Pulp ADRZ kan zonder probleem door riool 27 SP ontdekt fout in vergoeding alfahulp Iedereen is I Krabbendijke krijgt ook zelfbedieningsbieb I I Fietstocht De Pit Jl 24 BEVELANDEN en THOLEN RAADSONDERZOEK BORSELE Onderzoekscommissie spreekt van 'onvoldoende vertrouwen tussen college en gemeenteraad'. Executieverkoop T door Luc Oggel GOES - Het Admiraal De Ruyterzie- kenhuis wil en kan verder met het gebruik van wegwerpproducten. Uit een proef op de locatie in Goes is gebleken dat de po's, urinalen, maatkannen en spuugbakjes die na gebruik tot pulp worden vermalen en door het riool worden gespoeld, geen nadelige invloed hebben op installaties en de waterzuivering. De proefis al begin dit jaar gehou den, maar het waterschap had een behoorlijke periode nodig om de effecten op de waterzuivering te onderzoeken. Daarbij zijn geen bijzonderheden aan het licht geko men, zegt een woordvoerster. Dat biedt niet alleen veel perspectief voor het ADRZ, maar ook voor an dere ziekenhuizen in Nederland, Het werken met wegwerpproduc ten heeft namelijk veel voordelen. Zo wordt de kans op allerlei infec ties aanzienlijk verkleind en wordt flink wat tijd bespaard in vergelijking met het schoonma ken van de huidige, metalen mate rialen. De wegwerpproducten zijn ook goedkoper in aanschaf en bovendien wordt 60 procent op water bespaard en liefst 95 pro cent op elektriciteit. Ook behoort het gebruik van chemicaliën om materialen schoon te 'maken tot het verleden. De wegwerpmateria- len worden door een centrifuge vermalen tot een substantie die wordt afgevoerd via de riolering. Opmerkelijk genoeg was een woordvoerster van het ADRZ dinsdag nog niet op de hoogte van de uitkomsten van het feit dat het waterschap de resultaten al heeft. „We hebben vorige week nog geïnformeerd, maar toen wa ren ze er nog mee bezig." Wel zei ze dat het ziekenhuis graag wil doorgaan met het gebruiken van wegwerpmaterialen. Het water schap moet volgens de ADRZ-woordvoerster nog vergun ningen verlenen om de pulp door het riool te spoelen. Volgens de waterschapswoord voerster is het echter zo dat de ge meente dat tegenwoordig doet door middel van een omgevings vergunning. GOES - Stichting Buurtwerk De Pit in Goes houdt zaterdag, bij goed weer, een fietstocht. De rou te is ongeveer 35 kilometer lang. Vertrek is tussen 13.00 en 14.00 uur vanaf Appelstraat 2a. Inschrijf geld is 3,50 euro per persoon, in clusief consumptie. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Forse missers bij krediet gemeentehuis door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Zowel het college en de gemeenteraad als betrok ken ambtenaren hebben behoorlij ke steken laten vallen bij de forse budgetoverschrijding voor de re novatie van het gemeentehuis in Heinkenszand. Dat is een van de belangrijkste conclusies van het rapport van de onderzoekscommissie. Dit or gaan, bestaande uit raadsleden met ondersteuning van een onder zoeksbureau, wilde inzicht krij gen in achtergronden en oorza ken van de budgetoverschrijding van ruim 1,2 miljoen euro. Het rap port is gisteren overhandigd door voorzitter Levien de Putter van de onderzoekscommissie aan bur gemeester Jaap Gelok. Niemand wordt gespaard in het onderzoek. De gemeenteraad is door het college onvoldoende be trokken en geïnformeerd in de voorbereiding op de renovatie, de gemeenteraad is niet kritisch ge noeg geweest en betrokken amb tenaren kregen te veel ruimte om zonder bestuurlijke goedkeuring besluiten te nemen. „De commissie gelooft dat de in formele bestuurscultuur en werk wijze de gemeente Borsele veel goeds heeft gebracht: doorpak ken, durven ondernemen en sa menwerken in vertrouwen. Zij stelt evenwel dat deze mentaliteit en cultuur alleen waardevol is als zij ook begrensd is." De onderzoekscommissie ziet in het herstellen van die balans een belangrijke opgave voor de ge meenteraad, het college en de ambtelijk betrokkenen. De lange voorgeschiedenis van de renovatie van het gemeentehuis is sterk van invloed geweest op de wijze waarop de voorbereiding, de besluitvorming en de finan ciële onderbouwing zijn verlo pen. Door bezuinigingen besloot Borse le in 2010 niet door te gaan met de plannen voor het gemeente huis. De planvorming lag tijdelijk stil. Door de aanhoudende huis vestingsproblemen en de vondst van asbest op het dak werd de planvorming rondom