Alleen de kinderen van rijke expats Voetbalsupporters zetten Taksimplein 'in brand' Strengere regels asielzoeker Obama en Xi zijn het eens 6 BUITENLAND BURGEROORLOG SYRIË De oppositie in Syrië is woedend over de onthoofdingsvideo van Nederlandstalige jihadisten. Boot met tientallen asielzoekers zinkt 'Schutter was boos om echtscheiding* Doden bij protest tegen milities VOC-gebouw op instorten in India Het is totaal on-islamitisch om zomaar iemand te onthoofden ISTANBUL Duizenden voetbalsupporters hebben zich zaterdag aangeslo ten bij de betogers op het Tak sim-plein in Istanbul, het epi centrum van de protesten in Turkije. De voetbalfans staken daarbij veel vuurwerk af. Het was een van de grootste de monstraties sinds de onrust ruim een week geleden is be gonnen. Fans van de clubs Fe- nerbah<je, Galatasaray en Besik- tas trekken nu samen op. Dat is BERN bijzonder, omdat de rivaliteit tussen de supportersgroepen normaal gesproken groot is en ze elkaar beschouwen als vij and. De Turkse politie trad za terdag hard op tegen demon stranten in Ankara. De oproer politie gebruikte traangas en waterkanonnen om betogers van het Kizilay-plein te verja gen. De betogers keren zich te gen de autoritaire regeerstijl van premier Recep Erdogan. Het overgrote deel van de Zwit sers steunt het aanscherpen van de asielwet na een flinke toename van het aantal asiel zoekers. Tijdens een referen dum heeft bijna 80 procent la ten weten achter in september ingevoerde veranderingen in de asielwet te staan, zo blijkt uit de laatste uitslagen. Volgens de nieuwe regels is de serteren uit het leger niet lan ger een reden om asiel aan te kunnen vragen. Daarnaast kun nen vluchtelingen niet meer asiel aanvragen bij Zwitserse ambassades in het buitenland, wat een unieke mogelijkheid was binnen Europa. Zwitser land telt één asielzoeker op el ke 332 inwoners. Het Europese gemiddelde is een op de 625. De Amerikaanse president Barack Obama en de Chinese leider Xi Jïn- ping hebben zaterdag Noord-Korea opgeroepen zijn kernwapens af te schaffen. Vrijdag hadden de presidenten al afgesproken de ruzie over cy- beraanvallen en de bescherming daartegen samen op te lossen. Er komen regels waaraan beide landen zich zullen houden, foto AFP PERTH Een boot met ongeveer zestig asielzoekers aan boord is omge slagen op weg naar het Australi sche Christmas Island. De kust wacht heeft dertien lichamen geborgen. De andere opvaren den worden nog vermist. De boot kapseisde 120 kilometer ten noordwesten van Christ mas Island. De identiteit van de opvarenden is niet bekend. SANTA MONICA De schutter die vrijdag in het Amerikaanse Santa Monica vier mensen doodschoot, was mogelijk kwaad om de echt scheiding van zijn ouders. Hij kampte eerder bovendien met psychische problemen. Dat hebben bronnen rond het on derzoek gezegd, meldde de Amerikaanse krant Los Ange les Times zaterdag. BENGHAZI Zeker 28 mensen zijn zaterdag om het leven gekomen bij hevi ge rellen tussen demonstran ten en gewapende milities in de Libische stad Benghazi. Er vielen 55 gewonden. De de monstranten eisten de ophef fing van de gewapende groep. De situatie liep vervolgens uit de hand. Hoe dat precies kon gebeuren, is nog niet bekend. VENGURLA Een 17e eeuws bouwwerk van een Nederlandse handelspost in India staat op het punt van instorten. Het historische ge bouw uit de tijd van de Vere nigde Oost-Indische Compag nie (VOC) in de westelijke kustplaats Vengurla staat op een lijst van beschermde mo numenten. Het wordt echter al jaren verwaarloosd. 'Ze halen onze ACHTERGROND HORRORVIDEO door onze correspondent Harald Doornbos BEIROET - „Dit soort lieden ver pest onze revolutie. Ze gooien on ze goede naam te grabbel terwijl deze mensen zelf niet eens Sy- riërs zijn", zegt activist Juma al-Qassim via Skype vanuit de Sy rische stad Maraat al Nouman. Hij heeft het over de inmiddels beruchte video waarin Neder landstalige jihadisten in Syrië een vermoedelijk sjiitische man de keel doorsnijden. De beelden leid den niet alleen in Nederland en België tot reacties van afschuw. In Syrië zelf reageert de oppositie eveneens afkeurend op het gruwe lijke handelen van de Nederlands talige strijders. Volgens Al-Qas sim is het inmiddels wel duidelijk dat 'niet alle strijders die vanuit het buitenland naar Syrië