SALE imiïn Inhaalverbod vanaf 2014 op Brouwersdam PW vraagt minister om ingrijpen in Zeeland ZEELAND 19 30-50% korting commentaar Wereldtop 'Zeeland moet zich niet laten gebruiken' v.a. 13 juni ADRZ IN OPGAANDE LIJN DINSDAG 11 JUNI 2013 Markt 4 4531 EP Terneuzen tel. 011561484 mooie jaarcijfers met tegenvallende productiecij fers en een tegenvallende omzet. Om extra comfort te bieden aan de financiers." Een winstcijfer van vijf miljoen mag dan mooi zijn, in 2011 was het positieve bedrijfsresultaat twee keer zo hoog: bijna tien mil joen. In dat bedrag zat voor 4,3 miljoen aan eenmalige meeval lers. De rest was onder meer te danken aan een forse verlaging van de salariskosten, verklaart Huybert van Eek. Om dat te berei ken werden ingrijpende persone le maatregelen genomen. Zo wer den tijdelijke contracten niet ver lengd. Om de gevolgen van die maatregelen weer enigszins te ver zachten, en weer meer handen aan het bed te krijgen, nam het bestuur in 2012 gas terug. Het ver klaart de kostenstijging die in 2012 te zien is. Ook moest het ziekenhuis geld uitgeven aan de uitgifte en toedie ning van zeer specialistische ge neesmiddelen - voor kanker en reuma bijvoorbeeld. Die mogen sinds vorig jaar niet meer via openbare apotheken worden ver strekt, omdat de 'gewone' apothe ken daarvoor niet genoeg kennis in huis zouden hebben. ADRZ verwacht in 2013 de kosten met bijna 7 miljoen verder te kun nen verlagen, door nog meer op efficiëntie in te zetten. Het geld moet verder gehaald worden uit het werken met flexibel in te zet ten personeel. Dat 'ademt met de bedrijfsvoering mee', heet dat. Dat vereist wel dat de krachten op meerdere afdelingen inzetbaar zijn en daarvoor (bij)geschoold zijn. Van de medewerkers die nu een vast in plaats van een flexibel contract hebben, zal naar ver wachting zo'n tien procent via na tuurlijk verloop verdwijnen. Goede samenwerking binnen de regio is van groot belang om zo veel mogelijk zorg in Zeeland te houden en 'elkaar niet kapot con curreren', benadrukten de be stuurders. Om die reden wordt op dit moment overlegd over een on wenselijke ontwikkeling: dat sinds de vakgroep cardiologie van het ADRZ onder toezicht is ko men te staan van het Amphia Zie kenhuis, patiënten voor dotteren naar het Amphia zijn gestuurd, in plaats van naar het dottercentrum van ZorgSaam in Terneuzen. „Wij praten nu met Amphia en met ZorgSaam om te kijken hoe we deze verwarrende situatie te rug kunnen draaien", zegt Van Eek. Overigens heeft ziekenhuis ZorgSaam uitstel gekregen van de wettelijke verplichting om vóór 1 juni financieel verantwoording af te leggen. Woordvoerder René Maas wil wel al kwijt dat het er in ieder geval een positief resultaat te verwachten valt. Het jaarverslag van ZorgSaam zal over een maand gepubliceerd wor den op www.zorgsaam.org. Dat van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis staat volgende week al online op www.adrz.nl Op 1 januari 2010 fuseerden de toenmalige Oosterscheldezieken- huizen en het Ziekenhuis Walche ren. De Oosterscheldeziekenhui- zen hebben op dat moment een negatief eigen vermogen, zieken huis Walcheren zit in de plus. Het eerste jaar na de fusie schiet het eigen vermogen omhoog van bijna 7 miljoen naar 17,5. In 2012 loopt dit cijfer op tot ruim 24 mil joen. De hoop is dat eind 2013 de 29 miljoen gepasseerd wordt. De solvabiliteit (vermogen bij li quidatie alle schulden af te lossen) stijgt ook. Geldverstrekkers (zoals banken) kijken naar de solvabili teit om te bepalen of ze veilig kun nen lenen. Om de solvabiliteit te berekenen wordt het eigen vermogen ge deeld door het totale vermogen en met 100 vermenigvuldigd. Binnen de ziekenhuissector is de gemiddelde solvabiliteit 15 pro cent ADRZ noteerde in 2010 een solva biliteit van 4,18 procent, in 2011 was het 10,23 procent in 2012 werd net geen 17 procent ge boekt en in 2013 hoopt het ADRZ de 20 procent te bereiken. