Adwin Hoondert test nieuwe truck Lars Boom wil nu een stap hoger SPORT 35 Démare snelste in massasprint In de rats I De Dakar Rally was voor Adwin I Hoondert en zijn teamgenoten j een avontuur van korte duur. Al j na drie etappes moesten ze de ra WOENSDAG 12 JUNI 2013 'Oranje in de Rats', luidde de legendarische kop van De Te legraaf na de ongelukkige start van Oranje op het EK. Je zou het haast vergeten, maar misschien was dit wel de beste wedstrijd van Oran je op het toernooi. En uitgere kend die eindigde in een de ceptie. Of zou je achteraf kun nen stellen, het was het be gin van de victorie? door Koen de Vries t GOES - Adwin Hoondert heeft veel geleerd van zijn debuut als vracht wagencoureur, afgelopen winter in de Dakar Rally. Zijn belangrijkste les: begin er alleen aan als het ma teriaal in topconditie is. Om die re den staat de bouwondernemer uit Hoedekenskerke op 5 juli met een zo goed als nieuwe DAF-truck aan de start van de Silkway Rally, een race van een week van Moskou naar de Kaspische Zee. ce door Zuid-Amerika verlaten omdat de assen van de truck het begaven. De directeur van Hoon dert Staalbouw uit Kapelle zat even in zak en as en nam toen een drastisch besluit: hij zou bij de volgende editie veel beter be slagen ten eis terugkomen. Hij houdt woord: „Ik kon wach ten tot de volgende Dakar Rally, of kijken of ik tussendoor m'n nieuwe materiaal en onszelf kon testen. De Silkway Rally is een goede gelegenheid", legt Hoon dert uit. Zijn gehuurde DAF-truck van zes jaar oud ver ving hij door een bijna nieuwe DAF-truck die hij overnam van Frits van Eerd, de eigenaar van het Jumbo-supermarktconcern. De niet onbemiddelde Van Eerd rijdt elke Dakar Rally in een nieu we truck en verkoopt z'n vorige. „Hij moet je die truck ook een beetje gunnen", weet Hoondert. „Wij hebben een band, mede om dat zijn moeder een Bevelandse is. Ze komt uit Oudelande." „Het is een verschil van dag en nacht of je in deze truck rijdt of in die vorige", heeft Hoondert na twee dagen testen gemerkt. „De ze heeft amper negenduizend ki lometer gereden en is technisch veel beter ontwikkeld. De motor ligt meer naar achteren, de vering is perfect, het zwaartepunt ligt la ger, waardoor je bijvoorbeeld veel harder door de bochten kan En hij is veel beter geprepareerd." Hoondert komt in Rusland weer uit voor het Brabantse Venco Ral lyteam en neemt net als in de Da kar Rally Jaco op 't Hof uit Elle- woutsdijk mee als monteur. Peter van Stee uit Lewedorp maakt z'n debuut als navigator. De start van de rally is op 5 juli op het Rode Plein in Moskou. Op 13 juli, na drieduizend kilometer racen, is de finish in Astrakhan, een grote stad aan de Kaspische Zee. Het parkoers gaat vooral door woes tijnen en steppegebieden. „Dit is een perfecte test",vindt Adwin Hoondert. „Er zit alles in wat de Dakar Rally ook heeft." van 'de giraffe' aanvoerder en spil van het elftal. Hij zat gebeiteld. Hoe die eerste wedstrijd tegen Sovjet-Unie nu precies verloren ging, weet Bosman nog steeds niet. „Het was een van onze bete re wedstrijden." Een halfuur voor tijd, bij 0-0, bracht Michels Van Basten in. Die liet wel zien wat hij allemaal kon met een bal, maar creëerde eigenlijk geen kans voor Oranje. Sterker, na de 0-1 kopte hij nog bijna in eigen doel. De spelers hielden toch een rede lijk gevoel over aan de wedstrijd. Maar Michels brak dat gevoel lang zaam af. Tegen Bosman zei hij dat hij meer oorlog had moeten ma ken in de zestien. Toch had werke lijk niemand voorzien wat er op de flap-over van Michels zou staan, de ochtend van wedstrijd twee tegen Engeland. Bosman zag het meteen. In de spits stond 'MvB' in plaats van 'JB'. De voor naamste reden: Michels wilde de Engelsen over de grond bestrij den. Daar kon hij 'Bassie' beter ge- li John Bosman had in de openings wedstrijd van Oranje tegen de Sov jet-Unie nog een basisplaats. Hij