Raad van State staat bouw Brouwerijstraat in Noordgouwe toe Buitengebied heeft bijenvolken nog maar nauwelijks iets te bieden CvdK opent Oral History Project De Jonge 32 SCHOUWEN-DUIVEL AND LANDBOUW Mensen laten zien en ervaren wat het boerenbedrijf inhoudt. Dat is het doel van de fietsdag op 6 juli. 66 nog steeds heel wat misverstanden over wat boeren doen en laten" Minder wegenbelasting, minder brandstofkosten en nu extra voordelig! ROUTE BOERENFIETSDAG NOORDGOUWE - Er is niets mis met het plan om woningen te bouwen op de plek van twee gesloopte ka rakteristieke potdekselschuren in Noordgouwe, zo blijkt uit een uit spraak van de Raad van State. De woningen worden in dezelfde potstalstijl gebouwd als de ge sloopte landbouwschuren en vor men daarmee een prima invul ling van een lege plek aan de Brouwerijstraat. Die is ontstaan nadat de eigenaar de vervallen schuren liet slopen. Dit tot groot verdriet van een aantal Noordgou wenaren, waaronder Hans Kik, die vinden dat de gemeente Schouwen-Duiveland haar cultu reel erfgoed verkwanselt. Volgens de Noordgouwenaren is de nieuwbouw, hoe goed be doeld, in strijd met het be schermd dorpsgezicht. De Raad van State is het daar niet mee OUWERKERK - Commissaris van de Koning Han Polman opent maan dag 17 juni om 16.15 uur de kijk en luisterhoek voor het oral histo ry project '1953, Het Verhaal' in het Watersnoodmuseum in Ou- Minder brandstofkosten, epen of minder wegenbelasting betalen en overal veel makkelijker parkeren. Een kleinere auto heeft veel voordelen. En tijdens de Toyota op Maat weken komt daar nog eens een groot prijsvoordeel bij! Want u krijgt maar liefst 1.500,- extra inruilwaarde bij aanschaf van een nieuwe Toyota Aygo, iQ, Urban Cruiser, Yaris en Verso-S. En 1.000,- bij een Auris. Hierdoor is er al een Toyota op Maat vanaf 6.990,-. Vraag online uw persoonlijke offerte aan en ontvang van ons binnen 1 werkdag een scherp aanbod. Ga snel naartoyota.nl/opmaatweken Brandstofverbruik(EC/630/2012J) varieert van3,51/100 km (28,6 km/l)t/m 6,1L/I00km (16,4km/L) C02 79-140 gr/km. De actieperiode is geldig van 1 mei t/m 29 juni 2013. Wijzigingen voorbehouden. Prijs inclusief BPM en BTW en exclusief kosten rijklaar maken. Kijk op tpyota.nl voor de verkoopvoorwaarden. Specificaties kunnen afwijken per uitvoering. Prijswijzigingen en drukfouten voorbehouden. Goes, Pearyweg 10,0113-214810 Vlissingen, Industrieweg 23,0118-410800 www.toyota-dejonge.nl eens omdat de gemeente haar best heeft gedaan de nieuwbouw een vergelijkbare uitstraling te ge ven als de gesloopte potdeksel- schuren. De gemeente sluit daar mee aan op het beschermde dorpsgezicht. Volgens de omwo nenden zijn de schuren met op zet verwaarloosd en hadden ze be ter 15 jaar geleden tot woningen verbouwd kunnen worden. Verder hebben de Noordgouwena ren A. Romijn en B. Berkenbosch een probleem met de aanleg van een achterpad. Dat pad komt op 4 meter van hun woningen te lig gen. De Raad van State vindt het achterpad aanvaardbaar en geen al grote aantasting van het woon- en leefklimaat. Over de toename van het gevoel van onveiligheid stelt de Raad dat Romijn en Ber kenbosch daartegen maatregelen kunnen nemen, zoals het plaat sen van een hek of schutting. Boerenfietsdag door Piet Kleemans werkerk. Dit project heeft tot doel (mondelinge) verhalen van men sen die de ramp hebben meege maakt, te behouden. De opening door Polman maakt deel uit van een werkbezoek van de CvdK. KERKWERVE - Je kunt uitleggen wat je wilt, maar mensen willen het toch altijd met eigen ogen zien. Dat is althans de ervaring van Wim Roskam van Agrarisch Schouwen-Duiveland. Daarom zette Roskam samen met ASD-collega's Fred van der Helm en Mari Kristelijn een 55 kilome ter lange fietstocht uit over het ei land, gecombineerd met excursies langs drie boerenbedrijven. „Want, zegt Roskam, er bestaan nog steeds heel wat misverstan den over wat boeren doen en la ten. Daar hangt toch een beetje