berco Grondlegger van de Agrimarkt en generaal Goese benzineoorlog Burgemeester aan de bak bij heropening markt Ellemeet Revisited focust op inhoud SCHOUWEN-DUIVELAND 35 aantrekkelijk shoppen Cor Rijlaarsdam 1929-2013 Ondernemers Meubelboulevard blij met besluit van gemeente Goes Prijs voor Zeeuwse soroptimisten Leerling De Steile wint Top Toets Boulodrome op Plein 1940 VRIJDAG 14 JUNI 2013 lange vorstslraat - goes door Nadia Berkelder Dat benzine in Goes bij veel tankstations nu nog steeds goedkoper is dan in de rest van Zeeland, is te dan ken aan Cor Rijlaarsdam, die di recteur was van landbouwcoöpe ratie CZAV en grondlegger van de supermarktketen Agrimarkt. Rijlaarsdam overleed afgelopen za terdag. Vandaag wordt hij begra ven in Wemeldinge. Rijlaarsdam was 43 jaar in dienst bij de CZAV; op 25 -jarige leeftijd begon hij, in 1997 nam hij afscheid. Onder zijn leiding groeide de coöperatie fors: van een omzet van 15 miljoen gulden in 1970 tot 121 miljoen in 1993, schreef de PZC een jaar later, toen hij een ko ninklijke onderscheiding kreeg. Rijlaarsdam ontwikkelde een ko- lenafdeling, de oliehandel en hij begon in 1970 met de Agrimarkt, een winkel die inmiddels is uitge groeid tot een bloeiende Zeeuwse supermarktketen. In 1993 was hij de drijvende kracht achter de fu sie met Cebeco-Zuidwest, zodat een grote coöperatie voor Zuid-West Nederland ontstond. Toen de CZAV met de OK-pomp in 1989 de prijzen van de benzine drastisch verlaagde, verdedigde hij dat door te zeggen dat hij zich niet aan prijsdictaten wenste te houden: de automobilist profiteer de ervan. Naast koppig en ouder wets autoritair, was hij ook be scheiden, zeggen mensen om hem heen. Cor Rijlaarsdam heeft een bevoorrecht leven gehad, meldde zijn familie in de overlij densadvertentie. Proef gratis parkeren door Nadia Berkelder COES - In de Marconistraat in Goes wordt het betaald parkeren afgeschaft. Het gaat om een proef van een jaar, die ingaat in septem ber. Als het nodig is, grijpt de ge meente mogelijk eerder in. Ondernemers in de straat, de Goe se meubelboulevard, klagen al tij den dat het betaald parkeren klan ten afschrikt. Veel mensen weten niet dat er betaald moet worden in de straat en krijgen een bon. Bovendien moeten mensen soms weg uit een winkel om de parkeer- meter bij te vullen. En dat is ver velend voor klant en winkelier. De proef geldt voor het achterste deel van de Marconistraat. In de omgeving van supermarkt Jumbo blijft betaald parkeren van kracht. Klanten van de Jumbo krijgen hun parkeergeld trouwens bij de kassa terug. De ondernemers in de Marconist raat zijn blij met het besluit van de gemeente, zegt Rick Advocaat van woonwinkel Le Bazar na mens de straat.Vorige maand stuurden de winkeliers nog een brief naar het gemeentebestuur om op te roepen tot maatregelen. Vorig jaar al drong CDA-gemeen- teraadslid Ad de Wit aan op het afschaffen van betaald parkeren in de straat. Ruim een jaar lang hield het college van B en W vol daar niet aan te willen beginnen, maar nu is men toch overstag. „Maar als na vier weken blijkt dat het een chaos wordt, grijpen we in", zegt burgemeester René Ver hulst. Uit eerdere notities blijkt dat de gemeente jaarlijks ruim drie ton misloopt als het betaald parkeren in het Marconigebied wordt afgeschaft. De proef gaat over een kleiner gebied, maar het bedrag geeft wel een indicatie. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De handel in aardbeien ging burgemeester Gerard Rabe- link goed af. Vliegensvlug bracht hij donderdagmiddag de zomerse waar aan de man. Met een opa in de emaillehandel is de ambulante handel Rabelink niet vreemd. Na de officiële ope ning van de markt op het ver nieuwde Havenplein in Zierikzee kon Rabelink zijn hart dan ook even ophalen. Bezoekers van de stad werden ondertussen getrak teerd op muziek van de dweil band Liever Ier As Thus. De herinrichting van het Haven plein mag dan, tot groot verdriet van de marktkooplui, veel langer geduurd hebben dan verwacht, het