toeko men goede bedoelingen hebben'. Tijdens het weekeinde was het ook mogelijk vanuit de Libanese hoofdstad Beiroet contact te ma ken met een strijder van de radi caal islamistische strijdgroepen Ja- bhat an Nusra. „Ik veroordeel dit soort acties", aldus een Syriër die vecht onder de naam Abu Ahmad. „Het is totaal on-islami- tisch om zomaar iemand te ont- Abu Ahmad, Syrische rebel hoofden. De daders moeten wor den gestraft." In tegenstelling tot radicale groe pen in Irak heeft Jabhat an Nusra begin dit jaar onthoofdingen in Syrië verboden. Dat gebeurde na dat veel Syriërs zelfkritiek uitten op de barbaarsheid van de straf. Vanzelfsprekend zijn de pro-presi dent Assad-media in Syrië gedo ken op de video met de Neder- landstaligen. Het zoveelste bewijs dat de rebellen buitenlandse terro risten zijn, stellen regeringskran ten. Het officiële Syrische persbu reau SANA deed er een schepje bovenop en meldde dat de Bel gische televisie de hele ont hoofdingsvideo had uitgezonden. Oftewel: de Belgische televsie steunt de rebellen en laat zelfs hun gruweldaden zien. In werke lijkheid heeft de Belgische tv het fragment nooit uitgezonden. Al leen enkele audiofragmenten met flarden van Nederlandstalige tek sten werden afgespeeld. Voor de rebellen is de aanwezig heid van vele duizenden buiten landse jihadisten een groot pro bleem aan het worden. Want zo lang de internationale jihadisten in Syrië blijven, krijgt de opposi tie geen internationale steun om dat veel jihadisten pro-al-Qaeda zijn. Het dilemma is evenwel dat als deze ongewenste strijders zou den vertrekken uit Syrië, de revo lutie meteen instort. De niet-Syri- sche jihadisten vervullen inmid dels zo'n belangrijke militaire rol aan het front dat hun steun onont beerlijk is. Het blijft overigens vaag waar de Nederlandssprekende Syrië-gan- gers de lugubere video gemaakt hebben. Volgens geruchten in Sy rië gaat het om een locatie ten westen van Aleppo. Ook de stad Binish wordt genoemd. Bewijzen zijn er vooralsnog niet, maar op beide plekken bevinden zich veel internationale jihadisten. Zij zijn ruwweg op te delen in drie groepen. De grote meerder heid wordt gevormd door strij ders uit Arabische landen als Li bië, Egypte, Saudi-Arabië en voor al Irak. De tweede groep bestaat uit jihadisten uit (de voormalige Sovjet-republieken in) Centraal- Azië en Tsjetsjenië. De kleinste groep bestaat uit veelal Nederlan ders, Britten, Belgen, Amerikanen en Duitsers; bijna allen met een door onze correspondent Wilma van der Maten DENPASAR - In een eenvoudige In donesische lagere school in Den pasar huurt de Nederlandse school van coördinator Annelies Gijse (49) twee leslokalen en een bibliotheek. Wekelijks krijgen 34 Nederlandse kinderen er drie uur Nederlandse taal- en cultuurles- sen (NTC) als aanvulling op de lo kale öf internationale school. „We bereiden ze zo goed mogelijk voor op het Nederlandse onder wijs. Mochten de ouders onver hoeds terugkeren, dan hoeven de kinderen geen jaar meer over te doen", legt Annelies Gijse de doel stelling van haar school op het ei land Bali uit. Wereldwijd volgen nu nog 13.000 Nederlandse kinderen NTC-on- derwijs. Volgens cijfers van de Stichting NOB, die Nederlandse scholen in het buitenland onder steunt door leerkrachten voor ze te werven en ze van lesmateriaal te voorzien, past 97 procent van de kinderen zich bij terugkomst gemakkelijk aan het Nederlandse onderwijssysteem aan. „Een fan tastisch resultaat dat we in de der tig jaar van ons bestaan hebben opgebouwd. Maar het is een winst die zal teloorgaan als de Tweede Kamer de plannen van de onderwijsminister doorzet. Want die wil vanaf 1 januari 200 mil joen op het Nederlands onder wijs in het buitenland bezuini gen", stelt een woordvoerder van de Stichting NOB in Nederland. Annelies Gijse op Bali noemt de korting een visieloos besluit. Ze vreest dat haar school op den duur net als de tweehonderd an dere Nederlandse scholen in het buitenland de deuren kan sluiten. Nederlandse ouders betalen nu jaarlijks gemiddeld vierhonderd euro per kind, de Nederlandse overheid draagt hetzelfde bedrag bij. „Op Facebook vroeg iemand zich De Kamer wil bijdrage voor onderwijs over Nederland aan Nederlandse kinderen in het buitenland schrappen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6