Schippers dwingt ziekenhuizen om hun sterftecijfers te openbaren 44 We hadden de CJP kon cultuurkaart jaar in stand houden Minister Bussemaker redt de cultuurkaart voor scholieren. Vooral culturele instellingen zijn blij. 4 BINNENLAND effeweg.nl Weer aanhoudingen voor ramkraken Kamer wil snel afbreekbare plastics Later seizoen voor eikenprocessierups Weigerambtenaar straks verboden Ban op bijengif in winkels Ook hobbyfokker mag niet doorfokken Serious Request voor kinderen met diarree kaart niet nog een jaar overeind kunnen houden Nooit twijfel aan nut cultuurkaart DEN HAAG Nadat maandag al 23 mensen werden opgepakt omdat ze mo gelijk ram- en plofkraken heb ben gepleegd, zijn gisteren op nieuw acht mensen aangehou den. De politie denkt nog meer mensen te arresteren. In totaal zijn er dit jaar alleen al 53 mensen aangehouden in verband met ram- en plofkra ken, waarbij ze geldautomaten proberen open te breken met auto's of explosieven. DEN HAAG Voedsel- en frisdrankfabrikan ten en de verpakkingsindus trie moeten snel meer biolo gisch afbreekbaar plastic gaan gebruiken. Dat besloot de Tweede Kamer gisteren op voorspraak van de SP. „Nu is nog maar 1 procent van al het plastic biologisch afbreekbaar", aldus SP-Kamerlid Henk van Gerven. Hij wil dat staatssecre taris Mansveld harde afspraken gaat maken met de industrie. Eikenprocessierupsen foto ANP RIJSWIJK De eikenprocessierups is dit jaar door de koude lente een paar weken later in het land dan normaal, zegt de GGD Lim burg-Noord. De nesten en brandharen van de rups veroor zaken last bij mensen en die ren. In Amsterdam worden maatregelen genomen om de rupsen te bestrijden. Op een aantal plekken in de stad zijn al eiken bespoten. DEN HAAG Het einde van de weigerambte naar komt in zicht. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer steunde gisteren een initiatiefwetsvoorstel van D66 om dit mogelijk te maken. Weigerambtenaar zijn trouw ambtenaren die uit gewetens nood geen homohuwelijk wil len sluiten. CDA, Christenunie en SGP hebben zich krachtig verzet tegen het initiatiefwets voorstel. DEN HAAG Bestrijdingsmiddelen die ge vaarlijk zijn voor bijen en hom mels worden als het aan de Tweede Kamer ligt niet meer verkocht aan particulieren. Ook de verkoop van producten als vlooienbandjes, mierenlok- doosjes en vliegenstrips zou moeten stoppen omdat ook daar neonicotinoïden inzitten, die volgens deskundigen bijdra gen aan de hoge sterfte onder bijen en hommels. DEN HAAG Ook hobbyisten mogen hon den voortaan niet meer door fokken. De Tweede Kamer stemde gisteren in met een voorstel van SP en PvdA hier over. Er waren al regels voor professionele fokkers. Die zijn nu uitgebreid zodat ook hobby fokkers zich aan de regels moe ten houden. Zo kan worden voorkomen dat erfelijke afwij kingen of ziekten worden door gegeven aan nakomelingen. LEEUWARDEN 3FM Serious Request vraagt dit jaar aandacht voor kinderen die sterven aan diarree (jaar lijks ruim 800.000). In de week voor kerst trekken drie dj's van het radiostation in het Glazen Huis in Leeuwarden en maken daar non-stop radio zonder te eten. Met de opbrengst zorgt het Rode Kruis onder meer voor schoon drinkwater, zeep en sanitaire voorzieningen. door Annemieke van Dongen en Saskia Wassenaar AMSTERDAM - De cultuurkaart is gered. Daar zijn ze blij mee bij de Koninklijke Scholengemeenschap Apeldoorn (KSG) in Apeldoorn. „Leerlingen hebben vaak weinig ervaring met kunst en cultuur. Daarbij denken ze aan saaie schil derijen aan de muur", zegt kunst coördinator Monique Wils van KSG. „Dankzij de cultuurkaart worden ze bij het vak culturele en kunstzinnige vorming (ckv) een jaar ondergedompeld in kunst en cultuur. Met klassen bezoeken we voorstellingen en leerlingen on dernemen zelf activiteiten." Ook scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom is gelukkig met de kaart. „We bekostigen er allerlei culturele activiteiten mee, op elk onderwijsniveau", vertelt Louis Zouter van het kunstcoördi naat van de school. „Op onze cul turele dagen kunnen leerlingen bijvoorbeeld kiezen uit circa zes tig workshops, waaronder muziek op de computer, dans, fotografie en theatermake-up. Cultuurminister Jet Bussemaker De cultuurkaart is een pasje dat een leerling recht geeft deel te ne men aan een klassikale culturele activiteit ter waarde van 15 euro. Dat kan bijvoorbeeld een mu seum of theaterbezoek zijn. De kaart kan daarnaast worden ge bruikt als kortingskaart, net als het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP-pas) dat iedereen tot 30 jaar kan kopen voor 15 euro per