van deze bon: Andere toepassingen GEZOND 7 STABIEL FIETSEN DANKZIJ DE KRACHTIGE MIDDEN-MOTOR NIERKANKER ,•211 Pedicure behandeling voor 19.95 Nagels knippen, nagelriemen verzorgen, eventueel eelt en andere ongemakken verwijderen, een heerlijk voetmassage Deze aanbieding is geldig, tegen inleveren van de bon t/m 29 Juni en alleen op afspraak City Spa Goes, de ware ontspanningsbeleving 01 13-231277, info@city-spa-goes.nl Volg City Spa Goes BO 0 BOSCH DINSDAG 11 JUNI 2013 B Grapefruit belangrijk voor transport kankermedicijnen, foto Grapefruit ideale transporteur kankermedicijnen Minuscule bolletjes (nanodeeltjes) gemaakt van vetten afkomstig uit grapefruit zijn ideale transporteurs voor medicijnen tegen kanker, mel den Amerikaanse onderzoekers. De bolletjes zijn in staat allerlei genees middelen (antilichamen, RNA, DNA) effectief door het lichaam te vervoe ren en af te leveren op de juiste plaatst, bij de kankercellen. (http://bit.ly/10j7T 1 s) Alzheimer verminderen en voorkomen Een groep van stoffen die gebruikt worden om ontstekingen in de herse nen in beeld te brengen, is - bij mui zen - ook in staat de effecten van de ziekte van Alzheimer te verminde ren. Onderzoekers zagen dat het ge heugen van 'Alzheimermuizen' verbe terde nadat zij deze zogeheten TSPO-liganden kregen toegediend. Bij jonge muizen verminderde toedie nen van de TSPO-liganden ook het ontstaan van Alzheimer. (http://bit.ly/1 a4bQv3) Oude kinkhoestvaccin beschermt beter Het 'oude' vaccin tegen kinkhoest, dat gemaakt is van hele, gedode kink- hoestbacteriën, beschermt tieners beter tegen kinkhoest dan het vac cin dat sinds eind jaren negentig wordt gebruikt, het zogeheten acellu- laire vaccin. Dit blijkt uit een analyse van een kinkhoestepidemie in 2010-2011 onder tieners in Califor- nië. Het acellulaire vaccin is destijds ingevoerd omdat het minder bijwer kingen geeft. (http://bit.ly/11 Rv4Gz) ADHD'er wordt gemakkelijk dik Ondanks hun voortdurend drukke bewegen hebben jongens met AD HD dubbel zo veel kans dik te wor den en te blijven als jongens zonder ADHD, concluderen onderzoekers uit gegevens van ruim 200 jongens van wie tot hun 40ste gegevens wer den verzameld. De moeite die AD- HD-ers hebben met het onderdruk ken van impulsen doet hen waar schijnlijk ook meer snoepen en snac- ken, vermoeden de onderzoekers. (http://bit.ly/1 OeZwnD) Overgewicht komt soms van pas Voor ernstig zieke patiënten die ver pleegd worden op de intensive care afdeling kan het hebben van fors overgewicht (BMI groter dan 35) le vensreddend zijn. Zij hebben 14 pro cent minder kans te overlijden dan even zieke patiënten zonder overge wicht (BMI tussen 20 en 25), blijkt uit gegevens van ruim 150.000 Nij meegse IC-patiënten. Mogelijk heb ben de vet en energiereserves voor deel bij ernstige ziekte, opperen de onderzoekers. (http://bit.ly/1 aaE7jM) Depressie gevaarlijk voor diabeten Mensen met diabetes die bovendien depressief zijn hebben ruim 40 pro cent meer kans regelmatig een ern stige hypoglycemic (veel te laag bloedsuiker) te krijgen dan diabeten zonder depressie. Dit blijkt uit gege vens van ruim 4.000 mensen met diabetes. Mogelijk leidt de depressie ertoe dat de patiënt het bloedsuiker gehalte minder goed in de gaten houdt of schommelt hun bloedsui kergehalte meer. (http://bit.ly/16TNUOO) Een tumor in de nier geeft aanvankelijk maar zelden reden tot klachten. Soms hebben mensen pijn hoog in de zij, last van langdurige vermoeidheid, koorts, lusteloosheid, gebrek aan eetlust of gewichtsverlies zonder aanwijsbare redenen. Bloed in de urine, zo werd in het verleden vaak nierkanker ontdekt. Tegenwoordig worden de meeste niertumoren bij toeval ontdekt, als er om andere medische redenen een echo of scan van de buik wordt gemaakt. Jaarlijks krijgen ruim tweeduizend Nederlanders de diagnose te horen. De behandeling be staat vrijwel altijd uit een operatie, eventueel gevolgd door een behandeling met medicijnen. verwijdering (de zogenoemde partiële nef- rectomie red.)