berco Eerste wasplaats Zeeland in gebruik Open huis bio-kwekerij Conniption groeit fors in korte tijd SCHOUWEN-DUIVELAND 23 aantrekkelijk shoppen Cannock Chase blijkt blijvertje Beeldhouwen in de Boswachterij Wijde Bliek opent overdekt zwembad DINSDAG 11 JUNI 2013 lange vorststraat - goes Koos van Gastel demonstreert de wasplaats op zijn erf aan de Blindeweg in Dreischor. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman DREISCHOR - Een simpele, niet te dure en tegelijkertijd toch doeltref fende voorziening. Zo typeert Luc Remijn van DLV Plant de wasplaats voor landbouwspuitmachines die maandagavond op het erf van fami lie Van Gastel aan de Blindeweg in Dreischor geopend is. Het lijkt zo op het eerste gezicht niets. Een plaatsje van zes bij tien meter, geplaveid met doorgroeiste- nen en omringd door een aarden wal. Wat er onder ligt, verandert echter alles. Het ontwerp (een combinatie van worteldoek, puin, zand en grind) voorkomt dat er gewasbeschermingsmiddelen in het oppervlaktewater komen. De plaats loopt iets af, waardoor overtollig water in de achterlig gende zaksloot belandt. „Dat is een greppel van een meter diep gevuld met compost, waardoor biologische activiteit plaatsvindt. Je bootst eigenlijk een fytobak na", licht Remijn het proces in grote lijnen toe. De wasplaats is één van de voort brengselen van het project Proef tuin Kaderrichtlijn Water (KRW) Dreischor. Een driejarig project dat tot doel heeft de waterkwali teit in de omgeving te verbeteren. Niet alleen ondernemers ook be woners zijn op verschillende ma nieren uitgedaagd om mee te den ken en mee te doen. Behalve DLV Plant zijn onder meer gemeente, provincie, waterschap, ZLTO en ZMf bij de - met Europese subsi die op poten gezette - proeftuin betrokken. De wasplaats is het derde project dat door de akkerbouwers in Dreischor en omgeving wordt om armd. In het eerste jaar is er voor al veel aandacht aan spuitdoppen besteed. Door spuitmachines met driftarme doppen uit te rusten wordt de hoeveelheid gewas beschermingsmiddel die in de sloot belandt, beperkt. Daar heb ben akkerbouwers (los van het mi lieu) zelf ook volop baat bij, zegt Koos van Gastel - die de primeur van de eerste Zeeuwse wasplaats op zijn naam schrijft. „Geen enke le boer wil in de sloot spuiten. Dat spul kost klauwen met geld." Het jaar daarop is met elkaar ge zocht naar nog meer verbetermo gelijkheden. Leo Dalebout uit Noordgouwe heeft in aansluiting op de uitkomsten daarvan proefge draaid met een inwendig reini gingssysteem voor de landbouw- spuit, waardoor veel minder wa ter nodig is. Ook dat bleek een succes. „Afgelopen voorjaar zijn nog eens acht deelnemers dat gaan doen." De wasstraat, waarop de buiten kant van de landbouwspuitmachi- ne kan worden schoongemaakt, is de laatste vernieuwing. Het is een laagdrempelige voorziening, ga ven de betrokkenen maandag avond aan. Er zijn ook dure alter natieven. „Maar dan heb je kans dat er maar één of twee gereali seerd worden. Dit is betaalbaar." De proeftuin KRW Dreischor loopt in het najaar af, maar de boe ren praten verder. Zij zijn ver enigd in de Landbouwvereniging Dreischor, waarvan Van Gastel voorzitter is. BROUWERSHAVEN Cannock Chase - gespeciali seerd in het telefonisch in casseren van gelden en data- verrijking - blijft ook de ko mende tien jaar huurder van het monumentale voor malige stadhuis aan de Markt in Brouwershaven. Cannock Chase nam negen jaar geleden haar intrek in het pand. Vandaag wordt het nieuwe contract met ver huurder Stichting Renesse getekend. BURGH-HAAMSTEDE Ellen Bentlage van de Yoga Bakkerij in Dreischor gaat za terdag 29 en zondag 30 juni de boer op met een work shop Beeldhouwen in het bos. Bentlage trekt met de deelnemers aan de work shop de Boswachterij Wes- terschouwen in om te beeld houwen in speksteen. De workshop is geschikt voor beginners en gevorderden. Er wordt gewerkt van 10.00 tot 17.00 uur. Meer info: www.atelierdebakkerij.nL RENESSE Camping De Wijde Bliek- viert zaterdag 15 juni het 50-jarig bestaan met de ope ning van het nieuwe zwem bad. Het zwembad is naast de recente vernieuwing van het sanitair op de camping aan de Hogezoom belangrijk onderdeel van de kwaliteits verbetering die op de cam ping zijn doorgevoerd. Het nieuwe zwembad is be doeld om het seizoen te ver lengen en nieuwe doelgroe pen aan te boren. NOORDGOUWE - Biologische kwe kerij Zuidbos uit Noordgouwe houdt zaterdag 22 juni de jaarlijk se open dag. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje komen nemen bij het bedrijf aan de Zuidbosweg. De wekelijkse biologische zater- dagmarkt op het terrein van Kwe kerij Zuidbos is normaliter om 14 uur voorbij, maar voor deze gele genheid is de markt verlengd tot 16.00 uur. Biologische Kwekerij Zuidbos is een kleinschalig biolo gisch tuinbouwbedrijf. Op jaarba sis worden ongeveer 60 tot 70 ver schillende gewassen geteeld. Van de totaal 2.8 hectare die het be drijf beslaat is anderhalve hectare volle grond groenteteelt en 2000 vierkante meter (koude) kas. Gebouwen, weiden, randen en pa den nemen de rest van de ruimte in beslag. Biologische Kwekerij Zuidbos is een door Skal Biocon- trole erkend Eko-bedrijf. Meer informatie: www.zuidbos.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Nog niet zo lang gele den was het nog een tweemansbe- drijf, maar inmiddels verdienen er vijf mensen hun boterham. Be veiligingsbedrijf Conniption groeit als kool en mede-eigenaar Mark Minnaard gaat er vanuit dat de groei nog wel even doorzet. „We gaan voor behoedzame groei", aldus Minnaard. „En onze orderportefeuille zit vol." Het werkterrein van Conniption is breed. Het bedrijf heeft zich ge specialiseerd in alarminstallaties en camerabeveiliging en zoekt continu naar manieren om tech nieken met elkaar te koppelen. „Steeds meer mensen krijgen thuis zorg en er zijn technische mogelijkheden om die slimmer op te zetten. Je kunt onder meer elektronische sloten op afstand openen zodat zorgpersoneel altijd naar binnen kan als dat nodig is. Maar met domotica kun je ook gordijnen open en dicht doen en alarm slaan als iemand vergeet het gas uit te draaien." Domotica is volgens Minnaard een van die sectoren die in de toekomst al leen maar belangrijker zal wor den. Een andere groeimarkt is de Voip-telefonie ofwel het telefone ren via internet. Conniption werkt aan een platform waarbij aangesloten bedrijven gratis met elkaar kunnen bellen. Minnaard is ervan overtuigd dat de Voip-tele fonie nog een hoge vlucht zal ne men. „Daar zetten we ook op in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49