Dam in rivier Elbe breekt door leren straks nog over Nederland I KOPI NHAGI l BUITENLAND 7 169 In Duitsland stijgt op verschillende plekken het water naar recordhoogte. Duizenden moeten vluchten Nederlanders in het buiten land vrezen dat ze onder wijs voor hun kinderen niet meer kunnen betalen «fa '~sx MAANDAG 10 JUNI 2013 naam door het slijk' I Een fragment uit de video waarin een vermoedelijk sjiïtische man uit eindelijk de keel wordt doorgesne den door extremistische moslims. Arabische achtergrond. Na hun komst in Syrië sluiten de meeste internationale strijders zich aan bij de groepen Jabhat an Nusra en Al-Muhajireen. Jabhat an Nusra is vooral sterk in Aleppo, Raqqa en Binish. Al-Mujahireen heeft ook verschillende afdelingen en is sterk op het platteland in Latakya en rond Aleppo. In tegenstelling tot veel mediabe richten zijn de internationale strij ders over het algemeen zeer goed gedisciplineerd. Het is geen zooi tje ongeregeld. Binnen Jabhat an Nusra en Al Muhajireen bestaan strakke regels en een militaire dis cipline. De strijders zitten op ver schillende bases, moeten op straf fe van de dood luisteren naar hun commandanten. Jihadisten kun nen terug naar huis, maar uitslui tend als er een goede reden is. Ge woon stoppen 'omdat je er geen zin meer in hebt', is geen optie. De eenheden met buitenlandse ji hadisten worden bijna geheel ge scheiden gehouden van Syrische rebellen en de Syrische bevolking. Je ziet ze dus nauwelijks in het straatbeeld. Tevens is het streng verboden voor de jihadisten om met de media te spreken. Dat ver klaart ook meteen waarom er na twee jaar strijd nog altijd geen in terviews met strijdende Neder landse jihadisten zijn geweest, vanaf het front. De meeste eenhe den zijn gebaseerd op afkomst. Strijders uit Nederland en België zitten vermoedelijk ook bij elkaar. Maar vanwege hun afkomst spre ken ze ook Arabisch en kunnen ze uit de Lage Landen gemakke lijk terecht bij andere Arabisch sprekende eenheden. MAAGDENBURG - In het oosten van Duitsland is gisteren een dam in de rivier Elbe doorgebroken, waar door duizenden mensen in de buurt van de stad Maagdenburg hun huizen hebben moeten ont vluchten, meldde de BBC gistera vond. Maagdenburg zelf staat groten deels onder water. Een woordvoer der van het crisisteam meldde in de nacht van zaterdag op zondag dat de waterstand in de hoofdstad van de deelstaat bijna een meter hoger stond dan tijdens de Jahr- hundertflut van 2002. Waar het normaal zo'n 2 meter bedraagt, lag het waterniveau gisteren op 7,44 meter, aldus de BBC. De Duitse bondspresident •Joachim Gauck was gisteren zicht baar aangedaan bij de aanblik van de wateroverlast in Halle (vlakbij Maagdenburg), met 230.000 inwo ners de grootste stad van de Duit se deelstaat Saksen-Anhalt. „Wie ver weg woont, kan zich geen voorstelling maken van de toe stand hier", zei Gauck. In Saksen-Anhalt moesten zater dagavond al honderden mensen hun huizen verlaten toen de wa terstand van de Elbe een record hoogte bereikte. Toch weigerden veel inwoners van Maagdenburg hun huizen te verlaten. Ze zijn kwaad op burgemeester Lutz Trümper, die hen te laat zou heb ben gewaarschuwd, zo meldden Duitse media. In de stad Wittenberge werden 1.500 mensen geëvacueerd. De ko mende dagen wordt nog meer re gen verwacht in Saksen-Anhalt. Het waterpeil van de rivier de Do- nau bij Boedapest zou afgelopen nacht een hoogtepunt bereiken. Dat meldde de Hongaarse pre mier Orban gisteren. De komen de twee dagen zijn volgens hem cruciaal. De dijken zijn inmiddels versterkt. af waarom we over een dergelijk bedrag nou eigenlijk zo zeuren. Want op Bali wonen immers al leen maar rijke Nederlanders! Dat is een groot vooroordeel", foetert Annelies Gijse. Slechts twee ouders van de kinderen op haar school krijgen het schoolgeld van de werkgever vergoed. De meeste Nederlanders op Bali zijn kleine ondernemers, ontwikkelingswer kers of zijn met een Indonesiër ge trouwd die een gewoon lokaal sa- laris verdient. Zij betalen het on derwijs voor hun kinderen zelf. Net zoals 70 procent van de expats dat wereldwijd doet. Internatio naal onderwijs is duur. Per jaar be talen ouders al snel 5.000 euro per kind. Ze hebben vaak geen an dere keuze, omdat op lokale scho len geen Engels wordt gegeven. Een familiebezoek aan Nederland schiet er al jaren bij in. „Je hoort dan dat je maar in Ne derland moet blijven, als je geen geld hebt voor het onderwijs van je kinderen. Maar dat betekent dat alleen rijke expats met vergoedin gen nog uitgezonden kunnen wor den en niet de Nederlanders die een bijdrage aan de samenleving willen leveren", stelt Dianne van Oosterhout (44), moeder van vier kinderen, die in Jakarta voor een Nederlandse ontwikkelingsorgani satie werkt. Alleen haar jongste zoontje van vijf gaat straks nog naar de Nederlandse school. Voor de andere drie kinderen is er geen geld meer. Ze beseft dat terugkeer naar Nederland daardoor een stuk moeilijker wordt. Zelf een school opzetten noemt ze een 'hobby'. Nederlandse ouders probeerden het vaker op Bali. „Zonder de professionele on dersteuning van de Stichting NOB en de Cito-toets loop je vast. Je hebt geen aansluiting meer met het Nederlandse onderwijs." NOB vreest dat Nederlandse kin deren in het buitenland straks de band met hun moederland zullen verliezen. ^TT^fT^URiNGCARj •JÉ 1 dagen v.a Vertrek: 16, 22, 28 juli, 3, 9 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak een stadswandeling door Kopenhagen langs het beeld van de kleine zeemeermin, kasteel Amaliënborg en de Nyhavn. Breng ook een bezoek aan de Zweedse Hanzestad Malmö met vele kastelen en prachtige stadparken! z°oyer Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Praag Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl pffayuegw nf of bel 0529 46 96 67 CffCWCy III <&L Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7