Tholen pakt bewoning vakantiehuisjes aan 3,7 'Zelf koken is toch geen moeite?' PZC 26 BEVELANDEN en THOLEN Gemeenteraad van Reimerswaal praat volgende week achter gesloten deuren over bouwplannen. U bent van harte welkom op maandag 24 juni 2013! de Bibliotheek^^ door Rob Paardekam THOLEN - Burgemeester en wethou ders van Tholen willen de perma nente bewoning van vakantiehuis jes streng aanpakken, maar sommi ge fracties in de gemeenteraad vin den de 60.000 euro die daar vol gend jaar voor wordt uitgetrokken wel erg veel. Volgens wethouder Frank Hom mel kan de gemeente niet anders dan optreden tegen mensen die hun vakantiewoning continu be wonen. Er ligt op dit moment een concreet verzoek van iemand die wil dat de gemeente de perma nente bewoning op een bepaalde plek beëindigt. „Als we daar niet op ingaan, en deze persoon stapt naar de rechter, staan we ner gens", stelt Hommel, die refereert aan een soortgelijk geval in de ge meente Kapelle. De genoemde overtreding wordt volgens de wet houder direct aangepakt, maar het college wil volgend jaar 60.000 euro uittrekken om de per manente bewoning echt goed aan te pakken. Voor dat geld wordt een externe partij ingeschakeld. De SP vraagt zich af of dat wel no dig is. „Kunnen we dat zelf niet oplossen binnen het gemeente huis?", vraagt raadslid Theo Kore- vaar zich af Volgens Hommel is dat niet mogelijk. „Deze materie vraagt specifieke kennis. Het is bijna recherchewerk." De Christenunie vindt het voor barig dat nu al 60.000 euro wordt uitgetrokken, terwijl er nog over de bezuinigingen moet worden gesproken. Veel andere fracties zijn het daarmee eens. Het onder werp wordt daarom betrokken bij die discussie. Vertraging RILLAND - Dat het niet erg hoeft te zijn om heel oud te worden, be wijst Brechta Baas-De Waard. De Rillandse, die vrijdag honderd jaar oud werd, geniet nog met volle teu gen van het leven. Zaeteplan na wordt bekeken op welke wijze de formele besluitvorming over dit standpunt vorm wordt gege ven. De Stichting Promotie Yerseke is ontwikkelaar van een deel van het plan. De appartementen die bovenop de zaal en het kantoor komen, worden verkocht door Top Level Development. „We wachten op een besluit van de raad", zegt ontwikkelaar Jan Sips. „Maar we willen in september - voor het stormseizoen - beginnen met de bouw van het eerste pand." Het was aanvankelijk de bedoe ling om direct na het vorige stormseizoen te beginnen met bouwen, dit voorjaar dus; maar in tussen staat het oude dorpshuis er nog gewoon. „Het hangt alle maal met elkaar samen", zegt Sips. „Maar we werken met ver schillende scenario's, we willen sowieso in oktober beginnen." De garantstelling is bedoeld om een lening onder gunstige voor waarden te krijgen bij de Bank Ne derlandse Gemeenten. De ge meente krijgt in het ergste geval terugkooprecht tegen de resteren de hypotheekschuld als het mis gaat. Uit het business plan blijkt bovendien dat er de eerst twee jaar nog geld bijgepast moet wor den, in totaal 150.000 euro. Ook dat moet uit het potje van de grondopbrengst komen. miljoen euro is nodig als investering voor het nieuwe zalencentrum en kan toor op de plek van dorpshuis De Zae- te in Yerseke. De gemeente Reimers- waal zou garant moeten staan. De kwaliteit van de strafrechtspraak in Zeeland is het geding. Door de verhuizing van het Openbaar Ministerie van Middelburg naar Breda ontstaan organisatorische problemen, raken dos siers zoek en worden rechtszaken aangehouden. De PZC, De Zeeuwse Meesters, Scoop en de Zeeuwse Biblio theek zetten alle argumenten op een rij in een debat over de kwaliteit van de rechtspraak in Zeeland. Op maandag 24 juni neemt officier van justitie John Remmerswaal, rechter Nicolet- te van der Ploeg, Tweede