Zeeland herdenkt afschaffing slavernij ■L *1! Koning Willem-Alexander heeft vol programma bij bezoek aan Zeeland •l Wonderlijk 18 ZEELAND sf dinsdag Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis is erin geslaagd in 2012 vijf miljoen euro winst te boeken. Marleen Blommaert Ik ga morgen naar de huis arts!... Ja Goed He?! In de overigens lege straat in Middelburg schalt de stem van de dame die me zojuist voorbij fietst. Luidkeels klinkt de boodschap. Ocherm denk ik, verstandelijk beperkt of psy chiatrisch. In jezelf praten: het heeft op mij altijd een merk waardige uitwerking. Een com binatie van gêne en meelij. De meelij in mij wil reageren en de gêne negeren. Ze zet het ge sprek met zichzelf voort en plotseling zie ik het draadje rond haar oor. Ze voert slechts op luide toon een gesprek met een onzichtbare derde. Ze is helemaal niet hier met mij in deze straat. Ze is bij haar vriendin of vriend aan de ande re kant van haar oor. Aan haar ongegeneerde bekentenissen op de fiets valt af te leiden dat ze vindt dat ik hier ook niet ben. Zo zorgt het oortje dat wij allebei alleen zijn in deze lege straat. Wonderlijk. We zitten in Antwerpen op een binnenterras en drinken een fruitsapje waar alle vruch ten uit de hele wereld aan te pas gekomen zijn. Van alles SF waarvan ik weet dat het hier met geen mogelijkheid kan groeien. Het drankje is als "t Stad' zelf gevormd, een wonder lijke mix uit alle windstreken die samen deze boeiende me tropool vormen. Een tafeltje verderop zit iemand in zichzelf een heel gesprek te voeren, druk gebarend, soms knikt hij instemmend en soms schudt hij woest zijn hoofd. Hij is al leen in deze stad met zijn half miljoen mensen en spreekt met zijn geesten. 'Wonderlijke types trekt een stad aan' merkt iemand in het gezelschap op. Ik betwijfel het Wonderlijke men sen zijn overal. Ik rijd over de dijk en zie de psychiatrische buur en even verderop de geestelijk gehandi capte buur langs de weg staan. Ze zouden me in de stad mis schien angst in boezemen. Hier zwaai ik opgewekt en maak soms een praatje. Ik ken hun broers, weet wat ze mankeren en zij kennen mij, mijn kinde ren en mijn man. Zij zijn niet al leen, hoe oneindig stil en leeg het hier ook kan zijn. Zij zijn ge kend en zij kennen. Dat vind ik het wonder(lijke) van hier. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - De jaarlijkse herden king van de afschaffing van de sla vernij wordt maandag 1 juli in Mid delburg gehouden. Omdat het 150 jaar is geleden dat de Nederlandse regering in Suri name de slavernij afschafte, is er een ruim herdenkingsprogramma voorzien. Gedeputeerde Ben de Reu opent de herdenking om 12.00 uur in de voorhal van het Statencomplex. Vervolgens hou den SP-Tweede Kamerlid Harry van Bommel en burgemeester Ha- Vertrek: 20, 23, 26, 29 juli, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak per touringcar een ontdekkingstocht langs verschillende bezienswaardig heden in Londen. Zie onder andere Big Ben, Buckingham Palace en Picadilly Circus. Maak ook een boottocht over de Theems en ontdek de Tower of London. ÏO*OV©f Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar. Parijs - Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl pf/pu/p/| nf of bel 0529 46 96 67 CJJCWrcjJ.flf Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. De locatie Vlissingen van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis foto Lex de Meester ADRZ pronkt met raid Bergmann toespraken. Het eerste deel wordt afgesloten met een voordracht van kinderen van de Algemene Basisschool en met kransleggingen bij het monu ment. Om 15.30 uur verzorgt pro fessor Walter Mignolo in het ka der van de Summerschool van de University College Roosevelt een Engelstalige lezing over slavernij vroeger en nu. In de Stadsschouw burg wordt om 20.30 uur de thea tervoorstelling Rebelse Vrouwen opgevoerd. De nationale herden king is dit jaar in Amsterdam. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Bestuursvoorzitter Huybert van Eek van het ADRZ en collega-bestuurder Bert Vos konden gisteren tevreden de jaar cijfers presenteren. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis heeft, alle tumult ten spijt, toch maar mooi 5 miljoen winst geboekt over 2012, meldden zij. Weliswaar is 1,9 miljoen aan eenmalige meevallers te danken, maar de rest is pure winst. En bovendien nog eens 1,1 miljoen euro méér dan voor 2012 begroot was. Het positieve bedrijfsresultaat is vooral opmerkelijk omdat halver wege het jaar nog ingrijpende maatregelen moesten worden ge nomen. De prestaties bleven toen flink achter bij de verwachtingen. Om te voorkomen dat patiënten vanwege wachttijden uitweken, en om meer behandelingen te kunnen verrichten, werd onder meer besloten in de avonden en weekeinden te gaan opereren. In de persmap zaten grafieken die allemaal een stijgende lijn lieten zien. Een belangrijk staatje was dat van de solvabiliteit (het ver mogen om alle schulden af te los sen). Kredietverstrekkers eisen te genwoordig een solvabiliteit van 15 procent of hoger; een cijfer dat in 2012 nog (net) niet gehaald werd, maar nu - met een eigen vermogen van 24 miljoen euro - wél. „We gaan met deze jaarcij fers de discussie met de banken openen", zei Bert Vos. Het ADRZ hoopt ook privaat kapitaal binnen te halen. Niet alleen voor nieuw bouw in de Mortiere is geld no dig, maar ook voor vervangingsin vesteringen. Nog altijd is het uitgangspunt dat in 2016 de locatie Vlissingen verla ten wordt. De boekwaarde van 'Vlissingen' wordt zodanig afge schreven dat die in 2016 gelijk staat aan de vermoedelijke ver koopwaarde dan, vertelde Van Eek. „We hebben die geschat op 2 miljoen, wat heel laag is. Het boekwaardeprobleem is daarmee opgelost." Voor de nieuwbouw in de Mortie re wordt momenteel de business- case herzien en geactualiseerd. Een kwestie van voortschrijdend inzicht, zegt Van Eek: „Hoe dich ter we bij het moment van de fei telijke financiering komen, hoe concreter alle posten moeten wor den. In het meest recente busi- nesscase houden we rekening MIDDELBURG - Een wandeling langs kraampjes met streekproducten, optredens van een kinderkoor, overhandiging van een bolus en een toneeloptreden. Het zijn zo maar wat ingrediënten uit het pro gramma dat koning Willem-Alexan der en koningin Maxima vrijdagoch tend 21 juni voorgeschoteld krij gen als ze de provincie Zeeland be zoeken. De koning en de koningin willen zoveel mogelijk mensen ontmoe ten. En dat kan door veel te wan delen, handen te schudden, te luisteren naar muziekoptredens en naar presentaties te kijken. Het bezoek begint om negen uur 's ochtends in Middelburg en ein digt rond half een 's middags met een informele bijeenkomst op de Brouwersdam, want later in de middag staat een kennismakings bezoek met Zuid-Holland op het programma. Commissaris van de koning Han Polman ontvang het paar 's och tends in het Prinsenlogement. Aansluitend wandelen koning en koningin over het Abdijplein om verschillende activiteiten te be zoeken. De wandeling eindigt op het Damplein. Daarna vertrekt het gezelschap naar Goes voor optredens en wan deling over de Grote Markt. In het stadhuis is er een korte ontmoe ting met mensen die uitgeloot wa ren voor het bijwonen van de in huldiging. Zierikzee is de laatste stad die het koninklijk paar bezoekt. Langs de route naar de Oude Haven staan historische figuren die het verle den van Zierikzee en Schou- wen-Duiveland verbeelden. Het bezoek aan Zeeland wordt af gesloten met een informele bij eenkomst in een strandpaviljoen op de Brouwersdam tussen de ko ning en de koningin en ongeveer honderd inwoners uit Zeeland en Zuid-Holland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18