J, J. Jt 18&19 frankrijk 1.200 kilometer langs de kust 21 nederland Kamperen in een tijdmachine Steeds meer toe risten, en heus niet alleen back packers, ontdek ken Laos. Terecht, want het land in Zuidoost-Azië ontwikkelt zich in razend tempo op toeristisch gebied, maar wel met oog voor de eigen cul tuur en de relaxte manier van leven. WAAR EN WAT Het is druk in het dorp aan de rivier. De douanebeamb* ten in de Thaise plaats Chiang Khong blinken niet uit in efficiëntie, maar in de rij van reizigers wordt niet geklaagd. De zon schijnt en we kunnen de Volksrepubliek Laos al zien aan de andere kant van de ri vier de Mekong. In de rij zijn de back packers het best vertegenwoordigd. Een bont gezelschap van 18-jarige schoolverla ters met dreadlocks, een te zware Duitse van middelbare leeftijd die meent nog al tijd behaloos door het leven te kunnen en een Zwitsers stel in identieke outfit. Als de paspoorten zijn gestempeld en er een hele pagina is opgeof ferd aan de sticker met het visum van Laos, brengt een diepliggende sloep ons naar de overkant: Huay Xai, het eerste dorp aan Laoti- aanse zijde. Thaise baht worden omgewisseld in kip, de munteenheid van Laos waar bankbiljetten drie gracieuze dames tonen die lijken op deelnemers aan een miss-verkiezing. Toen ik in 1999 voor het eerst in Laos kwam, waren de voorbereidingen van het Visit Laos 2000-jaar in vol le gang. Wat ze in Thailand kunnen, kunnen wij ook, leek het motto destijds. Het buurland verdiende im mers al jaren veel geld met toerisme. Laos profileerde zich al snel met 'zoals Thai land was, twintig jaar gele den'. Dat ook de infrastruc tuur van het land minstens twintig jaar achterlag bij die in Thailand, werd ge makshalve verzwegen. Om van Huay Xai naar Luang Prabang te reizen, dé trekpleister van Laos, doe je er nu nog steeds goed aan de rivier te gebruiken. Een snelweg van betekenis is er nog altijd niet. In Laos heeft niemand haast. Rugzaktoeristen kiezen voor een slowboat, een platte transport boot die zijn naam eer aandoet en een gebrek aan com fort compenseert met een overdosis cou leur locale. Mensen die sneller willen, kie zen een speedboot die zo rap over de Me kong scheurt dat je een helm op moet. Wij monsteren aan op een Luang Say-cruise, een schip met een zonnedek en een barre tje met genoeg blikjes koud Lao-bier. De route behelst 300 kilometer. Een kip- peneindje als je weet dat de Mekong in to taal 4.180 kilometer lang is. Vanaf de boot zie je mondjesmaat bewijs dat er wel dege lijk ook aan de rivier wordt gewoond. De bewoners houden duidelijk rekening met de wisselende hoogte van het water. In het gehucht Ban Gon Dturn tonen de kinderen van de stam Lao Loum over commerciëel talent te beschikken. Waar wij graag willen weten hoe er geleefd wordt in een gehucht als dit, vragen zij zich af hoeveel ze kunnen vangen voor ge vlochten armbandjes of geweven zijden sjaals. De dorpsoudste legt bij een olievat uit hoe je van rijst Lao Lao whisky maakt. Het straffe, alcoholische drankje hakt er goed in in de brandende middagzon. Eind vorige eeuw werd bij Pak Beng begon nen met de bouw van de Luang Say Lodge, een initiatief om de dorpsbewoners een nieuwe bron van inkomsten te geven. Het was geen sinecure. Er moest tegen een heu vel aan gebouwd worden én de lodges moesten wegvallen in de dichte junglebe groeiing. Dat is goed gelukt. Met traditione le materialen als gevlochten bamboe en teak zijn hotelkamers gecreëerd die elke fantasie van koloniaal logeren moeiteloos bevredigen. Het licht is gedimd, buiten tjir pen de krekels en een klamboe houdt al wat vliegt op afstand van het bed dat opge maakt is met wit, knisperend katoen. Wanneer de zon de horizon achter Luang Prabang opzoekt, klikken de fotocamera's onophoudelijk. De dieproze hemel met sil houetten van zwarte bergen is zo prachtig, dat je direct snapt dat Franse ambtenaren sméékten om een post in deze stad, toen Laos nog een kolonie van Frankrijk was. Komt bij dat de stad op 700 meter hoogte ligt, dus is het er ook nog eens lekker koel. Sinds 1995 staat Luang Prabang in zijn ge heel op de werelderfgoedlijst van Unesco. De stad met 100.000 inwoners is ideaal om wat langer te verblijven. Ik huur een fiets en bekijk een aantal van de ruim dertig tempels, waarvan Wat Xieng Thong, Wat Mai Suwannapumaram en Phu Si tot de mooiste behoren. Ook bezoek ik een van de vele kloosters die de stad rijk is. De monniken spreken opvallend goed Engels en zijn best in voor een praatje. Mijn dagen sluit ik telkens af met een bezoek aan de nachtmarkt waar je van alles kunt kopen. Van rijstpapieren lampen tot geborduurde boekjes voor babies. Je komt er makkelijk van je kip af. reageren? reizen@depersdienst.nl De veerboot tussen Chiang Khong in Thailand en Huay Xay in Laos. foto AFP Photo/Voishmel, kleine foto's rechts Joost Brantjes Geen haast in Laos Vanuit Nederland wordt niet rechtstreeks op Laos gevlogen. De meest logische route is vliegen met een over stap via Bangkok (Thai land). Meer weten over reizen naar en in Laos, bezienswaardigheden en accommodaties? Neem dan een kijkje op www.tourism-laos.org. Wil je een bezoek aan Laos combineren met Thailand, kijk dan ook even op www.thaisver- keersbureau.nl. Kijk voor aanbevolen vaccinaties voor Laos op www.vaccinatiesop- reis.nl. Op www.luangsay.com boek je een Mekongcrui- se of de Luang Say Lod ge. Deze reis is mede moge lijk gemaakt door Eva Air (www.evaair.com) en Diethelm Travel (www.diethelmtra- vel.com/laos). door Joost Brantjes THAILAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 105