I De kracht is ook het oude Stalker moet zijn slachtoffer 1500 euro aan smartengeld betalen Achter bolussen en ringrijders maken Willem-Alexander en Maxima kennis met Zeeland. 22 ZEELAND Groenbeheer KONINKLIJK BEZOEK brieven woensdag SP Omroep Zeeland Ride for te Roses Vestrock-meisjes EF Cuido van der Heijden In Amerika is het een be kende term; de chain gang. Een met kettingen aan elkaar geketende groep gevangenen die buiten de gevangenispoort nuttig werk doet voor de maatschap pij. In films zie je ze in oranje overalls wegen aanleggen in af gelegen gebieden. Stenen hak kend, zwetend onder een on barmhartig brandende zon. De bewaker met cowboyhoed en dubbelloops jachtgeweer houdt de mannen vanachter zijn spie- gelbril in de gaten. Nederland speelt nu ook met de gedachten om gevangenen buiten de poort in te zetten zo dat ze zich nuttig kunnen ma ken voor de maatschappij. Het zal er wat minder fotoge niek uitzien als in Amerika. Hier geen zwetende mannen onder een blakerende zon. Denk eerder aan in reflectie vest geklede plantsoenmede werkers. Voor wie niet in Vlissingen woont zal het beeld even wen nen zijn. In Vlissingen kennen we het fenomeen namelijk al. Mannen die hun maatschappe lijke schuld moeten inlossen door gemeentelijk groen tot en kelhoogte terug te snoeien, is in Vlissingen al een bekend straatbeeld. Niet dat Vlissingen al vooruitloopt op het nieuwe beleid inzake buitenschoolse ac tiviteiten voor gedetineerden, in Vlissingen betreft het men sen die hooguit schuldig zijn aan werkloosheid. Wie een uit kering geniet moet die tenslot te ook verdienen. Dat vinden we fair. Ik geef gerust toe dat ik zelf niet sta te kijken op het ver plicht decimeren van het beet je groen dat Vlissingen nog heeft. Maar ja, mijn kansen zijn niet best. Ik ben nou eenmaal werkzaam in een vakgebied waarin volgens onderzoek van de website CareerCast niet veel toekomst zit. De kaarten lijken geschuld. Vroeg of laat moet ik aan de bak als onvrijwillig groenbe- heerder. Als de zaak toch zo ligt moest ik maar kiezen voor een car rière als crimineel. Dan liggen mijn kansen toch beter. Ik kan immers altijd nog een handige advocaat treffen. Speeddate met de Zeeuwen Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ANALYSE door Ben Jansen MIDDELBURG - Hunne majesteiten zijn gewaarschuwd: op de Zee- landbrug geldt een maximumsnel heid van 80 kilometer per uur en die wordt door middel van traject controle gehandhaafd. De kans is gering dat Willem-Alexander en Maxima en hun gevolg zich er vol gende week aan zullen houden. Anders kunnen ze onmogelijk in enkele uren Middelburg, Goes en Zierikzee bezoeken en intussen, zoals de bedoeling is, zoveel mo gelijk Zeeuwen ontmoeten. Willem-Alexander beloofde aan de vooravond van de troonswisse ling een modern koningschap. Bijna twee maanden later blijkt dat voor een belangrijk deel door tempo te worden ingevuld: korte, maar efficiënte bezoeken aan buurlanden en natuurlijk de tour nee langs de provincies, twee op een dag. Zoveel vaart werkt oppervlakkig heid in de hand, al is dat mis schien een te makkelijk verwijt. Natuurlijk kennen de nieuwe ko ning en zijn koningin Zeeland al. En omgekeerd. Zo'n bezoek past in een traditie, zij het dat de pas ingehuldigde koninginnen Wil- helmina en Juliana aan het begin van hun regeerperiode voor elke provincie enkele dagen uittrok ken. Willem-Alexander en Maxi ma volgen het voorbeeld van Bea trix en Claus die eveneens twee provincies per dag deden. Tot zo ver niets nieuws. En dat lijkt ook voor het programma te gelden. Streekproducten, bolus sen, ringrijders en klederdrachten in Middelburg. Als setting om het ongetwijfeld in groten getale toe gestroomde publiek in de gelegen heid te stellen een glimp van het koningspaar op te vangen en - je moet maar boffen - misschien zelfs een koninklijke handdruk te krijgen, voldoen dergelijke ingre diënten. Maar als omlijsting van een modern koningschap zijn ze wel heel erg conventioneel. In Zie rikzee gaat het er wat eigentijdser aan toe met onder meer een de monstratie kitesurfen. Het programma leidt tot een voor de hand liggende conclusie: Wil lem-Alexander en Maxima moe ten nog maar eens terugkomen als ze Zeeland en de Zeeuwen echt beter willen leren kennen. En dan met iets minder haast graag. