26 Wie Waar Bedrijf Begonnen Meevaller Tegenvaller Email De starter goudsmit Praktijk Bereikbaar www.kirss.nl Edelstenen Kirsten Noens (22) Heikant Goudsmederij Kirsten Noens 1 april 2013 Veel vraag naar sieraden Schommelende goudprijs info@kirss.nl Omsmelten van oud goud Kirsten Noens heeft al op haar 22-ste haar eigen goudsmederij. Niet zo verwonderlijk want het ondernemerschap is haar met de paplepel ingegoten. Vader Jos Noens heeft zijn eigen autobe drijf en opa Harold en moeder Brigitte Kant staan aan het roer van de Kant Groep, onder andere Volvo trucks dealer voor Zeeuws-Vlaanderen en Noord- België. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Mark Neelemans HEIKANT - „Maar mijn opa is ooit, als olieboer, ook klein begonnen. Dankzij mijn familie heb ik veel prak tische ondernemingskennis in huis. Vrachtwagens of sieraden: uiteinde lijk gaat het toch om het verkopen van een product", legt Kirsten uit. beeld een loep of ze echt zijn. In som mige diamanten zitten insluitsels of be schadigingen. Een getraind oog ziet dit. Als zo'n steen geplaatst wordt in een ring, bestaat de kans dat hij barst. Ik adviseer de mensen of een steen hergebruikt kan worden dan wel ver vangen dient te worden." Ook voor het vak van goudsmid is de praktijk de beste leerschool. „Het is eigenlijk een mannenvak, maar vrou wen kunnen zich vaak beter inleven in herinneringssieraden. Een man vraagt niet: 'hoe was uw echtgenoot als mens?' Ik heb bijvoorbeeld een armband gemaakt voor mijn vroegere mentor van de middelbare school met daarin de as verwerkt van haar overle den zoon. Het is heel belangrijk om rekening te houden met de gevoe lens. Als men daardoor een betere ge moedsrust krijgt, mag men ook het feitelijke vervaardigen bijwonen. Her inneringssieraden vind ik het mooiste om te doen omdat het emotioneel is. Mensen hebben graag een tastbare herinnering. Dat helpt bij het verwer kingsproces. Ik heb onlangs ook trouwringen gemaakt van de arm band van de moeder van de bruid. Die bevat genoeg goud om ook alle broers en zussen van twee trouwrin gen te voorzien." Kirsten verklaart dat de unieke stuk ken van een goudsmid ook bereik baar zijn voor de gewone mensen. „Het is een vooroordeel dat alles zo duur zou zijn. Ze zijn juist goedkoper dan andere sieraden omdat er geen tussenhandelaren zijn en alleen het maakloon in rekening wordt ge bracht. De afgelopen maanden heb ik 25 nieuwe klanten gekregen. Meestal komen ze in eerste instantie binnen voor een kleine reparatie, bijvoor beeld een gebroken ketting. Vaak zeg gen ze dan: ik heb ook nog oud goud liggen." zich juist voornamelijk bezig met unieke stukken die met de hand zijn vervaardigd. Kirsten volgde in Schoonhoven haar opleiding tot goudsmid en voltooide tevens een vervolgstudie voor edelsteendeskundi- ge- „Ik vind het belangrijk datje voor de klant dat extra stukje kennis paraat hebt over edelstenen. Datje ze kunt determineren, vaststellen met bijvoor Kernactiviteit van haar bedrijf is het omsmelten van oud goud. Daar maakt ze sieraden van die afgestemd zijn op de specifieke wensen van de klant. „Het is puur maatwerk. Alles wordt ambachtelijk op maat gemaakt. Belangrijk is dat het vakwerk niet ver loren gaat. Her is een vorm van kunst. Ik breng alleen loonkosten in rekening want het nieuwe sieraad wordt van oud goud gemaakt. Men sen hebben bijvoorbeeld ringen geërfd van een oudtante die ze niet mooi vinden. Door het omsmelten worden het weer draagbare sieraden, met behoud van de emotionele waar de." Kirsten Noens vindt het leuk om met kunstenaars samen te werken. Van daar dat ze ook graag haar steenlje bij draagt aan de Atelierroute van zater dag 6 en zondag 7 juli. „Er zijn ver schillende disciplines zoals schilderen Kirsten Noens aan het werk. en beeldhouwen. Ook bij mij kun nen de mensen tijdens de Atelierrou te met eigen zien met welke zorg en aandacht sieraden gemaakt worden. Het ambacht van goudsmid is niet te vergelijken met een juwelier. Die koopt namelijk kant en klaar collec ties in, veelal bepaalde merken." Goudsmederij Kirsten Noens houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 146