1 Aanbouw aan kerk Vrije Evangelische Gemeente Nieuwvliet ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Botten gevonden bij Grote Kerk Leerlingen Linda Schot maken reizende kunstexpositie over Zeeuws-Vlaamse klederdrachten. Mi We hebben er met plezier aan gewerkt en hebben een hoop kennis opgedaan. Nieuw ziekenhuis heet AZ Zeno Drie extra concerten Night of the Proms Muziek van Orlando di Lasso in NH-kerk Dichtwedstrijd rond thema 'spiritualiteit' Kunst in de verloting in zaal het Podium Reünie van robijnen school De Meerpaal WOENSDAG 12 JUNI 2013 Zeeuwse knop ~?s> •<r- door Eugène Verstraeten heikant - In het atelier aan de Julianastraat in Heikant is de afge lopen tijd de Zeeuwse knop nogal eens verwenst. Want dit karakte ristieke sieraad, pronkstuk van de Zeeuwse klederdracht, laat zich niet zomaar vangen in een teke ning of schilderij. Toch heeft het zwoegen en zwe ten uiteindelijk een aantal fraaie kunstwerken opgeleverd. Soms perfect nagetekend en geschil derd. Soms in een interpretatie van een paar Zeeuwse space-pad- do's. „Dat is het leuke, je werkt aan hetzelfde onderwerp en ieder een maakt iets anders", zegt kun stenares Linda Schot." Ze geeft dit jaar tien jaar les. Met het 200-jarig bestaan van Zeeuws-Vlaanderen in het achterhoofd kwam ze op het idee om samen met haar cur sisten een seizoen lang aan het thema 'Zeeuws-Vlaamse kleder drachten en sieraden' te werken om die samen te exposeren. Natuurlijk is de populaire Zeeuw se knop dan een dankbaar object om je in alle mogelijk variaties creatief op uit te leven. Maar ook alle andere aspecten van de kle derdracht kwamen aan bod. Lin da Schot: In het begin dachten sommigen, wat moet ik met zo'n oubollig onderwerp. Maar juist zij hebben er iets heel bijzonders van gemaakt." Linda en haar 19 cursisten hebben nu meer dan veertig werken gereed voor de ten toonstelling. Werken in pastel, aquarel, olieverf, gemengde tech nieken. Van piepklein tot heel groot. Zoals een enorm schilderij Cursiste Valerie van de Velde maakt een pasteltekening van een Hulsters kapje. Moeilijk, door al het fijne kant. „Goed kijken en te kenen is het belangrijkste." foto Camile Schelstraete. van Brigitte Blommaert van twee keuvelende Hulster dames met op de achtergrond de Keldermans poort. De dames hebben veel plezier ge had. Zo werd het haar van Valerie van de Velde in de vorm van een Zeeuwse knop geknoopt en moest ze een avond als model stil blijven staan. Brigitte trok in het Hulster streekmuseum oude kle ding aan en fungeerde als model. Ook werden twee Cadzandse da mes een hele dag naar het ge meenschapscentrum 't Heike ge haald om te poseren. Maar er is ook gewerkt met oude foto's uit familiealbums. Zo maakte Valerie een werk van haar overgrootva der. Al wordt binnen de familie getwijfeld of hij dat wel echt is. De reizende kunstexpositie is van 1 tot en met 31 juli te zien in de kerk van Cadzand-dorp, iedere middag van 14.00 tot 17.00 uur. Van 14 september tot en met 3 no vember zijn alle werken te zien in het Streekmuseum in Hulst. Ook daar zijn ze 's middags te zien van 14.00 tot 17.00 uur. Op aanvraag komt de tentoonstelling volgend jaar ook op andere locaties. „Mis schien is het leuk voor mensen die activiteiten organiseren in het kader van 200 jaar Zeeuws-Vlaan- deren. Q www.atelierlena.com Linda Schot KNOKKE-HEIST Het nieuwe ziekenhuis in Knokke-Heist krijgt de naam AZ Zeno. Ook het bestaande hospitaal in Blankenberge, dat dezelfde eigenaar heeft, gaat on der die paraplu verder. De eerste steen voor het zieken huis aan de Natiënlaan, tussen Westkapelle en Knokke, werd afgelopen week gelegd. De bouw moet eind 2016 klaar zijn en kost zo'n 175 miljoen eu ro. ANTWERPEN Het nieuws dat Amy Macdo- nald en de Japanse pianiste Hi- romi naar de 29 Nights of the Proms in Antwerpen komen heeft geleidt tot een run op kaartjes. Er zijn drie extra con certen toegevoegd op zondag 10, vrijdag 15 en zaterdag 16 no vember. Om tegemoet te ko men aan de vraag van gezin nen, begint het concert op 10 november om 15.00 uur. SINT ANNA TER MUIDEN De Vlaamse componist Orlan do di Lasso reisde in de 16e eeuw West-Europa door en