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Inhalen op de Brou wersdam en Dammenweg op Schouwen-Duiveland wordt verbo den. Ook wordt de weg zo inge richt dat automobilisten moeilijk op de andere rijbaan kan komen. Dat schrijft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur, WD) op vragen van SP-Ka- merlid Farshad Bashir. Het inhaal verbod gaat in 2014 in en geldt over een stuk van 11 kilometer. Ook komen er rotondes bij Oud dorp en De Punt. Bashir wil dat rijbanen op de N57 fysiek worden gescheiden om ongelukken te voorkomen. Volgens de minister is dat niet mogelijk. Dat heeft te maken met het soort weg. Ze be treurt de (ernstige) ongevallen en wijst erop dat maatregelen zijn ge nomen om de N57 (Middelburg- Rozenburg) veiliger te maken. Zo is de N57 bij Veere, Ouddorp en Burgh-Haamstede aangepakt. Schultz ziet niets in een veilig heidsplan, omdat er met Zeeland en Zuid-Holland al overleg is over de N57. Volgens Schultz wijkt het aantal (ernstige) slachtoffers per miljoen gereden kilometers op de N57 niet af van soortgelijke rijks wegen in andere regio's. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse Staten fractie van de PW vraagt minister Ronald Plasterk om vernietiging van de jaarrekening 2012 van de provincie. Fractievoorzitter en Eerste Kamer lid Peter van Dijk heeft de minis ter reeds gepolst over de ontvan kelijkheid van zijn procedure door Binnenlandse Zaken. Van daag volgt er overleg het departe ment over de jaarstukken van de provincie. De PW verwijt Gede puteerde Staten dat is nagelaten een financiële voorziening te tref fen voor mogelijke saneringskos- ten van de failliete fosforfabriek Thermphos. De fractie heeft laten doorrekenen dat de provincie voor minimaal 23 miljoen euro aan de lat zit, mocht het zo ver ko men. GS voelen niks voor zo'n re servering, omdat dit de onderhan delingspositie van de provincie met de curator en het ministerie van Economische Zaken over ver deling van de kosten zou verzwak ken. „Maar dat mag toch geen re den zijn om je niet aan de wet te houden", zegt Van Dijk. Hij vindt dat de provincie in dit en ook an dere grote dossiers onverantwoor de financiële risico's neemt. De sluiting van een restaurant haalt niet snel het landelijke nieuws. Oud Sluis - een van de twee drie sterrenrestaurants in Neder land - vormt de spreekwoorde lijke uitzondering. Met deze Mi- chelinsterren-magneet zette Sergio Herman de gemeente Sluis, Zeeland en zelfs Neder land op de culinaire kaart. Hoewel even verderop twee- sterrenrestaurant De Kromme Watergang zit, behoort deze re gio met het verdwijnen van het driesterrenrestaurant niet meer tot de absolute wereld top. Mede dankzij Oud Sluis weten fijnproevers uit alle windstreken Zeeland tegen woordig te vinden. Dat zal na de sluiting van het restaurant niet veranderen. Sergio Her man blijft bovendien actiefin zijn restaurant Pure C te Cad- zand. De kans dat hij ooit ver trekt bestaat, maar zijn band met de regio is zo stevig, dat hij vermoedelijk zijn bijdrage zal blijven leveren aan de culi naire ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen. DEN HAAG - De provincie moet Den Haag duidelijk maken dat 'Zeeland zich niet laat misbrui ken voor een schijnoperatie, die volgens de Europese Commissie op geen enkele wijze bijdraagt aan verbetering van de estuariene natuur in de Westerschelde'. Die oproep doet Statenlid Johan Robesin (Partij voor Zeeland) aan het dagelijks provinciebestuur. Hij doet dat naar aanleiding van een interview met Hedwigepol- der-eigenaar Gery de Cloedt in de ze krant van afgelopen zaterdag. In dat gesprek zegt De Cloedt dat hij een brief heeft van Europa waarin staat dat na ontpoldering in de Hedwigepolder geen estua riene natuur zal ontstaan. Dat do cument zal De Cloedt gebruiken bij zijn juridisch verzet. Robesin vraagt Gedeputeerde Sta ten of ze de brief kennen. Als De Cloedt de waarheid spreekt, is vol gens Robesin 'de bodem onder het ontpolderbesluit van het kabi net en Kamer weggevallen'. Zee land moet dan niet meewerken en zich 'niet laten misbruiken om slechts het havenbelang van Ant werpen te dienen', aldus Robesin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59