Over elke meter en seconde is nagedacht Wegen Hedwige Kwekers stoppen met 325 arbeidsplaatsen in Zeeland visserij op mosselzaad verloren door reorganisatie politie Doorpakken ZEELAND 23 66 Ik hoop dat het lied hierdoor nog meer bekendheid krijgt commentaar WOENSDAG 12 JUNI 2013 ZIERIKZEE - Als de koning en ko ningin op 21 juni Zierikzee verla ten, dan kunnen ze het Zeeuwse koningslied 'Kom naar Zeeland' van Mar van der Veer en Michiel de Zeeuw vast helemaal meezin gen. Vier keer is het lied te horen. „Elke keer in een ander jasje", zegt Van der Veer, die dirigent is van het koor Waisisi. Het koningslied in estafette, dat is het idee. „Het koor zingt het lied eerst samen met honderd school kinderen. Daarna gaat het lied in salsa-stijl verder en we ronden af met een versie in bigband-stijl." Van der Veer en De Zeeuw schre ven en componeerden het Zeeuw se koningslied als alternatief voor de landelijke versie, waar in de aanloop naar de troonswisseling veel kritiek op was. Tweeduizend keer werd het lied, dat op internet te vinden is, inmiddels gedown- load. „Het is dus best bekend." Dat het lied nu in het bijzijn van de koning en de koningin ten ge hore gebracht wordt, vindt Van der Veer een hele eer. „Het is hart stikke leuk om dit met elkaar te doen. Ik hoop dat het lied hier door nog meer bekendheid krijgt, en dat het in de toekomst een standaardlied wordt bij evene menten die met het koningshuis te maken hebben." Drie commissies zijn druk bezig met het programma in Zierikzee. „We vergaderen wat af voor die tien minuten", zegt Van der Veer. „Over elke meter en elke seconde wordt nagedacht." Het is best moeilijk om iets origineels te be denken. „Moet je ze bijvoorbeeld elke keer als ze in Zeeland zijn streekproducten laten proeven? We wilden meer doen dan een spelletje. Ik ben blij dat het geen koekhappen wordt." Mar van der Veer, dirigent De politie heeft het moeilijk met de vor ming van één nieu we landelijke orga nisatie. Agenten weten niet waar ze aan toe zijn. Het blijft in veel gevallen te lang ondui delijk. Dat knaagt. In Zeeland is de onzekerheid nog wat groter. Hier kampt men met het ver trek van het ondersteunend personeel. Honderden Zeeuw se politiemensen moeten naar Brabant, naar Zuid-Holland of nog verder weg. Zo'n aderla ting is zeer onplezierig. Er komt niet minder blauw op straat. Dus het zal wel meeval len met de directe gevolgen van de reorganisatie voor de handhaving van de openbare orde en voor de bestrijding van de criminaliteit. Dit blijft ech ter niet zo als het ongenoegen voortduurt. Nu de reorganisa tie min of meer onomkeerbaar is, ligt de oplossing niet in ver traging, zoals de vakbond ACP suggereert. Minister Opstelten kan beter doorpakken. Maar dan liefst wel wat zorgvuldiger dan tot nu toe. MIDDELBURG - De waterschapswe- gen in de Hedwigepolder worden feitelijk niet eerder aan het open baar verkeer onttrokken dan nood zakelijk is voor de werkzaamhe den voor de ontpoldering. Dat antwoordt het dagelijks pro vinciebestuur op vragen van de Partij voor Zeeland. Er ligt nog géén besluit. Wel is er formele in stemming van het Waterschap Scheldestromen om wegen aan het openbaar verkeer te onttrek ken, aldus Gedeputeerde Staten. Het ontwerpbesluit vloeit voort uit afspraken tussen Rijk en pro vincie over het onder water zet ten van de Hedwigepolder. Koning Willem-Alexander en koningin Maxima tijdens hun bezoek aan het voormalige dorp Vreeswijk, sinds 1971 een wijk van Nieuwegein in de provincie Utrecht, foto Lex van Lieshout/ANP door Ton van den Nouweland YERSEKE - De mosselkwekers heb ben voor dit seizoen een punt ge zet achter de mosselvisserij. Er is op de Wadden 21,3 miljoen kilo van de toegestane 30 miljoen kilo aan mosselbroed opgevist. „De bestanden liggen steeds meer verspreid en er werd ook te veel grondvuil mee gevangen", zegt se cretaris Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie. „Dan komt er een moment dat je je af vraagt of er nog sprake is van een goed uitvoerbaar collectief vis- plan." De uitstekende zaadvisserij van vorig jaar is ook van invloed op het besluit van de kwekers. „In 2012 vingen we 42 miljoen kilo. Tel daar de 20 miljoen van de voorjaarsvisserij en de 10 miljoen van de invanginstallaties nog bij en dan mag je concluderen dat de kweekpercelen goed bezet zijn." De kwekers geven met de voortij dige beëindiging ook een signaal af. „Als je zegt dat je beheerst vist, moet je dat ook laten zien." Volgens de kwekers lag er op de Wadden ook minder broed dan voorspeld. De waterstanden zijn de laatste tijd hoger dan normaal. Daardoor is er meer stroming, die het zaad mee kan nemen. door Marcel Modde MIDDELBURG - De vorming van de Nationale Politie kost Zeeland 325 arbeidsplaatsen. Zo'n 350 agenten uit de huidige ondersteunende diensten in de provincie zijn hun baan niet meer zeker. Van hen blijven er na de re organisatie 25 daadwerkelijk hier gestationeerd, aldus vicevoorzit- ter Frank Bouman van de tijdelij ke ondernemingsraad van het re giokorps Zeeland West-Brabant. Voor 125 collega's wordt in Bra bant een plekje gezocht. Wat er met de overige 200 politiemensen zal gebeuren, is onzeker. Ze moe ten wellicht meeverhuizen naar één van de drie centrale diensten centra in Rotterdam, Eindhoven of Zwolle, danwel een andere (veelal lager betaalde) functie aan nemen. In de dienstencentra wor den zaken als personeelsmanage ment, iet, administratie en lande lijke communicatie gebundeld. „We onderkennen de zorg die er leeft bij de collega's", zegt Bou man. „Want je zult maar zo'n be richt krijgen. Maar vooral ook om dat het al zo lang onder de pet zit. En ik heb geen idee wanneer er meer duidelijk wordt. Zo onzeker is het." Die onzekerheid drukt de werksfeer, beaamt OR-man de verontrustende signalen uit de vakbonden. „Wanneer je zonder onrust en gemotiveerd je werk kunt doen, scheelt dat natuurlijk wel in de prestaties. Maar om te stellen dat dit verlammend werkt en de inzet op straat er ook onder te leiden heeft, dat kan ik niet sta ven." Landelijk hebben ruim tien duizend politiemensen bezwaar gemaakt tegen hun nieuwe func tie-omschrijving. „Niet iedereen begrijpt waarom hij in die functie zit", zegt Bouman. Vakbond ACP dreigt uit het overleg over de Na tionale Politie te stappen. Acties zijn nog niet aan de orde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23