66 Ik kan me meer bezighouden met mijn grootste passie: het bedenken van nieuwe gerechten. Dat is wat ik altijd het liefste heb gedaan OUD SLUIS 24 ZEELAND Sergio Herman (43) stopt met Oud Sluis, maar hij legt de culinaire meetlat nog hoger. Sergio zoekt perfectie in en om de keuken door Henk Boot SLUIS - In restaurant Oud Sluis zit hij aan het plafond van zijn kunnen. Sergio Herman komt daar tijd en ruimte te kort om zich ver der gastronomisch te perfectioneren. De keu ken is te klein voor verdere verfijningen of verrassende innovaties. Zijn achttien mede werkers werken zich twaalf uur per dag het schompes. Maar beter kan het niet. En die stil stand zint Sergio niet. Drie Michelinsterren of niet: op zondag 22 de cember gaat de stekker uit Oud Sluis. Tot dan is dit oudste culinaire bedevaartsoord van ons land al vrijwel volgeboekt. Wie alsnog mikt op een afscheidslunch of laatste avond maal, komt terecht op een wachtlijst. En moet hopen op tussentijdse annuleringen. Het personeel van Oud Sluis is zondag op de hoogte gebracht. Een deel van hen kan mee naar Pure C in Cadzand-Bad en het in januari te openen La Chapelle in het voormalige Mili tair hospitaal in Antwerpen. „Ik heb altijd ge zegd dat ik op het hoogtepunt wilde stoppen. Dat heb ik nu na ongeveer 25 jaar werken hier in Oud Sluis wel bereikt", meldt hij op zijn website. Stoppen met Oud Sluis doet de wat stug over komende Herman emotioneel wel degelijk wat. In deze voormalige café-bistro van zijn opa Georges Herrel, werd hij groot. Vanaf 1991, toen hij daar zijn vader Ronnie en moe der Ans opvolgde, trakteerde Sergio Herman Nederland op iets nieuws. Geen omelet of tosti's uit grootvaderstijd meer, geen overheerlijke mosselmaaltijden, zoals pa Ronnie en ma Ans die serveerden. Nee, Sergio toverde gerechten uit de pan die konden wedijveren met de betere Franse en Vlaamse keukens. Dat was voor de vaste klanten van Oud Sluis wennen. Menigeen liet hun favoriete restau rant links liggen. Maar Sergio hield voet bij stuk. Overtuigd als hij was van zijn goede smaak, de juistheid van zijn keuze en de kwa liteit van zijn eigengemaakte waar. Tegen de stroom in durven roeien. Het zegt iets over zijn karakter. In voor- en tegenspoed kiezen voor wat hij in zijn hoofd heeft. Vier jaar later waardeerden de inspecteurs van de Michelingids het bijzondere talent dat zijn voorgangers in het familierestaurant aan de Beestenmarkt hadden gebaard. De eerste ster voor Oud Sluis was een feit, gevolgd door een tweede in 1999 en een derde in 2005. De Gault-Millau-gids riep Herman in 2004 en 2009 uit tot chef van het jaar. In 2010 behaal de Oud Sluis voor het eerst de maximale sco re van 20 uit 20 te vergaren punten. In 2011, 2012 en 2013 deed Gault Millau dat nog eens dunnetjes over. Dit jaar kreeg Sergio samen met Jonnie Boer van De Librije de Grand Pres tige Award. En al acht jaar staat Oud Sluis in San Pellegrino's Top 50 van de beste restau rants ter wereld. En toch is de honger van de voedselpoëet uit Sluis niet gestild. Want Sergio wil verder. Zo als een echte wereldster betaamt legt hij de lat zelfs hoger. Achter het fornuis, maar ook buiten de keuken. Hij wil namelijk een ande re droom verwezenlijken: meer tijd creëeren om nieuwe gerechten te bedenken. „Dat is mijn grootste passie", zegt hij op zijn websi te. Soms zit hij ver na werktijd te puzzelen op nieuwe recepten. Met andere smaaksensa- ties of nog verrassender combinaties van (zee)vruchten of streekproducten. „Hij is al tijd bezig iets nieuws te bedenken. Eens was ie naast de telefoon met een pen en kladblok je in de hand in slaap gevallen", liet een me dewerker zich een paar jaar terug ontvallen. Het thuisfront leed daar onder. Hij beloofde meermaals beterschap aan echtgenote Elle- mieke met wie hij twee zoontjes heeft: Noah en Zenna. Stoppen met Oud Sluis past in die belofte meer tijd aan vrouw en kinderen te besteden. Niet dat zijn arbeidsethos en zijn gevoel voor perfectie er minder op zijn gewor den. Maar Sergio doet straks niet alles zelf meer en staat dan niet meer dagelijks in de hitte van de keuken. Hij wil chef-kok Syrco Bakker van Pure C (één ster) en Nick Bril, de toekomstige chef-kok van La Chapelle gele genheid geven zich te ontwikkelen. „Zij moe ten bij andere topkoks stage kunnen lopen, dat heb ik helaas nooit gekund." En Sergio wil anderen coachen, beter maken en inspire ren met zijn visie op koken. Puur, natuurlijk, smaakvol, uit de streek. Zoals anderen hem inspireren. Architect Piet Boon bijvoorbeeld, die tekent voor het interi eur van La Chapelle. Of Henk Schiffmacher, die zijn tattoos aanbracht. Of fotograaf Tony de Luc met wie hij de culinaire uitgeverij Mi nestrone runt. Sergio omringt zich graag met kwaliteit. Ook daarin valt zijn hang naar per fectie af te lezen. Sergio Herman, topkok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64