Verplaatsingsgekte 6 GEZOND OPVOEDING Annie de Vreugd Wonderbaarlijk: behandelaars verwijde ren met een snijdende waterstraal tumoren. Uroloog Victor Zambon is een van de weinige medici in Nederland die deze techniek bij nierkanker inzetten. Het procédé vindt bij steeds meer aandoenin gen toepassing. Met de waterstraal hoefje de vaten naar de nier niet af te klemmen Binnenkort trekken we weer massaal naar verre vakantie oorden. Misschien iets dichterbij dan andere jaren vanwege de crisis. Maar Nederlanders zijn een reislustig volkje, velen gaan weer op avontuur. Met nog 800 kilometer voor de boeg, de kinderen op de achterbank ver diept in iPad of walkman. Onze kinderen zijn wel gewend om onderweg te zijn. Al vlot na de geboorte zetten we baby in zo'n handige Maxi Cosi. Hup, mee de auto in naar een verjaardags feest of naar de woonboulevard. Over de hete markt en daarna het winkelcentrum in om bij te blij ven met de laatste mode. Baby - net op de wereld - heeft nog de grootste moeite om zich te oriënteren. Maar hij doet al steeds weer op andere plekken zijn ogen open. Als hij groter wordt, reist hij van crèche naar peutergym. Een jaar later wordt hij dagelijks pal voor de schooldeur afgezet met een volle broodtrommel. Nee, vader loopt niet mee, heeft haast, moet naar zijn werk. Die twee dagen dat moeder niet werkt, jakkeren we tussen zwem les, voetbalveld en muziekles heen en weer. „Nee, je kan niet meer naar de wc. Laat die limona de maar staan, die drink je straks maar op." Het kind dat misschien in het be gin nog protesteerde, is dan al lang murw van al die stress. We jagen onszelf en onze kinde ren voortdurend door het leven. We zijn doordeweeks vaak op pad om de mobiliteit voor het week einde te verdienen. De tweede au to en duur speelgoed voor op de achterbank zijn niet meer weg te denken. Wie niet meedoet met deze ver plaatsingsgekte, gaat zich haast schuldig voelen. We voelen ons verplicht elk weekend met ons kroost ergens naartoe te gaan. Maar wat is er mis met een badje in de tuin en een ijsje uit het vriesvak? Hoe anders was dat een of twee generaties geleden. De zuster van het consultatiebureau legde moe ders uit dat kinderen na hun mid dagdutje en fruithapje naar bui ten moesten om te wandelen en de bloemen en de vogels te zien. Slapen deed een kind in zijn ei gen bedje. Toegegeven. De tijden zijn veranderd. Maar we zijn met z'n allen wel heel erg op drift ge slagen. Rust, reinheid en regel maat mogen dan wel heel ouder wets klinken, maar er is toch gro te behoefte aan vooral rust en re gelmaat. Kinderen mogen zelden hun ei gen tempo volgen. Ze krijgen am per tijd om op te staan, te eten en te spelen. Ze zijn vaak niet fit, om dat ze onvoldoende slapen. Als we nu eens - eenmaal aange komen op onze vakantiestek - tijd maken. Om te luieren, te han gen en te niksen. En niet weer heen en weer gaan vliegen tussen pretpark en dierentuin. Daar zijn onze kinderen toch zo ontzettend aan toe. Annie de Vreugd is orthopedagoge Snijden met water Victor Zambon door Will Gerritsen illustratie Geertje Grom Ik bezocht ooit een fabriek in Noord-Limburg", vertelt Victor Zambon. „Ze maken daar hamer koppen: het gat in de stalen kop voor de houten steel wordt uitge- freesd met water. Met een kracht, die houd je niet voor mo gelijk. Eventjes huppetee, een gat!" Waterstraalsnijden. Dat is een industriële techniek, ontwikkeld in de jaren dertig van de vorige eeuw, waarmee onder meer staal, steen en glas kan worden bewerkt en door kliefd. Nu doet de techniek haar intrede in de operatiekamer (OK). Victor Zambon past als een van de weinige urologen in Ne derland deze methode toe bij de verwijde ring van niertumoren. Hij doet dat al sinds eind 2003 en was er vroeg bij: de aller eerste vermelding in de