Verseput waarschuwt voor legaliseren Plantage 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Jacek Stanislaw Zalewski verruilde Polen voor Bruinisse. Kunst verzacht zijn heimwee naar het landschap. Gemeente houdt voet bij stuk in zaak Heerenkeet Expositie LEVENSVERHAAL Executieverkoop leder vrij ogenblik bracht ik in mijn jonge jaren door in het Tatra-gebergte. GALERIE 'T GROENE PADJE Kunst kan ZIERIKZEE - Wat er aan de Boo- gerdweg in Kerkwerve gebeurt, is kleinschalig en past binnen de re gels. Daarom kan van planschade geen sprake zijn. Dat zei een gemeentewoordvoer der maandag tegen de bestuurs rechter in Middelburg. Omwonen den van vishandel en -verwer kingsbedrijf Heerenkeet gingen in beroep tegen de afwijzing van hun verzoek tot vergoeding van planschade. Volgens de omwonen den is detailhandel niet volgens de regels omdat de grond een agrarische bestemming heeft. Daar mag ontheffing van worden verleend voor kleinschalige ver koop. Omwonenden zetten vraag tekens bij die kleinschaligheid en vrezen stank en herrie. De rechter doet over zes tot twaalf weken uitspraak. BIJ NADER De leden van streekdrachtvereni- ging De Arke vonden de foto van Willem-Alexander en Maxima gisteren op deze pagina heel mooi. Ze wijzen er echter op dat zij het zijn die op de foto staan en niet, zoals het onderschrift ten onrechte vermeldt, hun colle ga-vereniging Ons Boerengoed. SCHARENDIJKE - Jossy de Roode ex poseert van 15 tot en met 23 juni paverpol beelden bij restaurant Molen De Lelie in Scharendijke. Zij deed in 2011 mee aan de Paver pol wereldexpo op het eiland Cor fu. Te zien: woendag tot en met maandag vanaf 09.00 uur Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Kunst uit Polen' prijkt er boven het verhoogde ge deelte in de antiek- en kringloop winkel in de Korte Sint Janstraat in Zierikzee. Hier is sinds enkele dagen galerie 't Groene Padje ge vestigd. Aan de wanden prijken schilderijen, iconen, houtsnij werk en papierknipkunst. Het initiatief daartoe komt van Ja cek S. Zalewski (63). Hij komt oor spronkelijk uit Polen en woont of ficieel sinds 2006 in Bruinisse, of ficieus al wat langer. Hij heeft een eigen bouw- en renovatiebedrijf. Talrijke vragen borrelen op. Za lewski beantwoordt ze welwil lend. Zorgvuldig formulerend en af en toe een beroep doende op Jacek Stanislaw Zalewski Een van de iconen van Sebastian Kroliszewski. het Engels vat hij in het kort zijn levensverhaal samen. Het Tatrage- bergte met de stad Zakopane neemt daarin een belangrijke plek in. „Ieder vrij ogenblik bracht ik daar door in mijn jonge jarenIk heb er veel interessante en getalenteerde mensen leren kennen." Zalewski houdt van kunst om naar te kijken en te luis teren. „Het is voedsel voor je ziel, het doet een beroep op je voorstel lingsvermogen en biedt nieuwe inzichten. Zelf heb ik geen kunst zinnig talentIn Polen was ik boekdrukker, maar op een be paald moment was er geen werk meer." Na enig aandringen wil hij wel antwoord geven op de vraag of hij destijds hoopvol gestemd was over de opkomst van vakbond So lidariteit en het latere president schap van Lech Walesa. „Wat ik nu zeg, is mijn persoonlijke opi nie hoor", benadrukt Zalewski: „Ten tijde van het communisme had iedereen werk, maar onder in vloed van Walesa kwam de werk- Zygmunt Klosowski schildert vaak in het Tatra-gebergte. heimwee loosheid. Ze zeggen dat die nu 14 procent is, maar dan tellen ze alle Polen die voor werk naar het bui tenland zijn getrokken niet mee." Zelf zocht hij sinds de jaren 90 zijn heil in Nederland. „Ik kluste zomers op schepen en trok daar de hele kust voor af, van Friesland tot Zeeland." Na de vraag waarom hij zich in Bruinisse vestigde, denkt hij be hoorlijk lang na. „Het was een im puls. Ik was toen 53 jaar, geen vast werk, geen auto, maar wel de ge dachte dat er ergens een plek voor mij moest zijn. Ik ben op de bus gestapt en zomaar op weg gedaan. Toen ik in Bruinisse aankwam, trof ik vriendelijke mensen." Een jaar nadat Zalewski