddeleeuws oerland- schap, vol natuur. Die tegenstel ling maakt het spannend." De provincie houdt dinsdag 25 juni van 16.00 tot 20.00 uur in dorpshuis De Kauter in Nieuw Namen een inloopbijeenkomst over het Hedwigeproject waar dit soort ideeën welkom zijn. Van het actiecomité Red Onze Polders zijn die in elk geval niet te ver wachten, aldus Magda de Feijter. Ze vindt dat de provincie voor de muziek uitloopt. „Met de eigenaar van de Hedwige moet zelfs nog onderhandeld worden." Ontpoldering blijft voor De Feij ter sowieso taboe. De natuur is er volgens haar niet bij gebaat, om dat 'het gebied snel zal dichtslib ben met ook nog eens vervuilde stoffen'. Of Red Onze Polder aan wezig zal zijn op de bijeenkomst in Nieuw Namen, is de vraag. „We hebben eerder zulke bijeen komsten geboycot. We moeten daar nu nog over beslissen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68