U hoort goed, maar u verstaat slecht? Geweld en vrouwen Polman: 'Eiland werkt aan toekomst' Nieuw plan riool bij Sir 20 SCHOUWEN-DUIVELAND KENNISMAKING Veel mensen hebben moeite met het verstaan van gesprekken, terwijl ze toch goed kunnen horen. Vooral als er achtergrondgeluid is, wordt verstaan voor hen lastig. De oorzaak is vaak een beschadiging van de zgn. haarcellen in het binnenoor. Het nieuwste toestel van Siemens is speciaal ontwikkeld om dit te compenseren. Advertentie I Close Act was eerder te gast in Zierikzee. ZIERIKZEE - De organisatie Wereld vrouwen Ahoy! besteedt woens dagsmiddag in haar bijeenkomst aandacht aan geweld tegen vrou wen. Vier wereldvrouwen bezoch ten op 13 april dit jaar in Amster dam een bijeenkomst van de in ternationale organisatie 'WE CAN end al violence against wo men'. Deze vrouwen willen graag hun ervaringen, kennis en inspira tie - opgedaan in diverse work shops - delen met andere vrou wen. Belangstellende vrouwen zijn welkom tijdens deze bijeen komst, die wordt gehouden in het Ondernemersatelier, Calandplein, Zierikzee van 14.00 tot 16.00 uur. Dagelijks merken veel mensen dat ze moeite hebben om gesprekken te volgen. Omgevings geluiden, slechte akoestiek, achtergrond muziek en onduidelijke sprekers maken dat het voeren van gesprekken erg veel energie kost. Er moet vaak worden gevraagd wat er gezegd is. Daar door wordt het steeds minder leuk om in grotere gezelschappen te verkeren. Beschadiging binnenoor Wat weinig mensen weten is dat dit wordt veroorzaakt door een beschadiging in het binnenoor. Onderzoek heeft aangetoond dat zogenaamde haarcellen verantwoordelijk zijn voor aanpassingen in het geluid. Deze cellen zorgen ervoor dat zachte geluiden luider worden en harde geluiden juist wat worden gedempt. Die aanpassingen gebeuren wel 20.000 keer per seconde. Spraak hoorbaarder Als de haarcellen beschadigd zijn, hoort u het geluid dus wel, maar zachte geluiden klinken zachter en harde geluiden juist harder! Omdat spraak vaak net iets zachter is dan omgevings geluid is het dus niet goed te verstaan. Wanneer door blootstelling aan lawaai of een verminderde doorbloeding de haarcellen niet functioneren, is het niet zinvol om het geluid alleen maar te versterken, zoals dat gebeurt in conventionele hoortoestellen. Veel beter is het als het toestel zachte spraak en hinderlijke luide omgevingsge luiden goed herkent en zo spraak weer hoorbaar maakt. Unieke technologie De nieuwste Siemens XCEL is ontwikkeld met deze gedachte. Dit toestel zorgt voor de juiste balans tussen alle geluiden. De verhouding tussen versterking, spraakverstaan en geluid- De Oranjevlaggen komen weer te voorschijn. Vlaghijsen op het Havenplein in Zierikzee. door Joeri Wisse door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is een eiland dat niet alleen haar kwa liteiten koestert, maar zich ook vol op inzet om in de toekomst aan trekkelijk te zijn. Die indruk heeft commissaris van de koning Han Pol man maandag opgedaan tijdens een kennismakingsbezoek. De wil om nieuwe vormen van bedrijvigheid te faciliteren viel hem onder meer op in de Schelp- hoek, waar plannen zijn voor een zorghotel. „Ook hebben we plaat sen bezocht waar gewerkt wordt aan de teelt van zilte producten." De vernieuwingsdrift trof Pol man ook aan bij Ed Troost, die een rondleiding over camping de Julianahoeve in Renesse gaf. Schouwen-Duiveland is geen on bekend eiland voor Polman. „In mijn vorige baan als burgemees ter van Bergen op Zoom gingen we bij mooi weer al vaak naar het strand bij Haamstede. Maar als commissaris kijk je nu wel op een andere manier naar het eiland." Han Polman (r) deed, in gezelschap van het college van B en W en gemeen tesecretaris, onder meer camping de Julianahoeve aan. foto Dirk-Jan Gjeltema Polman toonde zich verder blij verrast door het onlangs ver nieuwde Havenplein in Zierikzee. „Dat is een plaatje geworden. En het getuigt ook van moed van de gemeenteraad om zo'n plein auto vrij te maken." Een zet die vol gens hem ook op de Grote Markt in Bergen op Zoom goed heeft uit gepakt. „Ik kom zeker nog eens te rug om een terrasje te pakken op het Havenplein", beloofde hij. SIRJANSLAND - De gemeente Schou wen-Duiveland komt uiterlijk vol gend jaar met een nieuw plan voor de verbetering van de riolering van het kassencomplex bij Sirjansland. Eigenlijk zou de gemeenteraad de ze maand instemmen met een voorstel om twee ton uit te trek ken voor nieuwe gemalen en een persleiding. Hiermee zou een eind gemaakt kunnen worden aan storingen met wateroverlast ten gevolg. De betrokken tuinders hebben echter aan de gemeente la ten weten te twijfelen aan de voorgestelde oplossing, die vol gens hen gebaseerd is op storin gen in plaats van op metingen. Ook zetten de tuinders vraagte kens over de rekeningen voor het rioolrecht. Volgens hen zijn bij de aanleg van het riool in 2007 foute uitgangspunten gehanteerd waar door er nu problemen zijn. Koninginnedag 2011 in Zierikzee; de straat wordt versierd. beleving staan hierbij voorop. Het verstaan van gesprekken wordt zo duidelijk verbeterd, ook in een rumoerige omgeving. De Siemens XCEL, klein en onopvallend. Nauwelijks groter dan een 1 euro munt De haarcellen in het binnenoor bewegen heel snel en fungeren als versterker en als demper. Als de haarcellen beschadigd zijn wordt spraak niet voldoende meer versterkt en hinderlijk lawaai niet meer gedempt. Testpersonen gezocht! Schoonenberg Hoorcomfort zoekt testpersonen, die de beschreven situatie herkennen en die de nieuwe technologie in de praktijk willen testen. Bij Schoonenberg organiseren we regelmatig dergelijke tests, ledereen met gehoorverlies kan meedoen aan de test. Want uw mening telt bij ons. Daarom ook wordt de test afgesloten met een interview. Hierin vragen we u of u in het dagelijks gebruik echt verschil ervaart. Bent u geïnteresseerd? Meld u dan voor 30 juni aan voor de test. Bel 0900 - 0616 (15cpm) of meld u aan via internet: www.schoonenberg.nl/testpersoon. Deelname is gratis en geheel vrijblijvend! Ontdek zelf welke grote voordelen de nieuwe Siemens XCEL voor u heeft. Meld u nu aan! "Schoonenberg hè ervaren dat helen eerste toestel da n het enen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46