Mohsen Rezai Hassan Rowhani AU Akbar Velayati VERDIEPING 9 WAT STAAT ER OP HET SPEL? De verkiezingen in Iran zijn vooral belangrijk door: Het nucleaire programma Israël en in mindere mate Amerika zitten op ramkoers met Iran door het nucleaire programma van het land. Ze willen ver hinderen dat Teheran atoomwapens ont wikkelt. In het uiterste geval bombar deert Israël de nucleaire installaties, en dat kan door de Iraanse reactie dramati sche gevolgen hebben voor de wereldvre de. Hezbollah Deze sjiitische groepering in Zuid-Liba- non wordt gesteund door Iran. Hezbollah richt zich vooral op de strijd tegen Israël, maar raakt de laatste maanden ook steeds meer betrokken bij de strijd in Sy rië, waar Hezbollah aan de kant van presi dent Bashar al-Assad vecht Iran steunt ook Harnas in de Gazastrook. Bij een aan val op Iran kan het land via deze twee or ganisaties terugslaan. Economie Door de sancties die westerse landen Iran hebben opgelegd wegens zijn atoom- progrogramma, heeft de economie van het land zwaar te lijden. Door de hoge in flatie worden de eerste levensbehoeften, zoals brood, rijst, suiker en benzine, steeds duurder en verarmt de bevolking. Een groot probleem is ook de hoge jeugd werkloosheid. Onder meer de Arabische Lente heeft geleerd dat dit een voedings bodem is voor opstand. Mohsen Rezai (59) werd bij de verkiezingen in 2009 derde met 1,7 procent van de stemmen. Hij schaarde zich achter de be schuldigingen dat er verkie zingsfraude was gepleegd, maar krabbelde later terug. Re zai was commandant van de Re volutionaire Garde. Argentinië beschuldigde hem van betrok kenheid bij een bomaanslag in Buenos Aires op een Joods cen trum. Daarbij kwamen in 1994 85 mensen om het leven. Rezai staat daarom op de lijst van 'meest gezochten' van Interpol. De 64-jarige Hassan Rowhani heeft verschillende functies in het parlement gehad, zoals vi- ce-voorzitter. Hij was toponder handelaar in de gesprekken met Europa over het kernpro gramma. Rowhani wordt be schouwd als 'gematigd' en 'prag matisch conservatief. Bij het protest tegen de sluiting van een hervormingsgezinde krant in 1999 trok hij fel van leer te gen de demonstranten. Hij had echter kritiek op de regering, omdat die na de verkiezingen in 2009 demonstraties verbood. Ali Akbar Velayati (67) heeft van de kandidaten de meeste politieke ervaring. Hij is sinds 1997 adviseur van ayatollah Kha menei op het gebied van inter nationale betrekkingen. Van 1981 tot 1997 was hij minister van Buitenlandse Zaken en daarvoor was hij een jaar minis ter van Gezondheid. Velayati is opgeleid als arts, die 17-jarige jongen door de geheime dienst van de sjah werd opgepakt Hij wordt gezien als een conserva tief die in zijn handelen sterk leunt op Khamenei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9