Kamerlid André Bosman (WD) en de Zeeuwse advocaat Dick Olie zitting het discussieforum. Locatie: Zeeuwse Bibliotheek Aanvang: 16:00 uur (zaal open vanaf 15.30 uur) Toegang: gratis Aanmelden: secretariaatpost@scoopzld.nl door Rob Paardekam De eeuwelinge heeft het geluk dat ze nog in relatief goede ge zondheid verkeert. Natuurlijk zijn er wel wat kleine gebreken. Het gehoor is wel eens beter ge weest en ook de benen willen niet altijd meer mee, maar daar laat de inwoonster van Rilland zich niet door tegenhouden. Tot een paar maanden geleden maakte ze nog lange fietstochten, maar na een paar valpartijen zit dat er niet meer in. Wel maakt ze nog met enige regelmaat een wan deling, naar de winkel bijvoor beeld. Daar heeft ze sinds enige tijd een rollator voor. In het begin was ze daar helemaal niet zo hap pig op. „Daar ben ik toch nog veel te jong voor?", riep ze „Maar nu ben ik er toch wel blij mee, hoor", zegt de 100-jarige, die uit een sterk geslacht lijkt te komen. Drie van haar zussen bereikten ook de respectabele leeftijd van honderd jaar. Brechta Baas-De Waard is er trots op dat ze nog altijd in haar eigen huis woont. Ze krijgt geen profes sionele zorg. Met wat hulp van de kinderen kan ze zich nog prima redden. Ze slaapt nog boven en kookt haar eigen eten. Soms vra gen mensen wel eens of het niet verstandig zou zijn om eten van Brechta Baas-De Waard is honderd jaar oud. foto Marcelle Davidse tafeltje dekje te nemen, maar dat wijst de Rillandse resoluut van de hand. „Het is toch geen moeite om zelf te koken?", stelt ze. „Ik moet ook iets te doen hebben." Het feestvarken werd op 14 juni 1913 geboren in Bath, maar kwam al op jonge leeftijd in Rilland te recht. Daar is ze altijd gebleven. Mede daardoor is ze een bekende verschijning in het dorp. Op straat wordt ze door Jan en al lemaal aangesproken en als ze thuis is, wordt er bijna continu ge zwaaid door de mensen die voor bij lopen. Brechta zwaait altijd te rug. „Ik doe dat met plezier hoor", zegt ze. „Maar soms heb ik er even genoeg van. Dan ga ik in het hoekje bij het raam zitten en schuif ik het gordijn een stukje dicht, zodat ze me niet zien." De Rillandse en haar man, die ja ren geleden al is overleden, kre gen samen acht kinderen. De fa milie is inmiddels uitgebreid met kleinkinderen en achterkleinkin deren. De verjaardag van de oudste inwoonster van het dorp wordt vandaag gevierd. Vrijdag kreeg ze al bezoek van de burge meester. door Nadia Berkelder YERSEKE - De Stichting Promotie Yerseke wil de dat de gemeente ga rant staat voor een lening, zodat men de financiering voor de bouw van het nieuwe dorpshuis en de nieuwe kantoren voor onderzoeks instituut Imares rond kan krijgen. Dat blijkt uit het business plan van de Stichting Promotie Yerse ke, dat volgende week door de ge meenteraad wordt besproken. Dat gebeurt in een besloten vergade ring, 'zonder overleg met betrok ken partijen', blijkt uit correspon dentie die bestemd is voor de ge meenteraadsleden. Voor de bouw van wat officieel het nieuwe 'onthaalcentrum' heet, is een investering nodig van 3,7 miljoen euro. Daarvoor krijgt Yerseke een zaal voor feesten en partijen en dorpshuisactiviteiten, een ruimte waar toeristen kun nen worden ontvangen, een res taurant en een kantoor dat ge huurd wordt door Imares. De ge meente steekt er al een half mil joen in; geld dat wordt gehaald uit de opbrengst van de verkoop van de grond waar De Zaete nu op staat, 1,7 miljoen euro. De raad overlegt donderdag over de voor- en nadelen en de kansen en de risico's van het project. Tij dens dat overleg moet 'zicht ont staan op een zo breed mogelijk standpunt' over de kwestie. Daar- Zeeuwse Bibliotheek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58