ZEELAND Heiligenbeeldjes Metsers voor tekentalentjes Tweede Kamer wil opheldering over onderzoek kerncentrale Borssele almanak Fietsbel Vijftig historische kerken in Zeeland zetten deuren open Het Nederlands elftal beëindigt lucratieve oefentrip in China Tunneldirecteur Harald Schoenmakers waarschuwt voor te veel nadruk op kortere tolperiode Westerscheldetunnel. Keukens www.pzcwoneii.nl www.pzc.nl/monnikenwerk SPORT gejojo met de tol' 'Pas op voor door Ben Jansen BORSSELE - De aandeelhouder heeft het voor het zeggen, maar wat directeur Harald Schoenma kers van de NV Westerscheldetun nel betreft is een kortere tolperio de geen doel op zich. In een commissie van Provinciale Staten (de provincie is de enige aandeelhouder van het tunnelbe- drijf) klonk eind vorige week de wens de periode van tolinning, die nu tot 2033 reikt, te bekorten tot 2029. De financiële vooruit zichten bieden daarvoor in princi pe ruimte, mede dankzij de ont wikkeling van het verkeersaan bod en een gunstig uitgevallen aanbesteding van het onderhoud. In de marge van de presentatie van het jaarverslag van de tun- nel-NV werpt Schoenmakers te gen dat de missie van het bedrijf is te streven naar optimale dienst verlening tegen zo laag mogelijke tarieven. „Als je mikt op verkor ting van de tolperiode, is de conse quentie dat je steeds de tarieven moet verhogen, nog afgezien van gejojo door de conjunctuur. Je kunt je afVragen of onze gebrui kers daar op zitten te wachten." Sinds de provincie de tunnelaan delen van het Rijk heeft overgeno men, is wat die tarieven betreft veel veranderd. Het Rijk verlang de een rendement van 7,5 procent op zijn belang in de tunnel. De provincie heeft het oogmerk met de meeropbrengsten van de tol de Sluiskiltunnel te financieren en staat bovendien voor gematigde tarieven. Het verschil blijkt vol gens Schoenmakers bij de ontwik keling van de t-tag tarieven. Die gingen in de tijd van het Rijk als aandeelhouder van 24 procent om hoog. Nadat de provincie in 2009 de aandelen van het Rijk over nam, zijn de ze nog maar met 2,5 procent verhoogd. De vorig jaar doorgevoerde verfij ning van de tarieven (onder meer aan veelgebruikerskorting en een lager tarief voor campers en klei ne vrachtauto's) leidde tot een la gere winst (2,5 miljoen euro tegen 5,4 miljoen in 2011). Ook een iets geringer verkeersaanbod dan ge raamd (0,6 procentwas van in vloed. Hier deed volgens Schoen makers de economische crisis zich gelden. WOENSDAG 12 juni 2013 ZOUTELANDE - Het is niet zomaar een heiligenbeeldje, de hoofdprijs die kunstenaar Guido Metsers uit Zoutelande de afgelopen weken vervaardige voor de 'beste leer ling' van zijn tekenlessen op de basisschool van Zoutelande. Het beeldje toont de zendeling Willi- brodus, die eind zevende eeuw de Walcherenaren tot het christen dom bekeerde, met een stok in de hand. „Die stok had hij niet voor niets hoor", legde Metsers giste ren nog eens uit. „Hij sloeg er de heidense monumenten mee ka pot." Want die Willibrodus mag dan als heilig te boek staan, hij was beslist geen lieverdje. Zono dig zette hij zijn evangelische boodschap met geweld kracht bij. Metsers maakte twee Willibror- dus-beeldjes en wat tekeningen van de gewelddadige evangelist. Hij reikte die dinsdag uit als prijs jes aan de kinderen die na zijn les sen de beste of origineelste Willi- brodus-tekening maakten. Op het schoolplein van basisschool Willibrordus reikte kunstenaar Guido Metsers dinsdag zelfgemaakte Willibrordusbeeldjes en -tekeningen uit aan leerlin gen die naar zijn smaak de beste tekening hadden gemaakt van de vroeg-middeleeuwse evangelist De hoofdprijs ging naar Saar Lauwerse (groep 6), de tweede naar Senna Franse (groep 7) en de derde naar David Bykowski (groep 4). De kleuterprijs was voor Elizabeth de Jonge, foto Ruben Oreel DEN HAAG - De Tweede Kamer wil van minister Henk Kamp (Ener gie) weten wat hij gaat doen nu het provinciebestuur van Zeeland wil dat het héle reactorvat van de kerncentrale Borssele wordt on derzocht. Dit voorjaar is ongeveer de helft van het vat geïnspecteerd. Dat vin den de Staten onvoldoende. Ze willen dat bij de eerstvolgende on- derhoudsstop alsnog het hele vat wordt geïnspecteerd. Formeel gaan de Staten er niet over. Toch heeft PvdA-Kamerlid Jan Vos dinsdag met steun van de vaste Kamercommissie Economi sche Zaken gevraagd wat minister Henk Kamp met die wens gaat doen. Alles over Ga verder op Tip? redactie@pzc.nl Het was zaterdag grotendeels dikke pret tijdens de Delta Ride for the Ro ses. Niet helemaal dusvanwege de M bekende tweestrijd tussen 'hardrij ders' en 'fietstassen'op delen van het traject. Vooral op het smalle fietspad net voorbij Wolphaartsdijk en vlak voor de finish bij de Goese Zeelandhallen was het raak. Veel mannen en vrouwen in hun vaak fel gekleurde en iets te strakke racepak jes dachten allemaal dat ze op het punt stonden een etappe in de Tour de France te winnen. Luid schreeu wend maanden ze de 'fietstassen' aan de kant te gaan. Een fietser op leeftijd was het geschreeuw beu, pakte een hardrijder bij zijn lurven en keek misprijzend naar zijn stuur. „Waar is de fietsbel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21