medische litera tuur over water jet cutting dateert uit 1989 toen lapanse chirurgen bij varkens en later bij mensen ziek leverweefsel verwijder den. Pas in de tweede helft van de jaren ne gentig kwam een schraal stroompje publi caties op gang. In 1996 maakten Israëlische oogheelkundigen bij (echte) proefkonijnen met een waterstraal een snede in het hoornvlies. Ze waren verrukt van het resul taat. Uroloog Victor Zambon (verbonden aan Orbis medisch centrum in Sittard-Geleen en tot 1 juli aan het Roermondse Lauren- tiusziekenhuis) maakte kennis met het 'me disch' waterstraalsnijden toen bepaalde ap paratuur in de OK aan vervanging toe was. De leverancier wees op het 'watermes' dat in 2002 was geïntroduceerd. Chirurgen ge bruikten het instrument al bij de verwijde ring van levertumoren. Zambon zag meteen kansen, zeker voor pa tiënten met slechts één nier waarin - dub bele pech - kanker is ontstaan. „Die nier probeer je te behouden door niersparend de tumor te verwijderen. Deze ingreep is niet prettig. Je opereert op een moeilijke plek en het is vaak bloederig. Het bloedver lies kan zo hevig zijn dat de nier toch moet worden verwijderd." Verklaring: de nier wordt uit hoofde van zijn functie - het fil teren van bloed - zeer goed doorbloed. De hoge moeilijkheidsgraad maakt bovendien dat de risico's op nabloedingen en andere complicaties groot zijn. En maakt ook dat de chirurg 'soms na de operatie toch ge dwongen is de hele nier te verwijderen'. Er is bij deze operatie nog een ontsnap pingsroute: de uroloog kan de bloedvaten naar de nier afklemmen waardoor de bloed- toevoer naar dit orgaan compleet plat gaat. Dan heeft de medicus 20 minuten de tijd de tumor te verwijderen of een half uurtje als ijs rond de nier is gedrapeerd. „Maar die tijd wordt vaak overschreden. Achteraf hou den relatief veel mensen hieraan func tiestoornissen van de nier over: volgens Amerikaans onderzoek gebeurt dat bij 40 procent van de geopereerden. Dat geldt voor gemiddelde ziekenhuizen, niet voor topklinieken." Nu is er dan het waterstraalsnijden. Zam bon is opgetogen. „Met de waterstraal hoef je de vaten naar de nier niet af te klem men. De doorbloeding gaat gewoon door en de nier blijft functioneren. Met een zeer dun waterstraaltje spuit je langs de tumor en klief je als het ware het gezwel los van het gezonde nierweefsel. De waterkracht moet je goed instellen, afhankelijk van het weefselsoort." De waterstraal 'onderkent' immers bij het snijden het verschil tussen gezond weefsel en tumorweefsel, dat slap per is. „Zo werk je veel minutieuzer." Door het nauwkeurig werken, is het bloedverlies miniem. De kleine vaatjes naar de tumor worden stuk voor stuk afgeklemd en dicht geschroeid. Nu Zambon en collega's de operatiemetho de stevig in de vingers hebben, komt een grotere verscheidenheid van nierkankerpa tiënten in aanmerking voor de operatie met de vlijmscherpe waterstraal. „Twintig jaar geleden haalden urologen bij een nier tumor meteen het hele orgaan eruit. Men dacht: je hebt toch twee nieren, daar loop je geen risico mee. Toch ontstond wereld wijd het inzicht dat het jammer is om van wege een kleine tumor de nier compleet te verwijderen. Als je nier wordt weggeno men, heb je immers meer kans op nierfunc tiestoornissen en een grotere kans op hart en vaatziekten. De nier regelt grotendeels de bloeddruk. En er is meer kans op overlij den, zeker bij ouderen. Bij jonge mensen kan die ene nier zich nog wel goed herstel len. Op een congres in Italië werd onlangs verteld dat oudere nierdonoren statistisch vijfjaar korter leven. Zodoende kwamen er Europese richtlijnen voor urologen die be palen dat je bij kleine tumoren nierspa rend moet opereren, de gedeeltelijke nier-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42