resultaat mag er wezen. Van links en rechts klonken gisteren lovende woorden over het Zierik- zeese plein. „Het is een hele mooie markt", oordeelt adviseur Wim Westveer van de Centrale Vereniging Ambulante Handel in Zeeland. „Dit is natuurlijk ook een unieke locatie. In grote ste den zie je dat er steeds meer mark ten naar de wijkén worden ver plaatst. Hier is dat prachtig. Een mooie mix tussen ondernemers, horeca en markt." Voor marktmeester Bert Hoger- vorst betekent het op donderda gen plaatsen van 25 tot 30 kramen vooral millimeterwerk, maar als het puzzeltje eenmaal in elkaar past kan ook hij van het plaatje ge nieten. „Het is nog niet helemaal af, maar het wordt echt wel leuk." Burgemeester Rabelink verhandelt aardbeien na de officiële opening van de markt op het vernieuwde Havenplein, foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG De vier Zeeuwse clubs van Soroptimist International hebben van de Landelijke Unie de Best Practice Award 2013 ontvangen. Zij werken aan het opzetten van een Taalambassadeursnetwerk voor laaggeletterden in Zee land. Momenteel worden vier ex-laaggeletterden ge traind om mensen te bena deren die niet of nauwelijks kunnen lezen en schrijven. TERNEUZEN Emin Araftpoor, leerling van groep 8 van basisschool De Stelle in Terneuzen, heeft het betagedeelte van de Nationale Top Toets ge wonnen. De Top Toets is be doeld voor kinderen die erg hoog scoren bij de landelijke citotoets. Zo'n 1100 kinde ren maakten de Top Toets. Emin was de beste in de be- ta-categorie. Hij krijgt 1000 euro. MIDDELBURG In het kader van de City Be ach Tour wordt Plein 1940 in Middelburg in het week end van 22 en 23 juni omge toverd tot een 'Boulodrome'. Zaterdag is het Hildernisse- toernooi, een jeu de bou- lestoernooi voor tweetallen met maximaal één wed- strijdlicentiehouder per team. Zondag spelen licen tiehouders het Vriend- schapstoernooi. door Ali Pankow I Schilderij 'Gare Perdue' van Marjo van der Steen, een van de 21 cursisten bij kunstschilder Kees de Valk. foto Dirk-Jan Gjeltema ELLEMEET - Waarom maak je een schilderij? Kunstschilder Kees de Valk confronteert zijn cursisten graag met die vraag om hen over inhoud te laten nadenken. Het re sultaat van die focus op inhoud is komende week te zien tijdens de expositie Ellemeet Revisited in het atelier van De Valk aan de Dorps straat 5 in Ellemeet. De tentoon stelling wordt zaterdagmiddag om 17.30 uur feestelijk geopend. De cursisten sluiten traditie ge trouw het seizoen af met een the ma-tentoonstelling. Het gaat dit keer om de tiende editie. Zoals de titel al aangeeft, bekeken de expo santen Ellemeet met hernieuwde blik. De Valk borduurde met zijn opdracht voort op de weg die hij vorig jaar al insloeg. Hij stimuleer de zijn cursisten toen het dorp te bekijken door de ogen van de Amerikaanse schilder Edward Hopper en het resultaat weer te geven. Dit keer mochten de deel nemers zich door meerdere sur realistische schilders laten inspire ren. Specifiek werk van René Mar- gritte gold mede als voorbeeld. Kenmerkend is een prominent, maar klein tafereel in combinatie met een groter oppervlakte waar in kleuren wat vervagen. Dat con trast is bepalend voor de sfeer. De Valk weet dat het een moeilij ke opdracht betrof. „De meeste cursisten moeten de aandrift hun zelf gekozen locatie zo exact mo gelijk weer te geven, los laten. Wie echt de stap naar inhoud wil maken, moet heel bewuste keu zes maken in vlakverdeling en kleurgebruik." Als docent kijkt De Valk tevreden rond. Hij consta teert dat de meeste deelnemers de techniek heel aardig beheersen en rijp zijn hun werk een meer ei gen signatuur te geven. Aan de muur prijken mooie voorbeelden: Rust van joke van Ommeren, Gare Perdue van Marjo van der Steen, Onderweg van Stans Brehm, Verla ten van Bonni de Klijne, om er slechts enkele te noemen. Cursiste Su Fang Ti maakt voor de opening een ballonsculptuur aan de gevel. De expositie is van 16 t/m 23 juni dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53