schreef naast kerkmuziek vele chansons, madrigalen en liede ren. Dirigent en specialist oude muziek Karei Smagge geeft ge vorderde koorzangers een dag les om zaterdag vanaf 20.00 uur een concert, afgewisseld met verhalen over Di Lasso, in de NH-kerk te kunnen geven. AARDENBURG Het Inktpotgenootschap uit Aardenburg houdt opnieuw een dichtwedstrijd. Thema is 'spiritualiteit'. Deelnemers mo gen met maximaal drie gedich ten meedoen. Inzenden kan tot 7 juli. De drie winnende gedichten worden op 25 juli bekend ge maakt tijdens een de Culturele Week Aardenburg. Alle informatie staat op www.inktpotgenootschap.nl. ZAAMSLAG Acht kunstenaars uit Zaamslag exposeren werk in eigen dorp. In het Podium zijn kunstwer ken van diverse materialen - grafiek, keramiek, (olie)verf - te zien op de vrijdagen 14 en 21 en de zaterdagen 15 en 22 juni. Wethouder Jaap Bos opent de tentoonstelling vrijdag offici eel om 20.00 uur. Mensen kun nen een kunstwerk winnen door loten te kopen. TERNEUZEN Openbare basisschool De Meer paal bestaat dit jaar veertig jaar. Om dat te vieren wordt za terdag 22 juni een reünie gehou den voor alle oud-medwerkers en oud-leerlingen. Mensen die voor september 2007 de school verlieten, kunnen bijpraten en de huidige school bekijken. Op geven: reunieobsdemeerpaal@- gmail.com of via de facebookpa- gina van de school. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bij graafwerkzaamhe den voor een glazen aanbouw bij de Grote Kerk in de Terneuzense Noordstraat zijn gisteren menselij ke botten aangetroffen. Een archeoloog constateerde dat de botten amper archeologische waarde hebben, omdat de botten niet meer in hun originele con text liggen. De botten kunnen da teren uit de vijftiende tot negen tiende eeuw. In 1823 werd begra ven in een kerk verboden. De menselijke resten worden op de begraafplaats in Terneuzen herbe graven. In de jaren zestig zijn er tijdens renovatiewerk grafzerken geruimd en gerestaureerd. Toen zijn er veel botten gevonden, waarvan een aantal volgens een ooggetuige is teruggelegd. door René Hoonhorst nieuwvliet - Nog voor de negende verjaardag van het kerkgebouw groeit het godshuis van de Vrije Evangelische Gemeente (VEG) Nieuwvliet en omstreken groter. De nieuwe zaal, die vanaf dit najaar door een schuifwand van de rest van het gebouw kan worden ge scheiden, wordt zondag officieel in gebruik genomen. Tien jaar geleden vond de kerken raad het nog een te groot (finan cieel) risico om een grotere kerk te bouwen. Maar het ledental, dat op 182 staat, is sinds 2004 stabiel gebleven. Voor de zondagdienst komen meestal (veel) meer dan honderd mensen naar de kerk, ter wijl ook voor de kinderneven- dienst veel belangstelling bestaat. Doordeweeks wordt het godshuis druk gebruikt voor onder meer kerkenraadsvergaderingen, cate chisatie, bijbelstudie, zang- en praise-avonden. „En dan hebben we het nog niet over de zomer, als veel toeristen naar de kerk ko men. Bij een begrafenis als die van onze voorganger Huug Varke- visser twee jaar terug of van een jong gemeentelid is het gebouw sowieso te klein", verklaart ouder ling Teunie Basting-van Vliet. Tijdens die bijzonder drukke bij eenkomsten krijgt de Vrije Evan gelische Gemeente medewerking van de buurt. Omwonenden stel len dan spontaan hun erf beschik baar als parkeerterrein, terwijl en kele inwoners van Nieuwvliet tien jaar terug bij de Raad van Sta te de komst van de kerk nog aan vochten. „We hebben overigens onlangs een grasveldje naast de kerk aangekocht dat we bij drukte als parkeerplaats kunnen gebrui ken", laat Teunie Basting weten. Dominee Guido Sinke uit Burgh- Haamstede - die consulent van de VEG is, zolang Nieuwvliet nog geen eigen voorganger heeft - gaat zondag voor tijdens de specia le kerkdienst, die om 10.00 uur be gint. Ouderling Basting ziet de toekomst zonnig in, vooral ook omdat de VEG er in slaagt jonge ren aan zich te binden. „We laten de jeugd zelf praise-avonden orga niseren, waar we dan ook als ouderen naar toe komen." De nieuwe zaal wordt ingericht, rechts op de achtergrond de ingang naar de oorspronkelijke kerkzaal. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59