Basisscholen met minder dan honderd leerlingen hoeven niet per definitie dicht, liet staatssecretaris Sander Dekker onlangs weten in Wolphaartsdijk. Maar hun toekomst is daarmee zeker niet veiliggesteld. Elf vragen en antwoorden. 28 ZEELAND ONDERWIJS Betekenen de plannen van Dekker dat de kleine scholen gered zijn? Die kleinescholentoeslag, wat is dat? Hoeveel duurder is het onderwijs op kleine scholen? Zijn de maatregelen alleen een kwestie van geld? Hoeveel Zeeuwse scholen lopen gevaar? En welke scholen moeten dit jaar al dicht? Is het eigenlijk erg als de kleine scholen verdwijnen? Hoe komt het dat scholen steeds kleiner worden? Is deze trend te stoppen? Zijn er verschillen per regio? Hoe wil de staatssecretaris die problemen dan wél oplossen? Is het laatste woord hierover gezegd? Toekomst van kleine scholen blijft ongewis door Cornelleke Blok Nee, zeker niet. De staatssecretaris volgt het advies van de Onderwijsraad om basis scholen met minder dan honderd leerlin gen te sluiten weliswaar niet op, maar hij wil in 2016 wel de zogeheten kleinescho- lentoeslag schrappen. Door die maatregel moeten veel kleine basisscholen zeer waar schijnlijk alsnog dicht. Scholen met minder dan 145 leerlingen krijgen extra geld van de overheid. Hoe minder leerlingen, hoe meer kleinescho lentoeslag een school ontvangt. Dekker noemde de toeslag bij de presentatie van zijn plannen in Wolphaartsdijk 'een prik kel om klein te blijven'. In de praktijk blijkt dat schoolbesturen fusies met ande re scholen uit de weg gaan, omdat ze dan de kleinescholentoeslag verliezen. Voor elk kind dat op een kleine school met 23 leerlingen zit, betaalt de overheid 10.740 euro per jaar. Dat is bijna drie keer zoveel als voor een kind op een school met 225 leerlingen (3.985 euro). Het onderwijs op een kleine school is vooral duur doordat een leraar op een grote school twee of drie keer zoveel leerlingen in de klas heeft. De overheid is jaarlijks ruim 100 miljoen euro kwijt aan kleinescholentoeslag voor scho len minder dan 145 leerlingen. Nee. Kleine scholen zijn niet per se slech ter, maar wel kwetsbaarder dan grote scho len. Dat komt bijvoorbeeld doordat leer krachten het zwaarder hebben. Ze moeten aan drie groepen tegelijk lesgeven en naast hun gewone werk veel andere taken ver richten. Het werk op een kleine school kan immers over minder mensen verdeeld wor den. Als een leerkracht ziek wordt of door een andere oorzaak uitvalt, is er meteen een probleem. Zeker omdat er weinig inval lers te vinden zijn die voor zo'n combina tiegroep willen of kunnen staan. Bovendien wordt vaak gezegd dat het niet goed is voor kinderen als ze maar één of twee klasgenootjes hebben. Dat zijn er heel wat. In 2011 ontvingen 145 van de 236 Zeeuwse basisscholen kleine scholentoeslag (62 procent). In dat jaar had den dertig scholen minder van vijftig leer lingen. Iets meer dan een derde van de ba sisschoolkinderen (36 procent) zat in 2011 op een school met minder dan 14s leerlin gen. Dat is een stijging van 5 procent ten opzichte van vier jaar eerder. Zeven basisscholen sluiten eind deze maand definitief de deuren: OBS Oranje Nassau in Retranchement, Tervliet in Ter hole, de Prinses Margrietschool in Kats, De Wiekslag in Rilland, D'n Bogerd in Waar de, de Octopus in Nieuwdorp en zeer waar schijnlijk De Piramide in Terneuzen. Veel mensen vinden van wel. Als de enige basisschool dicht moet, is het dorp ten do de opgeschreven, is de grote angst. Toch is er ook goed nieuws, want een onderzoek van het Zeeuwse sociaal-cultureel planbu reau Scoop laat iets anders zien. In dorpen zonder school worden niet minder en soms zelfs meer kinderen geboren. Voornamelijk doordat er simpelweg steeds minder Zeeuwse kinderen in de basis schoolleeftijd zijn. Het aantal kinderen tus sen 4 en 12 jaar is de afgelopen jaren met 8 procent gedaald naar 35.245. Nee, daar ziet het niet naar uit. De komen de tien jaar neemt het aantal Zeeuwse ba sisschoolleerlingen met 3.300 kinderen af, blijkt uit prognoses van Scoop. Dat is een daling van 10 procent. Hoe je het ook wendt of keert, de scholen zullen de ko mende tien jaar alleen maar kleiner wor den. Ja, duidelijk. De afname is het sterkst in Zeeuws-Vlaanderen: daar neemt het aan tal basisschoolkinderen de komende tien jaar met 18 procent af van bijna 9.000 kin deren tot iets minder dan 7.350 kinderen. Op Schouwen-Duiveland gaat het om een daling van 17 procent: van 2.900 kinderen naar 2.400 kinderen. Maar er zijn ook re gio's waar het aantal kinderen zelfs groeit, bijvoorbeeld delen van Tholen, Middel burg, Reimerswaal en Terneuzen. Hij kaatst de bal terug. Dekker wil dat schoolbesturen, ouders, personeel en ge meenten zélf oplossingen bedenken om de kwaliteit van het onderwijs in de regio op peil te houden. Als in een regio goed wordt samengewerkt, krijgen schoolbestu ren extra geld. Hoe die regeling er precies uit gaat zien, is nog niet bekend. De regels voor samenwerking worden soepeler, zo dat het bijvoorbeeld voor christelijke en openbare basisscholen makkelijker wordt om te fuseren. Nog lang niet. De Tweede Kamer gaat op 25 juni in debat over de plannen van de staatssecretaris. De SP en de Christenunie hebben al laten weten dat ze weinig zien in de maatregelen van Dekker. De PZC brengt deze maand in bijlage Spectrum een vierdelige serie over de sluiting van de laatste school in Terhole. Zaterdag deel 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60