Everaert: beachvolleybal heeft lange weg te gaan SPORT 41 Smith krijgt twee bronzen medailles Bacuna tekent bij Aston Villa Nederlands podium op 50 vrij in Rome Sijsling verliest van Tsonga op Queen's Spaans parlement steunt dopingwet VRIJDAG 14 JUNI 2013 Marco van Ginkel leeft zich uit in de golven voor het strand van Tel Aviv. foto Koen van Weel Jong Oranje die in het veld een oude bekende tegen komt. Met Lu- ca Caldirola speelde hij één sei zoen samen bij Vitesse. „Ik kon goed met hem opschieten", zegt Van Ginkel. „Luca is een aardige, rustige jongen, die bij Vitesse niet is doorgebroken. Maar hij kan echt wel wat. Anders ben je geen aanvoerder van Jong Italië. Ik heb hem nu twee jaar niet gezien, maar hij heeft zich ongetwijfeld verder ontwikkeld." Net als Van Ginkel, die niet meer dat ventje van twee jaar geleden is. „Ik hoop dat Luca dat meteen denkt als hij me ziet." Om eraan toe te voegen: „Dan heb ik niet voor niets in de fitness zaal gezeten." door René Banierink I SCHEVENINGEN - Het was een ouderwets Hollands beachvolleybal- dagje donderdag in Scheveningen. Jagende wolken, schuimkoppen op de golven, een keiharde wind waar door zelfs vlaggen scheurden en zand dat de lijven van de deelne mers geselde. Alleen de regen ont brak maar die was er een dag eer der al geweest. Kortom: het eerste Grand Slam toernooi op Nederland se bodem kreeg ook Nederlands strandweer. Voormalig Hulstenaar Michel Everaert, beachvolleybaltopper van het eerste uur en tegenwoor dig directeur sport van de Nevo- bo: „Toen ik dit soort toernooien speelde, wist ik niet anders of dat hoorde er bij." Maar dergelijke beelden worden steeds meer een zeldzaamheid. Het beachvolleybal is, zoals de naam al zegt, ontstaan op het strand maar keert datzelfde strand ook steeds meer de rug toe. Zelfs het toernooi in Schevenin gen wordt niet volledig op het strand gespeeld. Een van de vier velden ligt midden in de stad Den Haag. En op het WK dat Ne derland over twee jaar organi seert, komt er geen strand meer aan te pas. De velden worden mid den in vier speelsteden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Apeldoorn gedrapeerd. Het is een trend die niet te stui ten is. Everaert vindt dat aan de ene kant wel jammer. „Ik speelde toernooien op de beroemdste stranden van de wereld, zoals de Copacabana in Rio de Janeiro en Hermosa Beach bij Los Angeles. In 1995 werd er voor het eerst in de World Tour niet op een strand gespeeld. Dat was in Berlijn. Toen besefte ik dat dat de toekomst was." Want beachvolleybal was tot aan het Olympische debuut in 1996 ei genlijk alleen maar bekend en po pulair op plekken waar de tempe raturen op het strand altijd goed zijn. Dat zou zonder een uitge kiende marketingstrategie ook zo zijn gebleven, denkt Michel Ever aert. „Hoewel toen werd geroe pen dat beachvolleybal dé sport van de toekomst was, is de sport aan de top nauwelijks groter ge worden. In mijn tijd waren er ze ventien toernooien die er toe de den en dat is nu nog zo. Maar het niveau van de spelers is wel hoger geworden en het spreekt nu een groter publiek aan." Het idee was en is eigenlijk sim pel: breng het beachvolleybal naar plekken waar de mensen zijn, waar de weersomstandigheden minder invloed hebben op het spel en het liefst naar plaatsen die een enorme uitstraling hebben. Everaert: „Neem het toernooi on der de Eiffeltoren. Dat trekt meer aandacht en bezoekers dan welk Frans strand ook." De Olympische Spelen van vorig jaar maakten dat nog eens duide lijk. De entourage van Horse Guards Parade in Londen was goed voor volle tribunes en mooie (televisie)beelden. Daar moet de sport het van hebben. „De sport moet wel een brede ba sis hebben. Bij beachvolleybal be gint het gelukkig nu ook te ko men. In 2005 hadden we nog maar vier beachvolleybalclubs in Nederland, nu zijn het er al 200. We moeten toe naar de situatie als in het tennis met het ABN-Amro toernooi. Dat mensen een middagje vrij nemen om naar het Grand Slam beachvolleybal- toernooi in Nederland te gaan. Maar voordat het zover is, zijn we wel een jaar of tien, vijftien ver der." RIJSWIJK Rutger Smith krijgt er twee bronzen medailles bij. De Groningse krachtatleet dankt ze aan de levenslange schorsing van de Wit-Russi- sche dopingzondaar Michne- vitsj, die donderdag is uitge sproken. De medailles die hij veroverde bij de EK van 2006 in Göteborg en de WK van 2007 in Osaka moet hij inleveren. Smith eindigde op beide titeltoernooien als vierde. LONDEN Leandro Bacuna verhuist van FC Groningen naar Aston Villa. De middenvelder heeft bij de Engelse club een contract voor drie jaar getekend. De 21-jarige Bacuna, die in Gro ningen de jeugdopleiding doorliep, had in Euroborg nog een doorlopende verbin tenis tot medio 2015, maar de partijen bereikten een ak koord over zijn overgang. ROME De Nederlandse zwemsters hebben bij wedstrijden in Rome de 50 meter vrije slag gedomineerd. Olympisch kampioene Ranomi Kromo- widjojo sprintte in 24,41 naar de zege. Inge Dekker eindigde als tweede in 25,12. Femke Heemskerk werd der de in 25,29. De zwemploeg bereidt zich voor op de WK volgende maand in Barcelona. LONDEN Igor Sijsling is er bij het grastoernooi op Queen's niet in geslaagd om Jo-Wilf- ried Tsonga opnieuw te ver rassen. Na zijn zege op de Fransman eerder dit jaar in Rotterdam moest hij in Lon den in de derde ronde met 7-5 5-7 6-3 buigen voor de nummer zeven van de we reld. Vanwege het slechte weer speelden Sijsling en Tsonga twee duels. Sijsling rekende af met de Oezbeek Denis Istomin (7-6 6-1). Tsonga versloeg Edouard Ro ger-Vasselin (6-3 6-7 6-3). MADRID De Spaanse regering heeft ingestemd met de invoering met een nieuwe antidoping- wet. Er kunnen bij overtre dingen hogere boetes wor den uitgedeeld en het is mo gelijk overtreders levens lang te schorsen. Spanje hoopt met de wetgeving de kansen te vergroten de Olympische Spelen van 2020 te mogen organiseren. Het land kende met Operación Puerto een van de grootste dopingzaken in de sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41