Draagbare kunstnier betekent vrijheid voor nierpatiënten helpen tot rust te komen Aan de Staatsloterij meegedaan? Loterijverlies Jan Stins Plan Duitse hypotheken uitgesteld Eis uw inleg nu terug! IN HET NIEUWS 3 66 Een halve liter in plaats DRAAGBARE KUNSTNIER t Ik kon zelfs spoelen in de auto, spoelvloeistof in de zon op de hoedenplank van zestig is genoeg met deze nieuwe vinding Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? Bel: 0118 - 57 24 27 STICHTING ZATERDAG 15 JUNI 2013 voor zieke De Nierstichting ontwikkelt een draagbare kunstnier met nieuwe technologie. Het apparaat is even groot als een dikke iPad. Patiën ten kunnen ermee dialyseren waar ze willen. In 2017 kunnen patiënten er gebruik van maken. Gewicht: 3-6 kilo Dialysevloeistof wordt hergebruikt: <0,5 liter «3 door Saskia Wassenaar bussum - Vrijheid. Dat is wat de gisteren gepresenteerde draagbare kunstnier voor nierpatiënten kan betekenen, zegt Joop den Breems. Hij kan het weten; de 6i-jarige voorzitter van Nierpatiëntenvere- niging Rijnmond heeft een leven van dialyses achter de rug. „Eerst thuis", vertelt hij. „Ik be gon met spoelen met de hand. Vier keer per dag je buik vullen met spoelvloeistof, zodat via je buikvlies het bloed wordt gerei nigd." Daarna kon hij overstappen op een apparaat. „Dat staat op je nachtkastje en zet je 's avonds als je naar bed gaat aan. Daar lig je dan tien uur aan. Het duurt de he le nacht, maar het voordeel is dat je overdag vrij bent en niet meer met de hand hoeft te spoelen." Kennis van het handwerk blijft wel noodzakelijk, want je moet ook kunnen dialyseren als de stroom uitvalt. En Den Breems had pech. Zijn nierfunctie ging zo danig achteruit, dat hij overdag nog een keer bij moest spoelen. „Nou was ik daar wel makkelijk in", zegt hij. „Niet iedereen durft dat, maar ik kon het zelfs als ik in de auto zat. Gewoon een zak met spoelvloeistof mee in een warm- houdbox of- als het mooi weer was - even op de hoedenplank in het zonnetje, want die moet na tuurlijk wel op lichaamstempera tuur zijn. Ik ging zelfs kamperen, zat ermee voor de tent. Was nog goed voor de sociale contacten ook." Weer had Den Breems pech. Hij kreeg buikvliesontsteking en mocht daarom niet meer thuis spoelen. Het werd het ziekenhuis. Drie keer in de week vier uur in een stoel. En dan de dialysekater nog, zoals hij dat noemt. „Je bent zo moe, vergiftigt jezelf langzaam. Maar doe je het niet, dan ben je binnen drie weken dood." Dat is niet overdreven. Elk jaar overlijdt één op de zes dialysepa tiënten, benadrukt Nierstich ting-directeur Tom Oostrom de ernst van de ziekte. „De levensver wachting van een 25-jarige aan de uurwerkmaker/ instrumentmaker ypor al uw uur; WERK RESTAUfcAT U Lid 3*e&auratoren Nt-pi ffeor^iensen die vak' kunnen wa ar deri damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl hun ouder of tijdens een paniek aanval onder een matras gaan lig gen, vertelt ze. „Die druk kal meert ze. Net zoals dat inbakeren bij onrustige baby's helpt. Met dat idee zijn we aan de slag gegaan." In de gehandicaptenzorg wordt een verzwaard vest gebruikt om patiënten rustiger te krijgen, weet ze. „Maar wij wilden iets maken dat altijd en overal gebruikt kan worden en iemand niet beperkt tijdens het spelen of fietsen." Met de uitvinding wonnen ze in 2010 de Herman Wijffels innova tie aanmoedigingsprijs. Het be drijf dat ze samen hebben opge richt, Squease, verkoopt de vesten nu sinds een jaar. Enkele honder den zijn er inmiddels verkocht. Dragers kunnen het vest ook hu ren om het eerst uit te proberen. „Want het is een hulpmiddel, geen wondermiddel. Iedereen rea geert er anders op en zet het op andere momenten in." Bart (12) uit Riethoven is een fan van het eerste uur. Hij gebruikt het vest om in slaap te komen. „Bij Bart is alles over the top", ver telt zijn moeder Leonie Ver schoor. „Wanneer hij verdriet heeft, zit hij echt in de put. Is hij blij, dan kunnen de omringende dorpen daar van meegenieten." Haar