een zwarte waas van mensen die denken dat wij maar raak spuiten met kunstmest en gewasbescher mingsmiddelen. Nou, dat is echt niet zo. Wij zijn gebonden aan strenge regels en bovendien is dat spul veel te duur om er onvoor zichtig mee om te gaan." Als vertrekpunt voor de tocht is gekozen voor landbouwbedrijf Thes Agro aan de Luchtenburgse- weg bij Haamstede. Thes Agro teelt granen, graszaad, suikerbie ten uien, blauw maanzaad en aardappelen en werkt met de nieuwste technieken. Roskam: „Ze hebben bijvoorbeeld GPS-ge- stuurde zaai- en oogstmachines. Daarmee kun je echt heel effi ciënt werken." Volgende halte is Camping Ag- ri-Nova in de polder bij Renesse. Ooit begonnen als kamperen bij de boer, maar nu volledig omge schakeld naar recreatiebedrijf. Derde en laatste halte voor de fiet sers is het melkveebedrijf van Pie- ter en Coen de Ruijter in de pol der bij Scharendijke. Roskam: „We hebben gezocht naar zoveel mogelijk variatie om een breed beeld van het agrarisch bedrijf te Wim Roskam, ASD kunnen schetsen. En de bedrijven die hier nu aan meewerken wa ren ook meteen enthousiast." Roskam heeft bij het uitzetten van de fietstocht niet alleen naar agrarische variatie gekeken, maar ook naar verscheidenheid in land schap. Het eerste deel van de rou te voert langs de Oosterschelde- dijk. Daarna gaat het via de doma- niale bossen via het schepenfiets pad langs de vroongronden naar Renesse om vandaar de polder in te duiken. Via Ellemeet en Loo- perskapelle gaat het richting Brou wershaven waar ook weer langs de dijk gefietst wordt. Vandaar gaat het - grotendeels binnendoor - via Kerkwerve terug naar het startpunt „Ik denk dat toch wel zo'n 80- procent van de tocht over polderwegen voert." Tijdens de fietstocht zijn rustpau zes ingepast. Bij Agri-Nova staat voor de deelnemers soep klaar. De gebroeders De Ruijter zorgen vervolgens voor de lunch. Verder staat rond half vier een stop inge pland bij café-restaurant De Heer enkeet waar de gasten wordt ge trakteerd op een ijsje. Tegen vij ven worden de fietsers terugver wacht op het erf van Thes Agro. Roskam: „Het is een dagvullend programma. Ik heb de tocht zelf twee keer gefietst om te kijken of het tijdschema een beetje klopt en het is echt goed te doen." infographic Donja Odijk door Henk Postma GRIJPSKERKE - Het Walchers buiten gebied heeft de bijenvolken nauwe lijks nog iets te bieden. „Voor nec tar moet je tegenwoordig in de stad zijn. Daar bloeien, in de tuin tjes, tegenwoordig meer bloemen dan in de velden", treurt voorzitter Nico Landsman van de Imkervereni ging Walcheren. In samenwerking met de gemeen te Veere zette zijn vereniging de ze week een eerste stap om het tij te keren: het uitstrooien van een mengsel bijenbloemenzaad op een strook grond achter de molen in Grijpskerke. Toen de imkervere niging onlangs bij de gemeente Veere alarm sloeg, toonde die zich meteen bereid de bijenvol ken aan meer bloemen te helpen. Als de imkers dan zelf maar zou den aangeven welke stukjes ge meentegrond daar geschikt voor zouden kunnen zijn. Imker Gert Wassink uit Grijpsker ke hoefde niet ver te zoeken. Op nog geen honderd meter achter zijn woning, langs het 'parkje' waar hondenliefhebbers hun die ren kunstjes leren, lag er nog een mooi strookje grond voor klaar, wist hij. Afgelopen woensdag trok gemeentewerkman Peter Dekker er de eg overheen, waarna Wassink er een mengsel bijen bloemenzaad op uitstrooide. Als het weer een beetje meewerkt, kunnen de bijen zich daar nog de ze zomer tegoed doen aan zestien soorten bloemen: papaver, vlas, klaproos, maïs, zonnebloem, ha ver, klaver, erwt en zo meer. De imkervereniging is nog op zoek naar meer van dat soort plek jes. „Als de lokatie geschikt is", be looft gemeentelijk werkvoorberei der Wilmar Stouten, „dan werken we er graag aan mee." Dat wordt dan wel volgend jaar. Want inmiddels is het al wat laat in het seizoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50