Extra natuur en een heus landgoed in Yerseke Klaas Terlage wordt voorzitter Pontes BEVELANDEN en THOLEN 27 Jaarlijkse braderie Concert in kerk Workshop zomersnoei Rommelmarkt Musical Minoes Geen opzet bij brand WOENSDAG 12 JUNI 2013 ■Makelaar Koos Schreuder op een deel van het land bij de Yerseke Moer dat straks wordt omgevormd tot landgoed. Er komen twee nieuwe villa's en een landhuis. De bestaande boerderij wordt verbouwd en apart verkocht, foto Marcelle Davidse door Nadia Berkelder YERSEKE - De koeienstal staat leeg, maar ruikt nog naar vee. De vogels tsirpen in de dichte struiken rond om de boerderij. Het is niet zo moeilijk om je voor te stellen hoe het hier straks is als landgoed Yer seke Moer klaar is. De initiatiefnemer heeft de oude boerderij gekocht met een ambiti eus plan in zijn hoofd: een nieuw landhuis bouwen, twee kavels ver kopen aan mensen die er een ei gen landhuis op willen bouwen en de oude boerderij opknappen. Het grootste deel van de grond die bij de voormalige boerderij hoort, verkocht aan het Zeeuws Landschap, die het toevoegt aan de Yerseke Moer, het natuurge bied waar de boerderij in ligt. De gemeente Reimerswaal is ge lukkig met de ontwikkeling: het natuurgebied wordt uitgebreid en de veehouderij maakt plaats voor een parkje met woningen. De ruimte om de huizen heen wordt ingericht door landschapsarchitec ten Buro Ruimte en Groen en is voor een deel toegankelijk voor het publiek. Landgoederen mogen van de pro vincie gebouwd worden op plaat sen waar dat eigenlijk niet mag. Eerdere plannen voor woning bouw aan de Postweg zijn ook af gewezen. Als tegenprestatie ver wacht men de aanleg van groen. Het plan Yerseke Moer heeft in middels de NSW-status, dat bete kent dat het is gerangschikt onder de Natuurschoonwet. Die status heeft allerlei belastingvoordelen, maar brengt ook verplichtingen Natuurorganisatie Zeeuws Landschap is blij met de aankoop van nieuwe grond in de Yerseke Moer met zich mee: de openstelling, het maken van een beplantings plan en de verplichting om het landgoed minstens een kwart eeuw in stand te houden. Het Zeeuws Landschap is blij met de aankoop van de grond, zegt rentmeester Gert-Jan Buth. „Dat wilden we al heel lang. Het zijn de gronden die tegen het kanaal aanliggen. Ze zorgen voor de ver binding tussen de Yerseke Moer aan de andere kant van de Post weg met de inlagen richting de Oosterschelde. Het is voor ons heel goede grond, met veel zoute kwel. En die is minder geschikt voor de moderne landbouw." Het gebied wordt na de zomer in gericht, zegt Buth. „Met een klein schalige kavelstructuur en kron kelslootjes. Het gaat beheerd wor den zoals de rest van de Moer. Met zomerbegrazing met vee van de boeren uit de omgeving." In de wagenschuur van de oude boerderij staat nu nog een boeren kar en een trekker, de schuur is straks weg, net als de koeienstal, het dichtbeboste erf wordt straks helemaal opnieuw ingericht. Wat blijft is het oude woonhuis van de boerderij - nu nog in jaren-ze ventig stijl. Het huis wordt gron dig gerenoveerd en gemoderni seerd. GOES - Klaas Terlage (52) wordt per 1 september voltijds voorzitter van de Pontes Scholengroep in Goes en Zierikzee. De scholengroep is bezig met een reorganisatie. In de nieuwe struc tuur zijn de deeltijd-bestuurders vervangen door één voltijds. Dat wordt Terlage. Tot september zijn de locatiedirecteuren van de Pon- tesgroep nog deeltijd-bestuurder. Na die datum kunnen de directeu ren van het Goese Lyceum en de Pieter Zeeman in Zierikzee zich volledig aan hun school wijden. Onder andere teruglopende in komsten en minder leerlingen zijn redenen voor deze reorganisa tie. De gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland heeft zorgen over de invloed die Pieter Zeeman-di recteur Sjef Lommen straks nog over heeft. De raad wil dat het Pontesbestuur een management- statuut schrijft, waarin de verant woordelijkheden worden gere geld. Klaas Terlage is momenteel directeur Branche Techniek van het Albedacollege in Rotterdam. Hij heeft die baan sinds septem ber van 2011. Daarvoor werkte hij bij Wartsila - bekend uit Kruinin- gen - en zat hij bij de Marine. Bij Pontes vervangt hij Johan Hen driks als bestuursvoorzitter. SINT PHILIPSLAND In Sint Philipsland wordt zater dag de jaarlijkse braderie ge houden. Rondom de kerk staan tussen 9.00 en 18.00 uur onge veer honderd kramen. Tot 13.00 uur is er ook een kinder braderie. De dag wordt verder opgeluisterd met allerlei activi teiten voor jong en oud. KAPELLE In de hervormde kerk in Kapel- Ie wordt zaterdag een concert avond verzorgd door koor De Lofstem, jeugdkoor Jong Cres cendo en muziekensemble Li- beramente. het evenement is georganiseerd door Woord en Daad. Aanvang: 19.30 uur. KAPELLE Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt zaterdag een workshop over het dunnen en de zomer snoei van fruitbomen. De praktijk cursus duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten 10 euro inclusief con sumptie. Aanmelden via 0113-344904 of info@fruitteeltmuseum.nl HANSWEERT Muziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert houdt zaterdag een rommelmarkt in het eigen verenigingsgebouw aan de Boom- dijk. De opbrengst is bestemd voor onderhoud aan het 100 jaar oude repetitielokaal. De markt- duurt van 9.00 tot 13.00 uur. KAPELLE In De Vroone in Kapelle wor den zaterdag twee voorstellin gen van de musical Minoes, uit gevoerd door 25 kinderen van Musicalgroep Trinnety. De voorstellingen zijn om 14.30 en 19.30 uur, toegang is 5 euro per persoon waarvan 3 euro is bestemd voor Stichting Jayden. VLISSINGEN Bij de brand in meubelmakerij Arabesk in Vlissingen was geen sprake van kwade opzet, aldus de politie. In de hal ontstond maandag aan het begin van de avond brand die gepaard ging met flink wat rookontwikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51