werd alleen de dupe van de uit slag: 0-1. foto ANP bruiken dan 'Bossie'. Plus: met al les wat was voorgevallen, had de coach Van Basten wel op scherp gezet. Als de selectie op het ge makje ging wandelen, ging Van Basten extra trainen. „We voel den dat-ie eraan kwam", zegt Bos man. „En hij had niet veel tijd no dig om in vorm te raken." De rest van het verhaal is bekend. Van Basten redde Oranje van een vroe ge uitschakeling, door drie keer te scoren tegen Engeland (3-1). Mi chels liet hem staan en Van Bas ten betaalde dat vertrouwen dub bel terug, een moeizame onderlin ge verhouding of niet. Bosman, de bescheiden jongeman uit Bovenkerk, schopte destijds al geen stennis en is een kwart eeuw later de realiteit zelve. „Als Van Basten fit was geweest, had hij vanaf het begin gespeeld. Hij was allrounder dan ik. Ik had ech ter wel op wat meer krediet gere kend. Maar ik zei tegen Van 't Schip, want die zat in hetzelfde schuitje: 'John, we kunnen wel gaan chagrijnen, maar laten we er wat van maken'." Wim Kieft ondertussen, ook geen fan van Michels, zat te mokken. Hij was dat seizoen topscorer in de eredivisie. En nu kwam hij er niet aan te pas. Kieft vroeg NOS-verslaggever Kees Jansma een fles whisky te kopen, om zijn reserverol een beetje mee te kun nen verwerken. Bosman: „Kieft zag het niet meer zo zitten. Maar toen hij inviel tegen Ierland, eer der dan ik, en scoorde was hij echt wel blij hoor." En sowieso, aan het spitsentafeltje bleef het gezellig tijdens het klaverjassen. „We hadden ongeveer dezelfde leeftijd, dezelfde interesses. We konden moeilijk zeggen dat we beter waren dan Marco... Hij had alleen wél de mazzel dat we de eerste wedstrijd verloren." GOES - Natuurlijk is de Ster ZLM Toer 'maar' een voorbereidings wedstrijd op het komende NK en de Ronde van Frankrijk. Maar dat betekent niet dat Lars Boom niet wil winnen in eigen land. „Ik werk nu toe naar mijn topvorm voor de Tour. Wat dat betreft komt de Ster ZLM Toer precies op het goede moment", zegt de hard rijder uit Vlijmen. Een jaar geleden hoefde Boom al leen eindwinnaar Mark Caven dish voor zich te dulden. „Het zou mooi zijn om dit jaar een stap je hoger te eindigen." Vorig jaar bestond de Ster ZLM Toer uit vier ritten in lijn. Dit jaar gaat daar een proloogtijdrit over acht kilo meter aan vooraf, die vandaag van af 18.00 uur in Goes wordt verre den. Dat is in het voordeel van tijdrijder Boom. „Het zou mooi zijn om in die proloog al een aan tal seconden op de sprinters te pakken." De Blanco-kopman heeft bij het openingstijdritje over acht kilome ter in elk geval geen tegenstand van Lieuwe Westra. De Fries van Vacansoleil- DCM ontbreekt om dat hij nog te veel last heeft van een barst in zijn ribben na een val in het Critérium du Dauphiné. Bij Blanco is Boom de aangewe zen man voor het klassement in de Ster ZLM Toer. Voor de spurts gokt de ploeg op Theo Bos. Die zal dan wel af moeten rekenen met het toptrio Mark Cavendish, André Greipel en Marcel Kittel, dat vandaag in Goes ook aan de start komt. De eerste confrontatie tussen de sprintelite is donderdag te ver wachten in de West-Brabantse etappe met start en finish in Bre da. Lars Boom BUOCHS - Arnaud Démare heeft dinsdag de vierde etappe van de Ronde van Zwitserland op zijn naam gebracht. De 21-jarige Frans man uit de FDK-equipe was na een rit over 161 kilometer van In- nertkirchen naar Buochs de snel ste in de massasprint. Hij bleef de Australiër Matthew Goss voor. Beiden hadden het koersboek goed gelezen en onthouden dat er op weg naar de meet nog een scherpe bocht naar links moest worden gemaakt. Ze vlogen er in volle vaart door en hadden met een een gaatje met de anderen. In het klassement veranderde wei nig. De Zwitser Mathias Frank be hield de leiderstrui. Bauke Molle- ma bleef zesde op 1.08.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35