J Saeed Jalili Mohammad Gharazi Mohammed Kalibaf Iraniërs beslissen vrijdag wie de nieuwe president wordt. Na de rellen van vier jaar geleden nemen de autoriteiten van Iran geen enkel risico. Er is gezorgd voor voornamelijk conservatieve kandidaten en internet is al weken afgesloten. 8 VERDIEPING VERKIEZINGEN IRAN Politie zal massaal aanwezig zijn in de steden om demonstraties te voorkomen De van Ali Khamenei door Joost Sijtsma beeld Mark Reijntjens D e Opperste Leider Ali Kha menei heeft geen zin in on rust door de presidentsver kiezingen die vrijdag in Iran worden gehouden. Vier jaar geleden werd de grootayatollah onaange naam verrast toen de herverkiezing van Mahmoud Ahmadinejad compleet uit de hand liep. Boze Iraniërs gingen massaal de straat op om te protesteren tegen de zittende president. Ze waren gefrustreerd doordat hun hervor mingsgezinde kandidaat Mir-Hossein Mousavi de verkiezingen had.verloren. De beschuldi ging van Mousavi dat Ahmadinejad stembus fraude had gepleegd, hielp ook al niet om de gemoederen te bedaren. Er braken rellen uit. Even leek het er op dat de Groene Beweging, zoals de opstand werd genoemd, de macht van de conservatieven kon breken. De ordetroepen kregen de bevolking met geweld echter weer in het gareel. Mousavi en zijn medehervormer Mehdi Karroubi staan nu nog steeds onder huisarrest. Het probleem met de verkiezingen van 2009 was - voor de conservatieve leiders althans - dat er door de deelname van hervormingsge zinde kandidaten verandering in de lucht hing. Iraniërs waren enthousiast, want ze had den iets te kiezen. Van de geregistreerde kie zers nam ruim 80 procent de moeite een stem uit te brengen. Maar door de herverkiezing van Ahmadinejad vervloog alle hoop. Khamenei heeft er nu wel voor gezorgd dat de verwachtingen niet te hoog gespannen zijn. Zo heeft de Raad van Hoeders, die bepaalt of iemand mag meedoen aan de verkiezingen, scherp geselecteerd; de Raad achtte van de 380 gegadigden slechts acht geschikt om deel te ne men aan de presidentsverkiezingen. Twee zijn inmiddels afgehaakt. Midden-Oostendeskundi ge Ruud Hoff: „De Raad selecteert formeel op basis van islamitische criteria, maar in de prak tijk ook op politieke ideeën." Is er nog een Groene Beweging die de straat kan opgaan tegen deze conservatieve kandida ten? Sahand Sahebdivani (33), muzikant, blog- ger en verhalenverteller, die op zijn derde met zijn ouders vanuit Iran is meegekomen naar Nederland, stelt dat er nooit een beweging is geweest met een organisatie en leiders. De de- Sahand Sahebdivani (33), Iraans muzikant en blogger monstranten werden geïnspireerd door men sen als Mousavi. Sahebdivani verwacht niet dat er nu grote demonstraties zullen plaatsvin den. „Vier jaar geleden zagen de mensen wel kans hun onvrede te uiten, maar nu is die mo gelijkheid er niet. Internet is al weken afgeslo ten en niet pas een dag na de verkiezingen, zo als vier jaar geleden. Politie en veiligheidsdien sten zullen ook massaal aanwezig zijn in de steden om demonstraties te voorkomen." Maar als er maar een kleine mogelijkheid is te protesteren, zullen veel mensen dat doen, stelt Sahebdivani: „Vooral rond de relatief reformis tische Rowhani broeit en borrelt het. Er zijn al veel arrestaties verricht onder zijn aanhang en de politie heeft ook een partijkantoor van hem aangevallen." Hoff beschouwt Rowhani ook als de meest her vormingsgezinde kandidaat, maar zegt dat de kans niet groot is dat hij wordt gekozen. „En dan nog is het de vraag hoeveel bewegingsvrij heid hij zou krijgen van de geestelijk leiders. Khamenei heeft de macht in handen, maar het is wel een negatieve macht. Hij kan zaken te genhouden, de boel lamleggen, maar geen ini tiatieven ontplooien." De verkiezingen zijn belangrijk, vindt Hoff. „Ze zijn toch een soort peiling, alleen al de hoogte van de opkomst geeft aan hoe de bevol king denkt en het is ook interessant te zien hoe de verkiezingen verlopen, of er veel on rust is." Hoff denkt dat Saeed Jalili, de 'atoomonderhan delaar', veel kans maakt. Concessies over het atoomprogramma zijn dan niet waarschijnlijk. Hoff erkent dat. „Maar er kunnen zich wel ver rassingen voordoen. Veel Iraniërs willen graag goede betrekkingen met het Westen, maar zon der een knieval te maken door inspecties toe te staan. Dat heeft te maken met nationale trots, die weegt zwaar in Iran." Sahebdivani is niet optimistisch over de nabije toekomst. Hij verwacht dat Iran onder de nieu we president sociaal conservatiever wordt, met bijvoorbeeld strengere kledingvoorschrif ten en het weren van vrouwelijke studenten van bepaalde faculteiten. Op de langere termijn is Sahebdivani iets opti mistischer: „De afgelopen vier jaar heeft het re gime zijn masker laten vallen. Ook onder reli gieuze Iraniërs is het duidelijk geworden dat de autoriteiten niet het beste met het volk voorhebben." Vaak genoemd in de westerse media als dé favoriet van Opper ste Leider grootayatollah Kha menei. Saeed Jalili (48) is de to ponderhandelaar die met het Westen praat over het Iraanse kernprogramma. Kenners noe men Jalili een hardliner in de buitenlandse politiek. Hij wil slechts beperkte politieke open heid in het land. jalili vocht als vrijwilliger in de oorlog tegen Irak (1980 tot 1988). Door in die strijd opgelopen verwondingen moest zijn rechterbeen worden geamputeerd. foto's ANP De kandidatuur van Moham mad Gharazi (72) kwam als een verrassing. Hij beweerde dat hij geen geld noch een partij zou hebben om campagne te voe ren. Tijdens het repressieve re gime van de sjah was Gharazi politiek actief. Daardoor beland de hij in 1971 in de gevangenis. Later werd hij naar het buiten land verbannen. Sinds de jaren '80 was hij minister van Olie, minister van Telecommunica tie en provinciegouverneur. Gharazi wordt gezien als een ge matigd politicus. De 51-jarige Mohammed Kali baf is nu burgemeester van Te heran. Voorheen was hij hoofd van de luchtmacht van de Revo lutionaire Garde (de militaire bewakers van de islamitische staat) en vocht hij in de oorlog tegen Irak. Experts typeren Kali baf als een pragmatische conser vatief die loyaal is aan de Opper ste Leider. Conservatieven prij zen hem, omdat hij als politie- commandant in 2003 studenten protest in de kiem heeft ge smoord. Vrouwen kunnen bij de politie dankzij Kalibaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8