Leroy Fer jaagt op record en goud De stiHe aft0cht Dit keer ziet Minderhoud zijn blauwe wel binnenkomen De solist Marco van Basten speelde in '88 teamspeler John Bosman uit de ploeg. 34 SPORT EK '88 Van Basten was allrounder dan ik. Maar ik had wel op wat meer krediet gerekend. 12 JUNI 1988 door Barry van der Hooft TEL AVIV - Hij is de oudste speler in de selectie en wordt door zijn me despelers aangemerkt als de grote gangmaker van Jong Oranje. Voor Leroy Fer (23) is het jeugd-EK in Is raël tot nu toe een apart toernooi, want hij is topscorer terwijl hij pas 25 minuten speelde. Vandaag hoopt hij tegen Spanje eindelijk in de basis te mogen starten, maar als dat niet het geval is zal het weinig aan zijn gemoedstoestand verande ren. Leroy Fer over de reser vebank, zijn toekomst en een re cord. WISSELSPELER Onder Cor Pot was Leroy Fer al tijd een zekerheidje bij Jong Oran je Door de entree van meerdere A-internationals is hij zijn basis plaats echter kwijtgeraakt. Tegen Duitsland en Rusland viel hij in en beide keren was hij in de slot seconden trefzeker. „Natuurlijk baal ik als ik op de bank zit. Maar aan de andere kant: als je naar de speelminuten kijkt hoor ik bij de meest productieve spelers van het toernooi." Hij zegt het en schiet nog maar eens in de lach. De zon weer kaatst op het witte gebit. „Leuk hoor, maar ik wil gewoon iedere keer negentig minuten voetbal len. Als ik moet invallen, probeer ik alles te geven. En als ik op de bank zit, zal ik geen negatieve energie proberen uit te stralen richting de groep. Wat heb ik daar aan? Ik probeer juist ieder een op sleeptouw te nemen, ook op de momenten dat we ontspan nen." I Leroy Fer TOEKOMST In januari leek zijn overgang naar Everton in kannen en kruiken. Een paar onverwachte hobbels la ter werd de transfer alsnog afge blazen. Fer kende vervolgens bij het kwakkelende FC Twente niet zijn sterkste periode, nadat hij voor de winterstop al maanden af wezig was geweest door een ope ratie aan zijn knie. „Dat was geen makkelijke periode. Gelukkig heb ik veel familie en vrienden die me steunen. In het voetbal zijn dat Georginio Wijnaldum en Pa trick van Aanholt, mijn neef. Zij zijn er altijd voor mij." Hij zegt zich straks, na zijn vakan tie, weer op zijn club te richten. „Dat is nog steeds FC Twente. Al weet je in het voetbal nooit hoe het loopt. Ik was in januari dicht bij een transfer naar Everton. Ik was er eigenlijk al, maar nu is het een gesloten boek. Ik zit nu weer in een andere situatie. Na de va kantie meld ik me bij FC Twente en beginnen we aan een nieuw hoofdstuk." RECORD Nog maximaal drie wedstrijden en zijn tijd bij Jong Oranje zit er op. „Het is echt een leerzame pe riode geweest", zegt Fer. „Eén keer hebben we het EK niet ge haald, nu zijn we er gelukkig wel bij. Ik ben ook blij dat ik al in het Nederlands elftal heb mogen spe len. Dat wordt vanaf deze zomer weer één van mijn volgende doe len. Eerst wil ik mijn tijd bij Jong Oranje op een mooie manier af sluiten. Voor veel jongens zijn het echt de laatste weken bij Jong Oranje. Die tijd willen we volgen de week in Jeruzalem afsluiten, met de beker en een gouden me daille." Eerst wacht vandaag het duel met Spanje, dat voor Leroy Fer jeugdin- terland nummer dertig kan wor den. Hij zou daarmee Daniël de Ridder evenaren. Arnold Brug- gink is met 31 interlands