Een deuk' in je ziele CULTUUR 31 Met harpmuziek, fanfare, bubbels en het uitspreken van ambities voor de toekomst is de Kunstschouw 2013 geopend. ZATERDAG 15 JUNI 2013 moet vernieuwen Kunst door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De commissa ris van de koning, Han Polman, klom er gisteravond voor op de kansel in het kerkje in Burgh: de opening* van de 20e editie van de Kunstschouw Westerschouwen. Hij deed dat voor het onthullen van een miniatuur vikingschip. Enkele grotere versies daarvan, ge maakt door kunstenares Wieke Terpstra op de Karolingsche Burcht, werden even later ter plek ke met champagne besprenkeld. Ook het monumentale Zeeuwse trekpaard dat zij daar heeft ge bouwd, kreeg een soort zegening met bubbels. Voorafgaand compli menteerde Polman de Kunst- schouw-organisatie voor het geko zen beleid ook jongeren nadrukke lijk bij deze grootste "beeldende kunst manifestatie in Zeeland te betrekken. „Het is de bedoeling van kunst om te blijven vernieu wen en zowel jong als oud ermee te confronteren", aldus Polman. In relatie met de huidige tijd stel de hij dat economische groei niet mogelijk zal zijn zonder persoon lijke groei en juist daar zal vol gens hem creativiteit voor nodig zijn. „Kunst kan mensen immers verbeeldingskracht geven." Voorzitter Barbara Sanders van de Kunstschouw constateerde dat er in 20 jaar veel is gebeurd en veran derd. Het woord 'Kunstschouw' bestond destijds zelfs nog niet en is nu een algemeen begrip ook buiten de manifestatie in de West hoek van Schouwen-Duiveland. De opzet en de speerpunten zijn echter nog actueel. Zo geldt nog steeds het streven bezoekers kunst, cultuur en natuur in com binatie te laten ervaren. Het stre ven een verbinding te leggen tus sen cultuurhistorie en hedendaag se kunst is geïntensiveerd. Verder kwam er meer aandacht voor in stallatiekunst en performances en wordt nadrukkelijk getracht jon geren voor De Kunstschouw te in teresseren. Specifiek onderzoek daarnaar heeft uitgewezen dat dit echter geen gemakkelijke opgave is, zo liet Sanders weten. Voor de organisatie blijft dat desondanks een belangrijke ambitie. De Kunstschouw is t/m 23/6 geopend dagelijks van 10.00 - 17.00 uur. VLISSINGEN - De geplande ope ningsvoorstelling van festival On derstroom in het Dokje van Perry in Vlissingen gaat niet door. Muziektheatergezelschap BOT zou van 4 tot en met 7 juli Het ge luid van water opvoeren in het dokje. Omdat uitsluitsel over de vergunning te lang uitbleef, zag de Cultuurwerf (organisator van Onderstroom) zich genoodzaakt de voorstelling te annuleren. Als daar langer mee was gewacht, dan was de tijd te kort geweest om een alternatief te zoeken, zegt directeur Onno Bakker. Die is nu gevonden in de Zware Plaatwerke rij. Het muziektheatergezelschap maakt daarvoor een aangepaste voorstelling: BOT aan wal. Directeur Onno Bakker is teleur gesteld. „Het was mijn droom om op die unieke plek een unieke voorstelling te brengen en de stad en het Scheldekwartier op de kaart te zetten. Dat dit op het laat ste moment niet door kan gaan, is nogal een dreun voor ons." Volgens Bakker was er al maan denlang ambtelijk contact met de gemeente Vlissingen over de voor stelling en waren er geen signalen dat die op problemen zou stuiten. Burgemeester René Roep zegt dat hij pas drie weken geleden hoor de van de plannen. „Toen heb ik direct vraagtekens gezet bij de vei ligheid." Overleg met politie en brandweer leerde dat de vergun ning onder strikte voorwaarden toch kon worden verleend. Later bleek ook een financieel risi co, aldus Roep. „Een voorstelling op die plek kan problemen opleve ren met de Belastingdienst, in die zin dat we wellicht subsidie of btw moeten terugbetalen. Dan praten we over tonnen." Contact met de Belastingdienst wees uit 'dat het waarschijnlijk wel goed zou komen', aldus Roep. Het gemeentebestuur stond daar om op het punt positief te beslis sen over de vergunning. De Cul tuurwerf had toen echter al beslo ten de voorstelling te annuleren. Met muziekkorps 'Witte van Haemstede' voorop loopt het gezelschap over de Karolingsche Burcht, op de voorgrond een van de met metaal gevlochten vi kingschepen van Wieke Terpstra. foto Dirk-Jan Gjeltema door Engel Reinhoudt Volgens de krante zoue de guus te wei nig beweging kriege om a ze te vee op de banke mie d'r iPad ligge spele. Daèrom zoue de scho len meêr an gymnastiek motte doe. Ik zie ok wè da de guus d'r ei gen graag digitaal vermaeke, mae daènest vind ik het verbaezend oe beweeglijk a ze bin. Ze kunne am per stille zitte, om over luustere mae glad nie te spreken. Mae noe gaè 'k het nie afgeve op de jeugd van tegenwoordig, dat verdiene ze nie. A je toch oart en ziet wat a ze aol wete en kunne, dan were oans mae kneusjes op die leeftied. En voe mien gevoel is het mie 't be wegen net zö. 