jaar. Tot en met vorig schooljaar betaal de het ministerie van Onderwijs de kaart Dat kostte 13,5 miljoen eu- (Pvda) trekt de komende tien jaar 4,9 miljoen euro per jaar uit om de door het vorige kabinet wegbe- zuinigde kortingskaart te behou den. Dat staat in haar visie op cul tuur, die zij gisteren naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Busse maker vindt de kortingskaart 'een uniek instrument dat er daadwer kelijk in slaagt leerlingen in con- Walter Groenen, directeur CJP ro per jaar. Het vorige kabinet be zuinigde de kaart weg, omdat scholen ook hun normale financie ring kunnen gebruiken voor cul tuuronderwijs. Het CJP, dat naast de CJP-pas de cultuurkaart uitgeeft, wist de kor tingskaart dit schooljaar nog in stand te houden dankzij schenkin gen en een bijdrage van zes ton van het ministerie. Daarvan kon het CJP kaarten ter waarde van 5 euro verstrekken. Scholen die deel namen, konden per leerling zelf tact te brengen met cultuur'. De reacties op Twitter liepen gis teren uiteen van 'weggegooid geld' tot 'well done Bussemaker'. Vooral culturele instellingen ver welkomen de ommezwaai. Red ding van de cultuurkaart betekent voor hen eenvoudigweg inkom sten. „Haarlem College, we kun nen dit jaar weer komen dankzij Bussemaker en de cultuurkaart", meldde Circus Events, dat work shops circus geeft. Nu is de cultuurkaart niet be doeld als impuls voor de culturele sector, maar om ieder kind te la ten ruiken aan cultuur. De invoe ring ervan in 1999 viel niet voor niets samen met de introductie van het vak ckv op de middelbare scholen. Voor de culturele ontwik keling van kinderen moest meer aandacht komen. Of de cultuur kaart een geschikt instrument is om dat te bereiken, is moeilijk te zeggen. Toch stond dat nooit ter discussie, zelfs niet onder het vori ge kabinet. Ook dat bijna 60 pro cent van de scholen bereid is er aan mee te betalen, geeft aan dat ze de kaart nuttig vinden. De voornemens van Bussemaker stellen de financiering van de cul tuurkaart de komende tien jaar veilig. Dat maakt van CJP-direc- teur Walter Groenen een blij man. „Het CJP had de kaart niet nog een jaar overeind kunnen houden", zegt hij. „Dat heeft de minister ook gezien." een tientje bijleggen. Van alle mid delbare scholen schafte 60 pro cent (744 scholen met 560.000 leerlingen) deze cultuurkaart voor hun leerlingen aan. Van die scho len deed 80 procent er zelf een tientje per leerling bij. Dat leverde een tegoed op van 7,5 miljoen eu ro voor culturele activiteiten. In het plan van minister Bussema ker blijft dit systeem in stand, maar neemt het ministerie de fi nanciering van de 5 euro per kaart over van het CJP. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: of bel 0529 4696 Allo fouton voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. door Michel Reijns DEN HAAG - Het moet voor ieder een duidelijk zijn hoeveel patiën ten overleden zijn in een zieken huis. Minister Edith Schippers (WD, Volksgezondheid) vindt het niet langer te accepteren dat ziekenhui zen hun sterftecijfers achterhou den. Van een groot aantal zijn de cijfers al wel bekend. De Nederlandse Zorgautoriteit komt met regels die een eind moe ten maken aan een langdurige dis cussie over het openbaren van de sterftecijfers. Ziekenhuizen wil den daar lange tijd niet aan uit angst voor reputatieschade en om dat volgens hen de cijfers onvol doende gewogen zouden zijn; de patiëntenpopulatie verschilt zo sterk per ziekenhuis dat vergelij ken niet mogelijk is. In het ene ziekenhuis liggen bijvoorbeeld veel ouderen, het andere behan delt juist veel kankerpatiënten. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen en de Nederlandse Federatie van Universitair Medi sche Centra probeerden twee jaar geleden de discussie al te beslech ten met een eigen lijst van sterfte cijfers. In de praktijk blijken ziekenhui zen waarvan de sterftescore open baar is, harder te lopen bij hun po gingen de vermijdbare sterfte te verlagen. Bekend voorbeeld is het Scarborough hospital in Toronto dat tussen 2007 en 2011 opklom van het ziekenhuis met de slecht ste sterftecijfers naar het beste in de Canadese stad. In Groot-Brit- tannië zijn de sterftecijfers in zie kenhuizen al jaren openbaar. Schippers scherpt het toezicht op ziekenhuizen verder aan. Zo gaat de inspectie optreden tegen instel lingen die eind dit jaar nog geen gebruik maken van het computer systeem dat continue risico's na loopt en verbeteringen doorvoert. Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6, 12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4