I Leren schrijven op tablet ongewenst Verdachten in zaak Waalre in vrijheid Internetverkopen: meer busjes maar minder verkeer op de weg Inspectie werkt op volle kracht '4, BINNENLAND 5 Leren schrijven met een pen bevordert volgens deskundigen de taalontwik keling bij kinderen Webwinkels zetten in 2005 2,5 miljard euro om. Dat is in 2012 gestegen naar 9,8 miljard DINSDAG 11 JUNI 2013 ROTTERDAM - De onderwijsinspec tie hoopt vandaag het onderzoek naar examenfraude bij Ibn Ghal- doun te kunnen afronden. Op ba sis daarvan valt een besluit of er eindexamens opnieuw afgeno men moeten worden. De inspectie doet onderzoek naar de laatste drie jaar eindexamens van de school. „We hopen sowie so vóór woensdag duidelijkheid te hebben", zegt een woordvoerder. Een omvangrijk karwei, legt hij uit Alle informatie van de afgelo pen drie jaar moet aangeleverd worden. Vanwege het grote be lang wordt met man en macht ge werkt om het onderzoek zo snel mogelijk af te ronden. Morgen (vmbo) en donderdag (ha vo en vwo) krijgen alle ruim 207.000 eindexamenleerlingen in Nederland de uitslag van hun exa mens. Uit de kluis van de school zijn meerdere examens gestolen. Eind mei werd al duidelijk dat het vwo-examen Frans gestolen was. Zondag bleek dat er ook havo- en vmbo-examens zijn gestolen. Een jongen en meisje werden opge pakt. En gisteren nog een derde leerling. Het vermoeden is dat zij examens doorverkochten aan me deleerlingen. Rector Bart Renders toonde zich gisteren bij een persbijeenkomst op de school verantwoordelijk en maakte zijn excuses. „Geheimhou ding is een plicht van de directeur en dat is niet gelukt." Het is nog altijd onduidelijk welke examens er zijn gestolen. Ook had de rector geen idee welke eindexa menleerlingen verdacht zijn in de zaak. Medewerkers van de scho lengemeenschap hebben niets ge zien of gemerkt van de diefstal toen zij de examens in de kluis leg den en eruit haalden, zei Renders. door Sandra Donker AMSTERDAM - Kinderen zouden pas onderwijs moeten krijgen op iPad of tablet als zij het schrijven met pen op papier onder de knie hebben. Dat is van groot belang voor de ontwikkeling van hun woordenschat en schriftelijke uit drukkingsvaardigheid. Volgens deskundigen uit het on derwijs en kinderneurologie le ren basisscholieren beter schrij ven en spellen als zij eerst met een pen letters natekenen. Het schrijven van woorden bevordert de wisselwerking tussen hand en hersenen, wat ook het geheugen stimuleert, zegt kinderneuroloog Charles Njiokiktjien. Steeds meer basisscholen gebrui ken tabiets. Na de zomer starten elf 'iPad-scholen', met onderwijs geheel via tabiets. Handschriftdo cent Ben Hameling, lid van Beter Onderwijs Nederland, vindt dat tabiets schrift en pen niet mogen vervangen. „Ernaast: prima. Maar niet in plaats van. Je leert beter spellen als je letters schrijft. Door het gebruik van meerdere zintui gen onthou je dingen beter." Schrijfpedagogen constateren dat de kwaliteit van het handschrift achteruit holt. „Ik noem het didac tische verwaarlozing", zegt Made leine van Mierlo van het platform handschriftontwikkeling. „Op veel scholen wordt nauwelijks nog gekeken of een kind netjes kan schrijven. Het criterium van de docent is: als ik het maar kan lezen. Er wordt te snel gedacht: straks werken ze toch op de com puter. Maar een goed handschrift blijft onontbeerlijk." Ook Greetje Arends van de stich ting Schrijfpedagogische hulp ziet dat veel kinderen erg slecht schrijven. „Er wordt niet de moei te genomen om het hen alsnog te leren. Terwijl het de taalontwikke ling bevordert." DEN HAAG - De groeiende populari teit van internetwinkels zorgt dat het iets rustiger wordt op de weg. Er rijden meer bestelbusjes door het land, maar daar staat tegen over dat minder mensen met hun auto naar de winkel rijden, conclu deert het Kennisinstituut voor Mobilteitsbeleid (KiM) in een zo geheten 'quick-scan'. Het onderzoek is gedaan op ver zoek van het ministerie van Infra structuur, dat juist vreesde voor extra drukte op de wegen vanwe ge alle pakketdiensten. De voorde len van internetverkopen voor de verkeersdrukte zijn klein. Het ef fect zou groter zijn als de pakket bezorgers niet zo vaak voor een gesloten deur zouden staan. Ge middeld wordt een pakketje 1,2 keer aangeboden voordat iemand thuis is. Volgens het KiM is er winst te boeken als mensen voor af door kunnen geven wanneer ze thuis zijn. Bij een aantal bedrij ven kan dat al. Ook bezorgen in de avonduren leidt tot minder fï- les, stelt het KiM. Te veel keuze vrijheid voor de klant werkt overi gens weer averechts. Busjes moe ten dan juist meer kilometers rij den. Om het juiste evenwicht te vinden, zouden pakketdiensten volgens onderzoekers meer moe ten investeren in computerpro gramma's om ritten te plannen. In Nederland wordt volgens het KiM ongeveer 10 procent van de niet-dagelijkse aankopen via inter net gedaan. De populariteit groeit. Dat hoeft niet per se gun stiger te zijn voor de drukte op de weg. Doordat gewone winkels ver dwijnen, moeten klanten verder rijden om inkopen te doen. DEN HAAG - De mannen die ervan worden verdacht in juli het ge meentehuis van Waalre in brand te hebben gestoken, komen vrij. Er is voorlopig te weinig bewijs tegen ze. Dat meldde het Openbaar Mi nisterie (OM) maandag. Ze blijven wel verdachte. Eindhovenaar Fred van de M. (49 jaar) werd eind mei al vrijgelaten. Woonwagenbewoner Dick O. (37) uit Sint-Michielsgestel kreeg maandag te horen dat zijn voorlo pige hechtenis ook wordt opgehe ven. De Eindhovense woonwagen bewoner Igor de L. (38) blijft wel vastzitten. Hij wordt namelijk ook verdacht van betrokkenheid bij een juwelenroof in Den Bosch in maart. Als de zaak nu voor de rechter wordt gebracht, is de kans aanwe zig dat de rechtbank het bewijs onvoldoende vindt en de drie ver dachten vrijspreekt. Het OM zegt dat risico niet te willen lopen. Mochten de drie verdachten wor den vrijgesproken, dan kan de zaak volgens de wet later niet als nog een keer voor de rechter wor den gebracht. Het OM ziet moge lijkheden om eerst nog verder on derzoek te doen. „We hebben nu geen sluitend be wijs. We hebben meer tijd nodig voor het laatste puzzelstukje. Ik ga ervan uit dat we dat kunnen krijgen", reageerde hoofdofficier van justitie Bart Nieuwenhuizen maandag. Het gemeentehuis van de Brabant se plaats werd op 18 juli 2012 gro tendeels in de as gelegd. De da ders waren met twee gestolen au to's het gebouw ingereden. Het Openbaar Ministerie bena drukt dat de beloning van 25.000 euro blijft staan. Er wordt overwo gen om dat bedrag zelfs te verho gen. „De woonwagengemeen schap is hecht en gesloten. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die meer weten. Die willen we graag spreken", aldus Nieuwen huizen. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5