TO©S PZC Geheime diensten loeren in T COLOFON Vijftien eindexamens gestolen. Vwo en havo krijgen vandaag te horen of er gevolgen zijn. Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS IBN CHALDOUN PAUL KUSTERS toosenhenk.nl DG serechtshof: 3EWEU> TESEN LASTISE klant MAS Helemaal uitsluiten kunnen we het niet We willen honderd procent zekerheid vragen over het PRISM-schandaal Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl VOL6ENt>E., Examenfraude door Patrick Wiercx ROTTERDAM - De omvang van de examendiefstal is met vijftien vak ken veel groter dan werd aangeno men. Het gaat om de grootste exa menfraude ooit in het Nederland se onderwijs. De leerlingen van de Rotterdam se school Ibn Ghaldoun moeten een groot deel van hun examens opnieuw maken. Vanmiddag om 17.00 uur maakt de onderwijsin spectie bekend of er gevolgen zijn voor havo- en vwo-kandidaten el ders. Alle examenkandidaten vmbo-t met economie krijgen pas morgen de uitslag. Alle andere vmbo'ers krijgen de uitslag van daag, zoals de bedoeling was. Ook honderden Zeeuwse vmbo' ers moeten nog een dag langer wachten op de examenuitslag. Het Calvijn College in Zeeland heeft besloten om alle vmbo-leer- lingen die de gemengd/theore tische leerweg doen, pas donder dagochtend de uitslag te geven. De school wil geen onderscheid maken tussen leerlingen. Daan Kempeneers (15) uit Sint-Philipsland, die onder meer examen economie deed, baalt flink. „Ik had me best wel ver heugd op woensdag en ik zit na tuurlijk ook een beetje in span ning", zegt de leerling van het Cal vijn College. „Nu moet ik nog lan- Hans van der Vlies, onderwijsinspectie ger wachten omdat een paar leer lingen in Rotterdam examens ge stolen hebben. Ik had woensdag middag ook al vrij genomen van m'n werk. Nu moet ik donderdag ook nog vrij nemen." Ongeveer de helft van zijn klasge noten heeft economie, vertelt Daan. „Iedereen stuurt elkaar via Whatsapp berichtjes met 'jam mer', 'shit' en 'balen' erin." Hij hoopt dat er vandaag niet nóg een vervelende boodschap komt. „Ze maken voor 17.00 uur bekend wat er nu gaat gebeuren. Ik hoop niet dat we nu allemaal het exa men economie over moeten doen. Maar dat kan ik me niet voorstel len." Volgens inspectiewoordvoerder Hans van der Vlies is het niet de verwachting dat er elders in het land ook examens ongeldig wor den verklaard. „Maar helemaal uit sluiten kunnen we het niet. We willen gewoon 100 procent zeker heid, daar waar we er nu voor 99,9 procent van overtuigd zijn dat het goed zit." Achter de schermen zetten poli tie en onderwijsinspectie alle zei len bij om erachter te komen in hoeverre gestolen examens in het land verspreid zijn. In het week einde ging het nog om 'minstens drie vakken'. Staatssecretaris San- der Dekker van Onderwijs deelde de Tweede Kamer gistermiddag mee dat het er dertien waren. Hij telde vwo-Frans, dat al opnieuw is gemaakt, niet mee. Een paar uur daarna kon er nog een vijf tiende vak aan toegevoegd wor den. Op het vmbo gaat het om het exa men economie. Op de havo om aardrijkskunde, Arabisch, Frans, geschiedenis, Engels, maatschap pijwetenschappen, wiskunde, Ne derlands en natuurkunde. Op het vwo gaat het om Frans, manage ment en organisatie, biologie, scheikunde en wiskunde A. Volgens staatssecretaris Dekker moet de waarde van een diploma boven alle twijfel verheven zijn. Hij betreurde het dat bij veel exa menkandidaten onzekerheid is ontstaan. „Dat doet geen recht aan hun inspanningen. Dit is een ernstige zaak die vervelend is voor al die leerlingen die keihard hun best hebben gedaan." Scholierenvakbond LAKS vindt het 'beangstigend' dat nog steeds Enu als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee Wijven. 4.1 www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 4 door Cyril Rosman Is het, na een week, al duide- lijk wat de Amerikanen pre cies doen? Nee. Dat is het vervelende met uitgelekte staatsgeheimen: de overheid zal er nooit openheid over geven. Uit de uitgelekte po- werpointpresentatie van de Natio nal Security Agency (NSA) kun je lezen dat die geheime dienst di recte toegang heeft tot de servers van internetgiganten als Face- book, Google en Yahoo. En daar mee dus alle data (mail, foto's, posts) kan onderscheppen. Dat is ook wat klokkenluider Edward Snowden beweert. De bedrijven ontkennen dat er spionnen op hun servers meekijken. Ze geven alleen informatie na een gerechte lijk bevel. Alleen telefoongigant Verizon gaf toe massa's data te hebben overhandigd. De Amerikaanse overheid ging meteen over tot damage control en stelde niet zómaar databestanden in te pikken. Wel wordt er gericht gezocht naar dreigingen en wor den er analyses gemaakt en patro nen opgesteld. NSA-baas lames Clapper noemde de onthullingen 'roekeloos'. Ondertussen bouwt de NSA wel een computercen trum in de woestijn van Utah, waar een ongelooflijke hoeveel heid data opgeslagen kan worden. Wat ook kan: de data worden niet direct van de servers van Google en Apple gehaald, maar opgepikt op de grote internetknooppunten die er in Amerika zijn. Zijn we in Nederland room- ser dan Barack Obama? Dat is maar de vraag. Nadat het PRISM-schandaal 'uitbrak', zei mi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2