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl In de krant (4 juni) wordt gemeld dat de radiotak van Omroep Zee land in marktaandeel daalt. Vindt u het vreemd? Men ontslaat om een flauwe re den de beste verslaggeefster (Hei- ge Prinsen) en als men muziek aanzet, komt er een kist herrie op je af, zodat je niet weet hoe snel je het af moet zetten. J. J. van Gent Boulevard de Ruyter 112, Vlissingen Een prachtige dag. Bijna zesdui zend deelnemers en honderden vrijwilligers haalden een recordbe drag op voor het KWF. Het sa men fietsen en de sfeer waren overweldigend. Live televisie en verslagen via de radio maakten het een dag die bij iedereen een blijvende indruk achterliet. Wat mij tot nadenken aanzet, is dat de financiële opbrengst bijna gelijk is aan het bruto-jaarinko- men van de voorzitter van het KWF en zijn administratief mede werkster. Is het werk wat de topbestuurder en zijn medewerkster doen gelijk waardig aan wat de organisatie en de massa gezamenlijk deze dag opbrachten? Er zou over nage dacht mogen worden, want dui zenden uren vrije tijd zitten in Ri de for the Roses. Hoeveel uren vrije tijd zal deze topbestuurder per jaar besteden aan een goed doel? Ik hoop dat de opbrengst gaat naar waar de bedden staan met pa tiënten en niet in het bestuurlijk apparaat, want daar fiets ik niet voor. Abko Paauwe 's Heer Hendrikskinderenstraat 63, Goes Of ze al brommer mochten rij den, weet ik niet. Ze waren er niet om te scoren. Wel om te hel pen. Ze hadden de oproep om hulp om het drassige Vestrock-ter- rein begaanbaar te maken begre pen. Hun festival, waar ze twee dagen lang uit hun dak zouden kunnen gaan aan het eind van een te lang schooljaar. Eindelijk een superleuk event in hun eigen stad: Hulst. Het dreig de mis te gaan. De ene na de ande re plensbui veranderde de mooi ste locatie van Hulst in een sawa. Wat nu? In recordtijd werd een houten vloer aangevoerd. Zesdui zend vierkante meter. Wie moes ten het festivalterrein omtoveren van een moeras in een begaan baar site? Jonge mannen,tien tallen. En dan nog de drie jonge meisjes. Met een glimlach en zon der handschoenen werkten ze een hele dag in hetzelfde tempo van de jonge sterke mannen...on gelofelijk. Sportschoenen gingen uit. Onvermoeibaar banjerden ze op kleurrijke sokjes door de mod der. ...tot de laatste meter van de zesduizend was gelegd. Voor hun festival... Vestrock... koester deze meiden! R.H.J.Buijsrogge Koekoeksbloem 4, Hulst MIDDELBURG - Bolussen en ringrij- den, het hoort bij Zeeland zoals zee en strand. Daar kun je ge woon niet omheen wanneer je 'de kracht van je provincie' in een notendop wil presenteren, zegt commissaris van koning Han Pol man. Hij heeft de touwtjes voor het be zoek van koning Willem-Alexan der en koningin Maxima 21 juni aan Zeeland strak in handen. Geen onderdeel in het program ma voor het halve dagje Middel burg, Goes en Zierikzee is zonder zijn instemming ingevoerd. En dat van het hof! „Het hof heeft een aantal kaders meegegeven die gewenst zijn. Zo wordt het boven al belangrijk gevonden dat het ko ninklijk paar de gelegenheid krijgt mensen te ontmoeten. Ook willen ze zoveel mogelijk indruk ken opdoen van de provincie." Het programma is opgetuigd rond het door Polman en de zijnen be dachte thema Stad, Land en Wa ter. Drie gemeenten zijn uitgeko zen om dat uitgangspunt te beli chamen. Polman: „We zoeken het stadse in Middelburg, Goes laat het landelijk gebied zien en in Zie rikzee komt de nadruk te liggen op water." Op dat velletje zijn de betrokken burgemeesters aan het inkleuren gegaan. In nauw over leg natuurlijk, om doublures te voorkomen. „Er is heel veel uit het aanbod geschrapt, omdat we maar een paar uurtjes hebben." De bolus en het ringrijden zitten er gewoon nog in. „Dingen waar we goed en krachtig in zijn, moet je niet verbergen. Het bezoek krijgt veel media-aandacht en dat soort elementen hoort gewoon bij Zeeland." De innovatieve kant van de provincie is een aspect dat Polman zelf vooral in het gesprek met de koning en zijn koningin zal benadrukken, geeft hij aan. DORDRECHT - Een 55-jarige inwo ner van Nieuw- en Sint Joosland moet 1500 euro smartengeld beta len aan een plaatsgenote die hij maandenlang lastigviel nadat hun relatie was verbroken. Ook kreeg de man een totaal contactverbod opgelegd, wat betekent dat hij de vrouw ook niet meer mag bellen of sms'en. De man belde tussen september 2010 en mei 2011 ontelbare malen met de vrouw, met als dieptepunt veertig keer bellen op één dag. Ook wachtte de man de vrouw op na haar werk, achtervolgde hij haar met de auto en liep hij bij het huis van de vrouw rond. „Zo iets is beangstigend en beklem mend. De vrouw was op den duur een gevangene in haar eigen huis", zei de officier van justitie. De zaak werd deze week in Dor drecht behandeld, omdat de vrouw bij de rechtbank in Middel burg heeft gewerkt. Om elke schijn van partijdigheid weg te ne men, werd de zaak door de politie rechter in Dordrecht beoordeeld. Die legde naast de boete en het contactverbod ook een werkstraf van tachtig uur op en een voor waardelijke celstraf van een maand. De uitspraak was geheel gelijk aan de eis van het Openbaar, Mi nisterie. De verdachte was om gezond heidsredenen niet op de zitting aanwezig. Zijn raadsvrouw vroeg om vrijspraak. Ze stelde dat haar cliënt juist zelf aangifte had ge daan omdat de vrouw hem bleef lastigvallen. De politie heeft volgens de advo cate niets met die aangifte ge daan. Ook zei ze dat haar cliënt al gedupeerd was door het feit dat zijn wapenvergunning tijdelijk is ingetrokken vanwege de affaire. Nu de man is veroordeeld, is het niet waarschijnlijk dat hij die ver gunning terug krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22