zich in het vis sersdorp had gesetteld, voegde ook zijn vriendin uit Polen zich bij hem. Zij hebben het goed in Bru. „Het is een interessante plek. Wij hebben hier nooit één nega tieve ervaring gehad", zegt hij uit de grond van zijn hart. Wat ech ter bleef is de heimwee vooral naar de bergen en naar zijn kunst zinnige vrienden. Dat is reden voor Zalewski kunst uit zijn ge boorteland hier onder de aan dacht te brengen. In galerie 't Groene Padje. Die naam vergt toe lichting. „Ik ben een wandelaar en trek graag het groene pad op in afwachting van wat ik daarop allemaal zal tegen komen." Kenmerkend werk van Jolanta Pod- lesny uit Zakopane. Galerie 't Groene Padje is ontstaan uit de innerlijke behoefte om aan het Nederlandse publiek werk van professionele uit het zuiden van Polen kunstenaars te tonen. De galerie maakt gebruikt van een ruimte in de antiek- en kringloop winkel van Chris Bolle aan de Kor te Sint Janstraat 3-5-7 in Zierikzee Zygmunt Klosowski exposeert door Joeri Wisse BRUINISSE - De gemeenteraad haalt zich 'gigantisch veel problemen' op de nek als ze besluit de permanen te bewoning van vakantiehuizen aan de Plantage in Bruinisse te lega liseren. Die waarschuwing gaf wet houder Ad Verseput maandaga vond tijdens de behandeling van het bestemmingsplan Bruinisse. De eigenaren van de huisjes gre pen het plan aan om in één keer de bestemming van de Plantage te veranderen van 'recreatie' in 'wonen'. Bewoonster M. Feijtel, te vens bestuurslid van Stichting Weekendwoningen Bruinisse, gaf aan dat bijna alle 49 eigenaren voorstander zijn van legalisatie van de huidige situatie, waarbij zo'n dertig huizen permanent worden bewoond. Slechts tien doen dit legaal, omdat ze tussen 2002 en 2005 een gedoogbeschik- king van de gemeente kregen. Volgens Feijtel is de Plantage ei genlijk helemaal geen vakantie parkje. „De woningen zijn kort na de oorlog gebouwd als noodwo ning." De betrekkelijk kleine rij tjeshuizen zijn in haar ogen on aantrekkelijk voor toeristen. De Plantage ligt midden tussen gewo ne woonstraten en bovendien ont breekt een receptie of enig andere recreatieve voorziening, zei ze. In de praktijk worden volgens Feijtel dan ook geen huizen verhuurd aan vakantiegangers. Met het veranderen van de be stemming, zoals Feijtel de raad vroeg, kunnen alle bewoners zich ook inschrijven. Nu hebben zo'n twintig bewoners zich nog nood gedwongen op een ander adres bij familie of vrienden ingeschre ven. „Vooral de oudere bewoners maken zich zorgen, omdat ze iets doen wat eigenlijk niet mag." Een aantal raadsfracties toonde sympathie voor het voorstel. WD' er Dick Meulblok vroeg Verseput dan ook op om de situatie te lega liseren. „Waar een wil is, is een weg", zei hij. Daar had de wethou der, die zich verrast toonde over aandacht voor de Plantage, geen trek in. „Het college heeft geen wil", antwoordde hij Meulblok. „Er zijn andere parken op Schou- wen-Duiveland die in dezelfde ca tegorie zouden kunnen vallen." Nadat de optie voor een amende ment op tafel kwam, haalde Verse put -na een schorsing van de ver gadering- alle argumenten uit de kast om dit te ontraden. Niet al leen vreesde hij precedentwer king en voldoen de huisjes niet aan het bouwbesluit, ook zal lega lisering ten koste gaan van de nieuwbouwcapaciteit voor Brui nisse (zestig huizen in tien jaar, voorspelde de wethouder). Verder zou volgens Verseput de autoslo perij met de vergunning in de pro blemen komen en zal ook de pro vincie Zeeland zich verzetten. Na het betoog van Verseput haal de Meulblok bakzeil. „Wij maken pas op de plaats, omdat het legali seren nogal wat negatieve kanten heeft. In deze pot gaat de WD even niet roeren." Bea Flach van het CDA beraadt zich echter nog op een motie of amendement. „Vooral het argu ment dat het ten koste zou gaan van nieuwbouwplannen in Brui nisse schoot bij mij verkeerd." Ook Leefbaar Schouwen-Duive- land beloofde 'aandacht te hou den' voor het probleem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42