nog al tijd recordhouder bij Jong Oranje. Fer kan dat record dit EK dus nog overnemen van de oud-Twen- te-speler. „Ik ben er niet mee be zig geweest, met dat record. Sta ik nu op 29?" De witte tanden ko men weer tevoorschijn. „Dan gaan we er alles aan doen om ook dat record te pakken." door Rik Spekenbrink MIDDELBURG - Het is dinsdaga vond 31 mei 1988 als bondscoach Rinus Michels zijn assistenten Nol de Ruiter en Bert van Lingen en de spelers Ruud Gullit en Ro nald Koeman bij zich roept. Sa men nemen ze, zo kort voor het EK, de selectie onder de loep. Eén ding is duidelijk: Marco van Bas ten hoeft even helemaal nergens op te rekenen. Vlak daarvoor had hij in een oefenwedstrijd van AC Milan een gebroken oogkas opge lopen. Koppen zou schadelijk zijn. Hij was bovendien nog her stellende van een enkeloperatie, nadat hij driekwart jaar met ge scheurde banden had doorge speeld. Maar de belangrijkste re den: Michels had het niet zo op Van Basten. Die was te wispel turig, eigenzinnig en vooral egoïs tisch. Een paar dagen eerder zei Michels het al: Van Basten verde digt niet mee. Op zijn beurt zei die dat hij geen contact kreeg met de bondscoach. Nee, Johnny Bosman, de brave teamspeler, dat was de eerste spits. De 'giraffe', met zijn uit- schuifbare nek, had er bij Ajax dat seizoen 25 ingeschopt en -gekopt. Zeven van de acht kwalificatie duels stond Bosman in de basis. Hij scoorde vijf keer tegen Cy prus, en toen die wedstrijd vanwe- John Bosman Müngersdorfer Stadion, Keulen. Nederland - Sovjet-Unie 0-1 (0-1 62. Rats 0-1 60.000 toeschouwers. Scheidsrechten Dieter Pauly. Opstelling Nederland: Van Breuke- len, Van Tiggelen, R. Koeman, Van Aerle, Rijkaard, Wouters, Vanen burg (59. Van Basten), Mühren, Bosman, Gullit, Van 't Schip. ge het bomincident moest wor den overgespeeld maakte hij er drie van de vier. Mede dankzij hem had Oranje zich voor het eerst sinds 1980 geplaatst voor een eindtoernooi. Van een nationale discussie a la 'Huntelaar of Van Persie' was ook helemaal geen sprake. Eigenlijk, zo reconstrueert Auke Kok in zijn boek Wij hielden van Oranje, was alleen Johan Cruijff een criticas ter van Michels. Die bleef herha len dat een halffitte Van Basten beter was dan een fitte Bosman. En hij zei tegen Van Basten dat die zich maar eens moest afvra gen of hij wel in de rol van reser ve naar dat EK zou moeten gaan. Dat deed Van Basten, hij zei in De Telegraaf zelfs 'misschien wel lie ver op de tribune te zitten dan het hele EK achter zijn man aan te moeten lopen'. Maar na een ge sprek met Michels besloot hij toch mee te gaan. In het slechtste geval zou hij in ieder geval weer fit worden en in topconditie te rugkeren naar Milaan. Bovendien: het was toch een eindtoernooi. Van Basten was voor het Neder lands elftal nog niet van bijzon der veel waarde geweest. Eén op drie liep hij tot '88. Bij Ajax was zijn gemiddelde drie keer zo goed geweest. Nee, dat ging hem niet worden op het EK. „Van Basten was eigenlijk nog geblesseerd. Hij ging mee om te trainen. Dat was het verhaal", zegt Bosman 25 jaar later. „Er was ook geen reden om mij eruit te halen." Bosman kreeg rugnummer 9 en werd op de ka mer gezet met Ruud Gullit, de door Fred Rabout OOSTBURG - De blauwe garde van Koen Minderhoud uit Koudekerke is dit seizoen niet te stuiten. Op het provinciale dagfondconcours vanuit La