Sporten is ook goed voor de geest Illegaal bordeel in Middelburg moet dicht Plannen voor extra natuur en een heus landgoed in Yerseke 66 Vanwege de lage toon van de motor trekt de Ciao Bella bruinvissen aan als een magneet 26 SCHOUWEN-DUIVELAND BOOTNAAM Schouwen-Duiveland kent veel panden en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. Kleine Heks werd Grote door Marijke Vael SCHARENDIJKE - Gezien vanaf het water vindt ze het landschap vaak mooier dan vanaf de weg. Natuur beleving is belangrijk voor Rian Heeris-Eggers. „Omdat Neder land klein is en dichtbevolkt vind ik het heel fijn om te kunnen ge nieten van de mooie gebieden die er nog zijn", straalt de geboren Zaandijkse. Een van die gebieden is Schou wen-Duiveland, weet Rian sinds ze daar in 1977 voor het eerst kwam met echtgenoot Albert Hee- ris en hun vier dochters. „We huurden hier een vakantiehuis omdat het strand heel leuk is met de kleintjes." De sfeer en het land schap van het eiland werden zo dierbaar, dat het gezin regelmatig terugkeerde. Vijfjaar geleden kwa men de 61-jarige fysiotherapeute en haar echtgenoot permanent in Burgh-Haamstede wonen. Een stap die werd gekoppeld aan de vestiging van Schouwen Fysiothe rapie, een eenvrouws-praktijk 'op passende maat' waarmee Rian haar beroep blijft uitoefenen. En aan de aanschaf van een grotere boot. Een hemelsblauw motor jacht van het type Van Wijk 830 dat in de haven van Scharendijke ligt te stralen in de zon. Behalve door de kleur valt het vaartuig op door haar naam Ciao Bella, wat 'Dag Schoonheid' betekent. „We maakten op het gebied van bootnamen een hele ontwikke ling door", lacht Rian. „Onze eer ste boot heette Heks. Daarna kwam de La Sorcière, wat Schone Heks betekent. En nu hebben we een 'schoonheid'." Een logische reeks die desalniettemin op toe val berust, want de namen ston- Rian Heeris-Eggers den reeds op de schepen. „Wij veranderen nooit een bootnaam omdat dat 'not done' is." Zeilen leerde Rian van haar vader op een meer nabij Wormer. „Ik vond het direct leuk. Sturen op een torentje in de verte, de wind richting in de gaten te houden, de natuur te ervaren." Op haar veer tiende kreeg Rian een Flying Ju niorboot. Haar liefde voor de na tuur en andere buitensporten groeide met de jaren. „Tijdens mijn studie fysiotherapie in Am sterdam heb ik veel gesport en sportles gegeven. Dat hoorde bij de opleiding." Na hun huwelijk kochten Rian en Albert Heeris hun eerste Van Wijk motorsloep. De Heks was een klein schip, waarmee ze in de omgeving van hun toenmalige woonplaats Gouda voeren. „Onze kinderen hadden een Optimist zeilbootje en later een Laser." Zelf zeilde en roeide het stel met sche pen van de Goudse Roei- en zeil vereniging waarvan ze lid waren. De Heks werd ingeruild voor de Schone Heks, een tussenmaatje. „Toen we naar Burgh-Haamstede verhuisden, kochten we de grote Ciao Bella omdat de Zeeuwse wa teren ook wat groter zijn." Met dit schip vaart het stel regelmatig over Grevelingen en Noordzee. Met in hun kielzog bruinvissen die de Ciao Bella aantrekt als een magneet. „Vanwege de trilling en lage toon van de motor." SCHARENDIJKE - Natuurbeleving, buitensport en gezondheid. Het zijn de passies van Rian Hee ris-Eggers uit Burgh-Haamstede. Zij geeft daar vorm aan door vaartochten met motorjacht Ciao Bella, het beoefenen van buiten sporten en haar werk als fysiothe rapeute. „Veel bewegen is heel be langrijk voor kinderen en volwas senen. Het zou onderdeel moeten zijn van de opvoeding. Behalve dat kinderen zich lichamelijk be ter ontwikkelen, hebben goed ge coachte sportactiviteiten ook meerwaarde voor hun geestelijke ontwikkeling. Ze leren relativeren en omgaan met verlies." Rian heeft aan de J.J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede een eigen prak tijk, Schouwen Fysiotherapie. Vanuit haar beroep is ze ook ac tief als instructeur Nordic wal king en marathonbegeleider. „Bij marathons werk ik samen met mensen van de EHBO en het Ro de Kruis en geef leiding aan een team van vier a acht masseurs. We komen in actie als lopers wor den getroffen door een zweepslag of blessure. Door massage herstel len spieren sneller." Tijdens de Trial, die begin dit jaar bij lage buitentemperaturen werd gehou den in Boswachterij Westerschou- wen, hadden Rian en haar colle ga's het druk. „Kou vergroot de kans op kramp en spierpijn." Bij de Halve van Renesse hoefden de fysiotherapeuten wat minder vaak in actie te komen. „Over het algemeen zijn lopers goed voorbe reid. Soms trainen ze te veel waar door de kans op overbelasting toe neemt", weet de fysiotherapeute. Rian Heeris-Egger op de Ciao Bella, foto Dirk Jan Gjeltema MIDDELBURG - Een illegaal bordeel aan de Sint Janstraat in Middelburg moet van de gemeente sluiten. De politie constateerde maandaga vond, tijdens een bezoek aan het pand, dat een Nederlandse dame daar haar diensten aanbood. Een agent legde via internet en tele foon contact regelde een afspraak. Volgens beleidsambtenaar Johan Groenenberg van de gemeente zijn er al sinds 2011 signalen dat er vanuit het bewuste pand, waar tot 2010 Coffeeshop Sixty Two was gevestigd, prostituees actief zijn. Onder andere twee Poolse dames en een Nederlandse. De ge meente had, aldus Groenenberg, geregeld contact met de eigenaar van het pand en deze man uit Burgh-Haamstede gewaarschuwd dat bordelen niet zijn toegestaan in de bebouwde kom van de stad. Alleen in het buitengebied mo gen er maximaal twee zijn. Uit de laatste contacten maakte Groenen berg op dat de eigenaar het pand wilde verkopen aan een exploi tant. De gemeente heeft nu zowel de eigenaar, als de exploitant en de bewuste dame gewaarschuwd dat het niet is toegestaan om in de bebouwde kom een bordeel te exploiteren. Het zou overlast zou veroorzaken voor omwonenden. door Nadia Berkelder YERSEKE - De koeienstal staat leeg, maar ruikt nog naar vee. De vogels tsirpen in de dichte struiken rond om de boerderij. Het is niet zo moeilijk om je voor te steHen hoe het hier straks is als landgoed Yer seke Moer klaar is. De initiatiefnemer heeft de oude boerderij gekocht met een ambiti eus plan in zijn hoofd: een nieuw landhuis bouwen, twee kavels ver kopen aan mensen die er een ei gen landhuis op willen bouwen en de oude boerderij opknappen. Het grootste deel van de grond die bij de voormalige boerderij hoort, is verkocht aan het Zeeuws Landschap, die het toevoegt aan de Yerseke Moer, het natuurge bied waar de boerderij in ligt. De gemeente Reimerswaal is ge lukkig met de ontwikkeling: het natuurgebied wordt uitgebreid en de veehouderij maakt plaats voor een parkje met woningen. De ruimte om de huizen heen wordt ingericht door landschapsarchitec ten Buro Ruimte en Groen en is voor een deel toegankelijk voor het publiek. Landgoederen mo gen van de provincie gebouwd worden op plaatsen waar dat ei genlijk niet mag, eerdere plannen voor woningbouw aan de Post weg zijn ook afgewezen. Als te genprestatie verwacht men de aanleg van groen. Het plan Yerse ke Moer heeft inmiddels de NSW-status, dat betekent dat het is gerangschikt onder de Natuur- schoonwet. Die status heeft aller lei belastingvoordelen, maar ook verplichtingen: de openstelling, het maken van een beplantings plan en de verplichting om het landgoed minstens een kwart eeuw in stand te houden. Het Zeeuws Landschap is blij met de aankoop van de grond, zegt rent meester Gert-Jan Buth. Het ge bied wordt na de zomer ingericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44