44 Voor veel gewassen is de temperatuur in Nederland nu nog niet optimaal Hogere temperaturen en extremer weer zijn serieuze risico's voor de landbouw in Nederland. Het goe de nieuws: boeren kunnen zich er nu al tegen wapenen. 10 VERDIEPING VOEDSELPRIJZEN door Annemieke van Dongen beeld Mark Reijntjens Warme of natte zo mer, koud of droog voorjaar? Over het weer hebben boeren altijd wel wat te klagen. In de na bije toekomst zullen ze daar nog vaker een serieuze reden toe hebben. Het klimaat in Nederland verandert. En dat kan grote ge volgen hebben voor de Nederlandse land en tuinbouw. Neem pootaardappelen - daarvan is Neder land de grootste exporteur. Dat gewas is ge voelig voor hittegolven. Die leiden tot 'doorwas': de knollen groeien op allerlei plaatsen uit, waardoor ze in waarde dalen of zelfs onverkoopbaar zijn. Maar dat is nog niet alles: bacteriën zoals de aardappelkwel geest Erwinia tieren welig tijdens hete zo mers. Net als luizen en aaltjes. Vooral als het ook nog eens vochtig is. Twee weken warm en vochtig zomerweer achter elkaar kunnen genoeg zijn om de helft van een aardappeloogst te laten wegrotten, becijfer den onderzoekers. Vergelijk het met een badkamer, zegt Pytrik Reidsma van de Wa- geningen Universiteit. „Je hebt vast wel eens gezien wat schimmels daar in een war me, vochtige omgeving doen." Als gevolg van de opwarming van de aarde stijgt de temperatuur ook in Nederland. Tot 2050 met 1 of 2 graden, volgens de klimaatscenario's van het KNMI. Daarbij zal vaker extreem weer voorkomen, zoals hevige regen, hagel en hittegolven. Tussen 1976 en 2006 telde Nederland acht hittegol ven. Afhankelijk van het klimaatmodel (1 of 2 graden stijging?) zullen dat er de ko mende dertig jaar 18 tot 27 zijn. De gevolgen van het veranderende klimaat verschillen per gewas en per gebied. Zo kunnen ook warmere winters funest zijn voor aardappelboeren die hun voorraad op slaan in gewone schuren. Door warmte gaan aardappels uitlopen en rotten. De tem peratuur hoeft tussen december en maart maar twee weken achter elkaar boven de 10 graden uit te komen om de voorraad waar deloos te maken. Tenzij de boer of hande laar op tijd maatregelen treft. Zoals een schuur met airconditioning. De toenemende kans op hagel is met name voor fruittelers een probleem. Eén buitje kan genoeg zijn om een complete kersen- oogst te verwoesten. Ook veehouders kunnen de dupe worden van klimaatverandering. Het is niet zo dat de melk meteen zuur wordt, als koeien op een warme zomerdag zonnebaden in de wei. Maar koeien kunnen wel degelijk last krijgen van hittestress, legt onderzoeker Ben Schaap uit. „Als ze zich niet lekker voe len, geven ze minder melk. Daar komt bij dat uitheemse insecten, die als gevolg van de hogere temperaturen oprukken naar het noorden, een risico vormen voor de vee houderij." Zo kwam blauwtong, een ziekte die door de knut op schapen wordt overgebracht, vroeger vooral voor in Zuid-Europa. Mug gen uit zuidelijke streken kunnen ook nieu we ziekten overbrengen zoals het West-Nijlvirus, dat schadelijk is voor met name paarden en vogels. De Wageningen Universiteit onderzocht sa men met land- en tuinbouworganisatie LTO wat boeren kunnen doen om de scha de van klimaatverandering te beperken. Daartoe combineerden ze de klimaatmodel len met de ervaringen van honderd boeren en experts in Noord-Nederland. Waterbeheer wordt belangrijker. Zelfs in het natte Nederland zullen langere perio des van droogte voorkomen. Boeren mo gen dan soms geen grondwater oppompen voor beregening. Het stijgende zoutgehalte in grondwater kan in bepaalde gebieden bo vendien tot verzilting leiden. Druppelirrigatie kan een oplossing zijn bij warmte en waterschaarste. Maar zo'n sys teem om planten heel nauwkeurig water te geven, is (nog) niet rendabel voor akkerge wassen. Vergeleken met tuinbouwgewas- sen als tomaten en aardbeien, brengen aard appelen, uien en graan immers weinig op. Boeren doen er volgens de Wageningse on derzoekers daarom slim aan om voor de zo mer waterreservoirs aan te leggen. Pytrik Reidsma, Wageningen Universiteit Fruittelers kunnen hun kwetsbare kersen en frambozen tegen hagel beschermen met een overkapping, bijvoorbeeld van regen doek. Maar zo'n oplossing kost geld. Net zoals het geld kost om extra gif te spui ten tegen ziekten en plagen die het warme re klimaat met zich meebrengt. Toch hoeft een oplossing niet per se duur te zijn, zegt Schaap. „Zo kan een aardappel soort met veel loof een prima alternatief zijn voor druppelirrigatie. De schaduw van het blad houdt de bodem koel." Klimaatverandering is niet per se negatief, zegt Reidsma. „Dat geldt vooral voor de ex tremen. Langzame klimaatverandering kan de opbrengst van het land juist behoorlijk verhogen. Voor veel landbouwgewassen is de temperatuur in Nederland nu nog niet optimaal. Als de temperatuur 1 graad stijgt, neemt de aardappelproductie volgens de modellen met 6 procent toe. Bij 2 graden neemt de opbrengst van suikerbieten zelfs toe met 29 procent." Daar komt bij dat klimaatverandering op den duur kans biedt aan nieuwe gewassen. Reidsma: „Zonnebloemen, soja, artisjok, saffraan: gewassen die nu in het zuiden groeien, zouden het in de toekomst ook in Nederland goed kunnen doen." Wordt Nederland pieperland straks de nieuwe wijnproducent? Dat zal wel meeval len, denkt de onderzoekster. „De wijn bouw in Nederland profiteert vooral van nieuwe druivenrassen die het goed doen in het huidige klimaat. Daar komt bij dat de infrastructuur een verschuiving van de pro ductie bemoeilijkt. Zo heeft Nederland geen zonnebloemoliefabrieken. Die staan allemaal in Frankrijk." Warmer klimaat biedt 0 kansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10