de renova tie in 2011 weer opgepakt. Er is volgens de onderzoekscom missie echter door de bezuinigin gen onvoldoende stil gestaan bij de vraag: wat is noodzakelijk en tegen welke kosten. „Deze valse start is bepalend ge- De gemeenteraad van Borsele bespreekt het rapport tijdens de raadsvergadering op donderdag 27 juni. GOES - Voor alfahulpen en gewone huishoudelijke hulpen worden van uit de gemeente Goes dezelfde uur tarieven doorgegeven aan het Cen traal Administratie Kantoor (CAK). Dat heeft de Goese SP-fractie ont dekt. De partij noemt dat vreemd, om dat de vergoeding voor alfahulpen ruim vijf euro per uur lager is dan voor huishoudelijke hulpen. In de afgelopen jaren heeft zich een ver schuiving voorgedaan van huis houdelijke hulpen in vaste dienst naar alfahulpen. Voor de gemeen te levert dit een kostenbesparing op, onder meer doordat bij alfa bleken voor het verdere verloop." Het heeft volgens de commissie ontbroken aan een Programma van Eisen, aan een betrouwbare kostenraming en aan een goed in gerichte projectorganisatie. Het college had de raad eind 2011 nooit de keiharde toezegging moe ten doen dat de klus geklaard ging worden voor een taakstel lend bedrag van 2,8 miljoen euro. De bestekfase was immers nog niet afgerond. Het was dus hele maal niet duidelijk of het gevo teerde bedrag voldoende was om alle voorgenomen werkzaamhe den te realiseren. Dat het college de gemeenteraad niet heeft betrokken bij het opstel len van wensen en uitgangspun ten, vindt de commissie onbegrij pelijk. En het is de raad volgens de com missie te verwijten dat genoegen wordt genomen met de toezeg ging dat voor het te voteren be drag alles kan worden gereali seerd, zonder hierbij om de nood zakelijke onderbouwing te vra gen. In plaats van de raad eind 2012 te confronteren met het aanvullen de krediet van 1,2 miljoen euro had het college de raad al in de zo mer van dat jaar moeten informe ren. De raad had de keuze moeten krijgen om werkzaamheden te schrappen om binnen het vastge stelde budget van 2,8 miljoen te blijven of niet. „De argumentatie om de raad in 2012 niet te betrek ken in het keuzeproces is discuta bel." Dit leert de commissie dat er blijk baar op dit punt en in dit dossier onvoldoende vertrouwen heeft be staan tussen college en raad. I Tegelzetter André Murre bezig met ANALYSE door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Marga van de Plasse van de onderzoekscommis sie zei dinsdag klip en klaar dat het niet de bedoeling is een schul dige aan te wijzen in het dossier renovatie gemeentehuis. Wie het rapport van de commis sie echter leest, kan maar één con clusie trekken. Alle betrokkenen krijgen de schuld van de forse budgetoverschrijding van 1,2 mil- hulpen geen sociale en pensioen premies worden afgedragen. De SP-fractie heeft echter bij di verse mensen gezien dat het be drag dat voor berekening van de eigen bijdrage aan het CAK wordt doorgegeven voor een alfahulp ge lijk is aan dat voor een gewone huishoudelijke hulp. Dat kan vol gens de partij twee dingen beteke nen. Ofwel er is te veel betaald voor de alfahulpen en dan haalt de gemeente haar kostenbespa ring niet, of de gemeente geeft een verkeerd bedrag door en dan zou het kunnen dat mensen voor een te hoge eigen bijdrage wor den aangeslagen. door Nadia Berkelder KRABBENDIJKE - Ook Krabbendijke verliest de bibliotheek. Het dorp krijgt een zelfbedieningsbiblio theek in Ter Weel. Het dagelijks gemeentebestuur van Reimerswaal heeft daar giste ren mee ingestemd. De gemeente raad besloot vorig jaar nog dat de vestigingen in Yerseke en Krabbe- nijke open zouden blijven: andere kernen krijgen een zelfbedie ningsbibliotheek. De bibliotheek zit in het pand van de Rabobank en mag daar voorlopig blijven. In Ter Weel is vanaf volgend jaar wel ruimte be schikbaar, maar die is niet groot genoeg voor een volwaardige ves tiging. De bibliotheek in Kruiningen blijft op de huidige lokatie, maar wordt ook omgebouwd tot zelfbe dieningsbieb. Dat gebeurt vanaf 1 juli. De bibliotheek is daarom van af die periode gesloten. In Hansweert komt een afhaal- punt voor de bibliotheek in zorg centrum Maria-oord en mogelijk nog eentje in dorpshuis Kaj Munk. De gemeente stuurt een brief naar Bibliotheek Ooster- schelde om ze aan de afspraken over Hansweert te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48