zoon heeft kenmerken van ADHD en autisme en is dyslec tisch. „De indrukken van de dag kan hij moeilijk verwerken." Het liefst wilde hij de hele avond ge knuffeld worden tot hij in slaap viel. „Maar dat was geen doen na tuurlijk." Het drukvest bleek een uitkomst. Ergotherapeute Nancy Aarden ge bruikt het vest in haar therapieën geregeld en ziet hoe kinderen met het vest aan zich beter kun nen concentreren. „Mogelijk kan het vest bij een aantal van hen in de toekomst zelfs het gebruik van medicatie voorkomen." Een panel van de Nederlandse Vereniging voor Autisme gaat in augustus het drukvest testen. www.drukvest.nl dialyse is gelijk aan die van een 75-jarige zonder." Nederland telt circa 60.000 nierpa tiënten, van wie 6.500 aan de dia lyse (inclusief 1.100 via buikspoe ling) en 10.000 getransplanteer- den. De draagbare kunstnier die de Nierstichting met verschillen de universiteiten en bedrijven in Europa ontwikkelt, moet het pa tiënten mogelijk maken op elk moment en op elke plek te dialyse ren. „We maken gebruik van een nieuwe technologie, waardoor af valstoffen op een andere manier worden afgevoerd", legt Oostrom uit. „Doordat vloeistof wordt her gebruikt, is niet meer zestig liter vloeistof nodig, maar volstaat een halve liter. Dat is het vernieuwen de ervan." Het is de bedoeling dat de draag bare kunstnier in 2015 wordt ge test en in 2017 op de markt komt. Transplantaties blijven daarnaast nodig, benadrukt Oostrom. Maar daarvoor bestaat een wachtlijst van vier jaar. En niet iedere nier patiënt is ervoor geschikt. Den Breems wel. Zijn broer stond een van zijn nieren af en die is met succes getransplanteerd. „Nu is mijn missie mede-nierpatiën ten bijstaan", zegt hij. Rijnmond is met tussen de zes- en zeven honderd leden een van de groot ste nierpatiëntenverenigingen van Nederland, waarbij ook zes ziekenhuizen zijn aangesloten. Nierpatiënt-af word je nooit. Den Breems moet bijvoorbeeld elke dag een cocktail van medicijnen slikken om ervoor te zorgen dat de getransplanteerde nier zo lang mogelijk meegaat. Joop den Breems, nierpatiënt Tom Oostrom, Nierstichting door Chris van Alem DEVENTER - Het plan om op grote schaal goedkope Duitse hypothe ken in Nederland te verkopen is voorlopig uitgesteld. Initiatiefneem ster Hanneke Mons heeft dat giste ren samen met haar Nederlandse partner Findesk uit Deventer beslo ten naar aanleiding van slechte pu bliciteit over de zakelijke praktij ken van Mons. Deze krant onthult vandaag dat de in Duitsland woonachtige Ne derlandse een dubieus zakelijk verleden heeft. Sinds het met een geur van zwendel en bedrog om geven faillissement in 2003 van haar assurantie- en belastingad- vieskantoor H&J Mons in Heer- hugowaard, heeft Mons in Duits land een groot aantal, voorname lijk Nederlandse, klanten gedu peerd door nieuwe Duitse hypo theken af te sluiten maar de lopen de Nederlandse hypotheken niet op te zeggen. Daardoor zijn gezin nen in betalingsproblemen geko men. Mons verklaart desgevraagd zich 'niet te herkennen in het van haar geschetste beeld' in de krant. Spectrum: De oplichterspraktijk van Hanneke de heks AANGEENBRUG ELECTko www.aangeenbrugelectro.nl wwwdotrepareerikzelf welnl cm wtjwd wicfcrtfttewtfkfctt De Staatsloterij heeft haar miljoenen deelnemers jarenlang beduveld door prijzen te trekken uit niet-verkochte loten. Loterijverlies heeft deze zaak nu gewonnen. Het gerechtshof heeft geoordeeld dat de Staatsloterij misleidende mede delingen heeft gedaan over de prijzen. En misleiding is wettelijk verboden. Hebt u tussen januari 2000 en december 2007 (wel eens) meegespeeld in de Staatsloterij, ga dan naar www.loterijverlies.nl. En hoe eerder u zich aanmeldt, des te groter de kans om uw inleg terug te krijgen. Bereikbaar op werkdagen van 8.30 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur Tel 0224 224264 Jan Duikerweg 5 1703 DH Heerhugowaard www.loterijverlies.nlinfo@loterijverlies.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3