Souterraine pakten zijn blauwen de eerste twee prijzen. Opnieuw was het de blauwe geelo- ger - de 703 - die goed was voor het goud. Diezelfde tweejarige dof fer won vorige week het provincia le concours vanuit Pithiviers. Deze keer zag Minderhoud hem wel komen. „Recht uit 't gat", zo als de juiste richting in duiventer- men genoemd wordt. Minder houd was nog wat uitleg aan het geven aan kleinzoon Jur, maar hield desondanks het luchtruim boven de Koudekerkse molen goed in het vizier. „Gezien de ste vige kopwind had ik ze nog niet direct verwacht, maar deze keer wou ik me toch niet laten verras sen." Dat gebeurde ook niet. Minderhoud had voor dit con cours 28 doffers en duivinnen in- gekorfd. De winnende duif was zijn eerste getekende; de tweede getekende, die zes minuten later op de klep landde, was goed voor de tweede prijs provinciaal. Daar mee bleef hij de Terneuzense combinatie, de broers Scheele die drie en vier pakten, knap voor. Het was niet het enige succes voor PV de Combinatie, want een paar kilometer oostelijker in West-Souburg was de kras we- duwschapsdoffer van Hans Daane goed voor de snelste van Zeeland op het vitesseconcours vanuit Breuil le Vert. „Het is een kam- pioentje op m'n hok waar ik zui nig op moet zijn", aldus Daane, die eerder in zijn carrière als pro vinciaal Alblis (1999)» Chantilly (2007) en Chateaudun (2012) won. Na een moeizame seizoens start is Daane terug waar hij wil zijn. „Ik denk dat het koude weer invloed heeft gehad op mijn wat moeizame start. Nu pak ik er in de combinatie toch negen van de 22 in de prijzen." Breuil le Vert met 7236 oude dui ven. Samenspel 1 (1147 m/m): 1,4. comb, de Wever, 2. C. de Graaf, 3. R. van Hee, 5.1. Notebaart. Samenspel 2 (1138 m/m): 1,3. comb. Derycke/ Schieman, 2. PP. De Poorter, 4. A. Re- morie, 5. comb. Moes/van Alphen. Sa menspel 3 (1124 m/m): 1. M. Riss- eeuw, 2. J. Verheyden, 3. A. Thijs en Zn, 4. Th. Casteels, 5. J. Looijer. Sa menspel 4 (1118 m/m): 1. j. van Mal- degem, 2. comb, de Kooning, 3. D. Wagenaar, 4. L. Goedegebure, 5. H. Koks. Samenspel 5 (1103 m/m): 1. P. Neels, 2,4. A. Mieras, 3. D. de Voogd, 5. j. Neels. Samenspel 6 (1097 m/m): 1. M. Matthijsse, 2. P. Potappel, 3. C. Groenleer, 4. D. Noom, 5. L. v.d. Hoek. Samenspel 7 (1148 m/m): 1. JM. Daane, 2. A. Wal raven, 3,4. comb. J. en K. van Belzen, 5. comb. Wielemaker. La Souterraine met 3458 oude dui ven). Samenspel 1 (1063 m/m): 1. H. Calon, 2. P. de Smet, 3. N. Pro voost, 4. E. de Wever, 5. comb, de We ver. Samenspel 2 (1094 m/m): 1,2. gebr. Scheele, 3. P. Pladdet, 4. comb. Roegiest/de Visser, 5. F. Scheele. Sa menspel 3 (1062 m/m): 1,4. T. Kuij- pers, 2. L. van Vliembergen, 3. gebr. van Beveren, 5. comb. Braet. Samen spel 4 (1081 m/m): 1,4. J. van 't Westende, 2. L. Traas, 3. C. v.d. Swa- luw, 5. Th. Hoondert. Samenspel 5 (1046 m/m): 1,2. M. van Iwaarden, 3. comb. Zegers/Breen, 4. comb. v.d. Dries, 5. D. de Voogd. Samenspel 6 (1053 m/m): 1,4. A. Havermans, 2. comb. Fonteyne/Walpot, 3. A. Capel- le, 5. M. Kleppe. Samenspel 7 (1129 m/m): 1,2. K. Minderhoud, 2. D. Beek man, 4. Joh. van Belzen en Zn, 5. JD. Schroevers. Provinciaal: 1,2. K. Min derhoud, 3,4. gebr. Scheele, 5. P. Plad det, 6. J. van 't Westende, 7. D. Beek man, 8. Joh. van Belzen en Zn, 9. JD. Schroevers, 10. G. Baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34