't Is waer, oans konne vroeger bu- tengewoon, gewoon buten spele. Ruumte zat en weinig verkeêr. Me speelden verlorekrupertje, me deeë oepele, voetballe, tikkertje en me zatte ok graag in duiven, in bomen en me fietsten deur de pol der of over 't durp op zoek naè vertier. Je zie ze dit soort diengen nie mï doe. Toch kon ik in de var- re varste nie wat a ulder wè kun ne. Ik noait op m'n fiets op m'n achterwiel kunne rieë. Noe geve ze eên snok an d'r stuur en ze rieë as acrobaten over 't school plein. Ze wuppe op en af het trot toir, ze kunne danse op de fiets en is het nie op de fiets dan doe ze het wè op een skateboard. Het eênige kunstje mie je fiets voe oans was je stuur omdraaie en j'n eigen verbeelde dat het een race fiets was. O ja, en een schoen- smeerdoaze mie een alve knieper d'r op die a langs je speêken raetel- den, dan leek je fiets een motor. Bie oans was t'r welgeteld eên jon gen in de klasse die a op z'n oad kon stae zonder ulpe van derden. Noe is dat glad niks bijzonders mï. Bie 't minste geringste stae ze loadrechte ondersteboven tegen de muur of doe even de radslag deur eêl 't ofpadje. Ik 't noait vadder ebrocht as kopje dukele en dan goeng ik aoltied nog scheêf. Ze meuge dan op scholen nie vee an gymnestiek doe, ze andere plekken waèr a ze diengen zie en nae kunne doe of ze gae d'r voe op les. Zwemles, streetdance, po nyrijles, ballet, judo en zeker voet baltraining. A 'k dienke an oanze gymnestie- les op schole, dan was dat mae zeêr beperkt. Eêst keurig op een rijtje nae de gymzaal, dan een paer rondjes löpe, vervolgens, stil- staend, wat rek- en strekoefenien- gen en dan, en dat was a eêl wat, an het wandrek om de beurte op en neer, mie soms een spelletje toet besluut. A je in de riengen most of mocht was het öögstbereikbaere a je een veugel- nistje kon maeke. Noait 'k dat ekunne. Ik kwam nie vadder as een bungelend takje, 's Zummers was het aars. Dan liep je eêst nae het sportveld en dan mochte de jongers voetballe en de meisjes deeë slagbal. Dat voetballen gieng net as buten de schole. De twï bes te voetballers koze uut de beschik- baere selectie elk d'r spelers. Die tweê liepe dan eêst voetje voe voetje naè mekaore toe en wie as lesten een eêle voet kon zette, mocht begunne mie de uutverkie- zing. Angezie enkele jongers, waèronder ik, nie begiftigd were mie voetbaltalent wiere oans noait verkoze, mae ons wiere verdeêld. 'A jie Piet neemt, dan neem ik deze tweê wè.' Dat was elke keêr een deuk' in je ziele. Je begriept a me tijdens de wed strijd net zö letterlijk epasseerd wiere as voe de wedstrijd in fi guurlijke zin. A Daan keept'n ao 'k weinig te doen. Dan most ik achter de goal om ballen vanach ter de achterlijn te aelen. Um ieuw z'n eigen daè nie mie op. Die was Coen Moulijn en ik z'n assistent. Vee beweging ao 'k dus nieA je dienkt a je dan nie ge frustreerd raekt, dan ei je het mis. Ie zou d'r noe een rugzakje voe kriege. A je d'r thuus over klae- gd'n dan zei je moeder da ze wè wat beters voe je te doen ao. Gym- nestie is mae flauwe kul. Ael de vuultjes mae es van tussen de steênen of gaè 't oenderkot mae uutmisse, dan je beweging en 't is nog een goed werk ok. Arbeids- therapie was dat, zonder at het die naem ao. Vee eholpe eit het nie, wan nae vuvenvuuftig jaer voel ik die deuke nog aoltied. Re clame om mee te doen an 'meêr bewegen voe oudere' steek ik aol tied stilletjes bie 'Coen Moulijn' in de buzze. Noe mae ope at 'n de krante nie leest. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is na een maand na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61