Regels 18 REIZEN 0 ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt COLOFON In Frankrijk is een huzarenstukje verricht: tien verschillende departementen hebben de krachten gebundeld en een langeafstands- fietsroute gerealiseerd. Het resultaat is er: de Vélodyssée, een veelzijdige fietsroute die loopt van de punt van Bretagne tot aan de Spaanse grens. eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Henk te Boekhorst advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. In Zweden mag je sinds kort niet meer zomaar iemand in het openbaar filmen of foto graferen zonder daarvoor eerst toestemming te heb ben gevraagd. Dat stond in de krant. Ik weet niet wat het is met die Zweden, maar ze zijn gek op gekke regels. De prostituee is niet strafbaar, maar de hoerenloper wel. Dat is toch ook in Zweden? Net zoiets als de drugsgebruiker in het gevang zetten en de leve ranciers met rust laten. Zo'n foto- of video verordening lijkt mij niet te handhaven. Niet dat ik er verstand van heb, maar gelijk heb ik denk ik wel. Op het strand van Barcelona wordt volop gefilmd en gefotografeerd. Ieder een komt er uitgebreid op. Het zal een mooie bende worden als de helft van de badgasten de politie erbij haalt. In Honduras hebben ze ook zo'n prachtwet. Roken is binnen overal verboden, maar op straat mag het nog wel. Onder voorwaarden. Wie hinder heeft van een roker die dichterbij staat dan 7 meter, kan de politie om in grijpen vragen. Misschien ont breekt het mij aan visie, maar wie bedenkt zoiets? Afijn, wat kan mij het eigenlijk schelen. Ik bezoek geen prostituees, kom graag op de foto en rook allang niet meer. In Tanzania zijn de kaarten ook niet naar mijn zin geschud. Met al les in de aanslag om een eerste filmdag te beginnen, word ik met mijn neus op wat hinderlijke fei ten gedrukt. Eerst moet er toe- Kleurig sluiswachtershuis bij het kanaal van Nantes naar Brest, foto Bert Sitters Cherbourg Roscoff St-Malo I Brest St-Brieuc I 1.200 kilometer Carhaix-1 Plouguer QuimpeH Pontiv Lorient Rennes Vannes Redon j FRANKRIJK door Bert Sitters Een fietstocht langs de Atlan tische oceaan die, kort na ver trek in Roscoff de kust al ver laat en deze de eerste 450 kilo meter ook niet meer laat zien. Dat is het begin van de Vélodys- see: de 1.200 kilometer lange route die dwars door tien Franse departe menten loopt. Op het gravel van het voormalige smal- spoortje van le petit train klimmen we gelei delijk het Massif Armoricain op door een soort niemandsland; groene tunnels afge wisseld met vergezichten over de velden. De spaarzame stationsgebouwtjes en ande re huizen onderweg zijn meestal verlaten. Na een halve dag 'treintje spelen' volgt de overgang naar het jaagpad langs het kanaal van Nantes naar Brest. Feitelijk is deze wa terweg een koppeling van rivieren. Series sluizen zorgen voor de verbindingen over de heuveltjes. Het gecompliceerde project is in de zeventiende eeuw ontworpen door niemand minder dan de vermaarde forten Een veerboot brengt je van Royan naar Le Verdon-sur-Mer. foto Bert Sitters bouwer Vauban. Het bleef bij plannen, tot dat Napoleon in 1803 opdracht gaf voor de aanleg. Bijna 40 jaar zwoegden de dwangar beiders met hun schop en houweel. De aan leg van een dam met daarachter een groot stuwmeer zorgde ervoor dat het kanaal al in 1925 werd afgekneld voor de scheep vaart. Waterplanten hebben nu bezitgeno- men van de waterspiegel. Andere delen zijn in trek bij kanovaarders, zoals de lange trap van 328 handbediende sluizen naar Glomel. Het water sijpelt tussen de bijna vergane sluisdeuren door. Diverse sluis wachterhuisjes zijn opgeknapt en opge sierd met een bloemenpracht. De waterweg met de grillige oevers ligt er dromerig bij in volstrekte rust, want de dor pen en wegen liggen een eindje van het wa ter af. Ineens versmalt het water zich en fietsen we weer langs een brede plas. In dit decor verzorgen dampen boven het warme re water een schimmenspel in de frisse, vroege ochtenduren. Pas vlak voor de stad Nantes verlaten we het jaagpad langs het kanaal. De Vélodys sée volgt nu de Loireroute naar de Atlan La Baule Het strand bij Arcachon met op de ache- trgrond de Dune de Pyla. foto AFP St-Brévin- les-Pins tische Oceaan. Langzaam komt de grote hangbrug bij Saint-Nazaire in het vizier. We kunnen het niet laten hier even van de route af te wijken en deze brug over te ste ken. De tegenwind speelt ons parten op de smalle fietsstrook naast het autoverkeer. Saint-Nazaire toont nog volop sporen van de Tweede Wereldoorlog. De uitgestrekte bunkers van de U-bootbasis zijn nu een monument. Bij het Blockhaus uit de tijd Les Sables-d'Olonne van de Atlantische muur staan de kanon nen nog dreigend naar de zee gericht. In de zilte lucht van de zoutpannen beklim men we de witte heuvels naar het middel eeuwse vestingstadje Guérande. Overdag hun je hier over de hoofden lopen, maar 's avonds hebben we dit stadje voor ons al leen. Onze leukste slaapplaats onderweg is aan de baai van Piriac-sur-Mer. Het uitge strekte raam van de ontbijtruimte biedt ons een Franse versie van het Panorama van Mesdag. Weer terug op de route die nu wel langs de kust voert, genieten we van het sterke ver schil tussen vloed en eb, waarbij de vissers boten droogvallen in de haven. We zijn i Nantes La Roche-sur-Yon Een surfer op hoge Atlantische golven bij Hossegor. foto Atout France I Marans La Rochelle Atlantische Oceaan Le Verdon-sur-Mer Royan Lacanau-Océanl Arcachon 4 Bordeaux iLéon Mont-de- Marsan Hendaye

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 106