." Maar zoals gezegd: het is een ingewikkelde, bloederige operatie. Zambon: „Het blijkt dat in veel landen de ingreep dan maar niet wordt gedaan. Leuk die partiële nefrec- tomie, wordt geredeneerd, maar lastig. Vol gens een recent onderzoek uit Duitsland wordt in verschillende deelstaten bij een kleine niertumor tot in liefst 70 procent van de gevallen de nier toch geheel verwij derd. Vervelend, want je handelt in strijd met de richtlijnen. Veel collega's nemen lie ver het zekere voor het onzekere." Dankzij de nieuwe techniek, die de nierspa- rende operatie eenvoudiger en veiliger heeft gemaakt, kunnen nu meerdere soor ten patiënten onder het watermes. Bijvoor beeld mensen met twee nieren, waarvan één met tumor. Het gezwel mag niet te groot zijn en moet liefst aan de buitenkant van de nier zitten. „We bekijken dit van ge val tot geval. We hebben eens een patiënt gehad met een gigantische tumor aan de ene nier en een kleine aan de andere. Dan moet je de ene nier helemaal weghalen en de andere gedeeltelijk." Zambon schat dat 40 procent van de mensen met een niertu mor in aanmerking komt voor de behande ling. In de eerste jaren deden hij en zijn team de ingreep bij een enkele patiënt, maar dat worden er steeds meer: vorig jaar ondergingen twintig mensen de operatie met de waterstraaltechniek. Er is nog een ander pluspunt van de nieuwe techniek. Te genwoordig worden dankzij moderne scan technieken veel vaker niertumoren gevon den dan vroeger. „Indertijd kwam de pa tiënt bij de uroloog omdat hij bloed had ge plast. Tegenwoordig gaan mensen met buikklachten algauw onder de scanner. De radioloog kan zo makkelijk een tumortje van 2, 3 centimeter ontdekken. Daarnaast zijn er patiënten die zo'n pre-scan hebben gemaakt in Duitsland. Je opereert ze alle maal, maar er doet zich één probleem voor: die tumor op de scan kan achteraf ook goedaardig blijken te zijn. De kans daarop is 20 a 30 procent. Als je de hele nier verwij dert, zou je nogal eens na afloop moeten zeggen: 'Gefeliciteerd, u hebt geen kanker. Maar u bent wel uw nier kwijt' Resultaat: van al onze 47 geopereerde patiënten ble ken 12 mensen een goedaardige tumor te hebben!" reageren? gezondheid@depersdienst.nl Met waterstraalsnijden kunnen niet alleen niertumoren worden verwij derd. Leverkanker was het allereerste toepassingsgebied en waterchirurgie wordt in deze sector nu al wereldwijd het meest toegepast Uroloog Victor Zambon: „Collega's in Veldhoven heb ben er al vijfhonderd gedaan." Zelf zet hij de techniek ook in bij tu moren in de blaas. „Dat doe je via de piasbuis. Met een dunne waterstraal spuit je het tumortje eruit." Slim, want dan haal je het kleine gezwel in zijn totaliteit weg en is mogelijk de kans op terugkeer kleiner dan mede gangbare techniek: „Normaal snij je met een elektrisch lusje in de blaas het poliepje in kleine hapjes weg, tot dat alles eruit is. Je kunt je voorstellen dat allerlei kankercellen zich zo kun nen verspreiden en een tumortje mak kelijker terugkomt. Blaastumoren ko men van nature heel makkelijk terug, tot in 60 procent van de gevallen. Men vermoedt dat dit te maken heeft met deze techniek." De toepassing is echter nog gloed nieuw. „Blaastumoren zijn zeer hard nekkig. Het is nog te vroeg om te be palen of deze techniek de kans op te rugkeer van de tumor vermindert." Een andere toepassing is de verwijde ring van darmpoliepen, die zich met een beetje pech kunnen ontwikkelen tot darmkanker. „Met water kun je verschillende weefsels makkelijker scheiden zonder dat je schade toe brengt" Andere toepassingen zijn voor zover bekend: prostaat-, maag- en slokdarmkanker. Fietswereld Melse Middelburgsestraat 16-24 4461EH GOES www.sparta.nl Verkrijgbaar bij uw Sparta dealer •powered by Standaard hoge actieradius tot wel 135 km ■J Stabiele wegligging ■J Natuurlijke ondersteuning ■y Multifunctioneel LCD-display met veilige stuurbediening ■J Diverse uitvoeringen vanaf 2.399

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43